Poczucie winy wynikające z powodu jedzenia
Jedzenie i poczucie winy mogą iść w parze. Za każdym razem, gdy jemy, odczuwamy w związku z tym jakieś emocje. Negatywne uczucia towarzyszące jedzeniu mogą sprawić, że zaczniemy odczuwać poczucie winy. Jest to poczucie, że zrobiłeś coś złego, skrzywdziłeś coś lub kogoś. Tak więc poczucie winy z powodu jedzenia odnosi się do poczucia, że zrobiłeś coś złego, jedząc określone jedzenie lub określoną ilość, którą zjadłeś.
Poczucie winy z powodu jedzenia
Tak jak w życiu codziennym czujemy się winni za pewne sprawy w naszym osobistym otoczeniu, tak w obszarze jedzenia możemy się tak czuć. Najczęstsze przyczyny to zbyt duże jedzenie lub zjedzenie określonej potrawy, a następnie złe samopoczucie, ponieważ myślisz, że przytyjesz. W rzeczywistości konsekwencje poczucia winy z powodu jedzenia istnieją i obejmują zaburzenia psychiczne. Oto niektóre z nich.
Bulimia
Ortiz w swoim artykule Zaburzenia odżywiania stwierdza, że bulimia jest zaburzeniem, w którym pacjent czuje się nienormalnie głodny i je kompulsywnie podczas napadowego objadania się. Ale wtedy czuje winę i dyskomfort. Prowadzi to do wymiotów, przyjmowania środków przeczyszczających lub nadmiernego wysiłku fizycznego.
Przez napadowe objadanie się rozumiemy bardzo krótkie epizody gwałtownego spożywania jedzenia w bardzo dużych ilościach. Ponadto ekspert wskazuje, że w okresach przejadania się pacjenci wstydzą się swojego zachowania, więc obiecują sobie, że tego nie powtórzą. Jest to więc cykl objadania się, po którym następuje poczucie winy i próba pozbycia się zużytych kalorii. Występuje niezadowolenie z ciała i nasilenie restrykcyjnego reżimu.
Bulimia może wywołać komplikacje, takie jak:
- Odwodnienie
- Ciężkie ubytki w zębach
- Lęk i depresja
- Brak miesiączki
- Nadużywanie narkotyków i samookaleczanie
- Problemy z sercem i trawieniem
Przeczytaj również: Niejedzenie przez kilka godzin – co się dzieje w organizmie?
Anoreksja
Anoreksja jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się odmową utrzymania minimalnej prawidłowej masy ciała poprzez ograniczenie spożycia kalorii lub nadmierne wydatkowanie energii podczas ćwiczeń. W takich przypadkach poczucie winy, obsesja, odrzucenie i wysoka konkurencyjność powodują błędne koło.
Powikłania i zmiany fizyczne tej choroby są różne i na różnych poziomach:
- Niemiarowość
- Brak menstruacji
- Nadciśnienie
- Niedożywienie
- Wypadanie włosów
- Zanik paznokci
- Brak uwagi i koncentracji
- Zmiany w postrzeganiu głodu i sytości
Zaburzenie napadowego objadania się
Jest to zaburzenie polegające na spożywaniu znacznie większej ilości jedzenia niż normalnie. Jedząc nieproporcjonalnie, czuje się poza kontrolą. W przeciwieństwie do innych problemów ten nie dotyczy spalania kalorii. W tym przypadku osoba doświadcza wstydu i poczucia winy. Ich głód reaguje na niepokój, dyskomfort i niestabilność emocjonalną. Powstaje wówczas zjawisko głodu emocjonalnego.
Jest to rodzaj głodu, który pojawia się w odpowiedzi na potrzeby emocjonalne. Przejawia się nagle i uporczywie. Uczucie utrzymuje się pomimo jedzenia. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak:
- Depresja
- Bezsenność
- Nadwaga
- Problemy trawienne
- Ból w stawach
- Zmiany cyklu miesiączkowego
Jak radzić sobie z poczuciem winy z powodu jedzenia?
Proces ten wymaga pomocy specjalistów z dziedziny psychologicznej, którzy pomagają pacjentowi zrozumieć jego ciało i to, że żadne jedzenie nie jest złe, jeśli jest spożywane z umiarem.
Świadome jedzenie
Zaleca się również stosowanie świadomego jedzenia, aby spróbować zrozumieć, dlaczego odczuwamy negatywne emocje i znaleźć przyczynę wewnętrznego konfliktu. Jest to proces jedzenia ze świadomością wszystkimi zmysłami tego, co prowokuje nas do jedzenia i jak to odbieramy.
Zaburzenia odżywiania wpływają na wydajność przewodu pokarmowego i mogą powodować wymioty.Głód fizjologiczny kontra głód emocjonalny
Innym sposobem radzenia sobie z poczuciem winy z powodu jedzenia jest nauczenie się rozpoznawania głodu fizjologicznego, aby ignorować głód emocjonalny. Pierwsza to zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki odżywcze. W tym momencie wyzwalana jest seria sygnałów, które informują nas, że nadszedł czas na jedzenie.
Drugi to głód, który sygnalizuje umysł. Nie robi tego z braku jedzenia, ale jest zorientowany na konkretne jedzenie.
Jedzenie tylko po to, by naładować energię
Generalnie zaleca się jeść tylko w celu doładowania energii i, w przypadku poczucia winy, udać się do specjalisty zdrowia psychicznego. W ten sposób można zapobiec wielu poważnym zaburzeniom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ortiz J. Trastornos de la conducta alimentaria. Anorexia y bulimia. Vol. 29. Núm. 2. Páginas 72-77 (Marzo 2010)
- Lidia María Fernández Lucas. Influencia de las emociones en la conducta alimentaria. Disponible https://repositorio.uam.es/bitstream/handle/10486/684855/fernandez_lucas_lidia%20mariatfg.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Ma. Eugenia A. Ibarzábal-Ávila. Anorexia nervosa: revisión de las consideraciones generales.Rev Invest Med Sur Mex, 2015; 22 (3): 112-117.