Pluskwy – pozbądź się ich raz na zawsze!

Z uwagi na to, że pluskwy nie tolerują wysokich temperatur, warto rozważyć umieszczenie materaca i ogólnie całej pościeli przez cały dzień na słońcu. Można też zastosować nadmuch gorącą parą wodną na miejsca zaatakowane przez te pasożyty.
Pluskwy – pozbądź się ich raz na zawsze!

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pluskwy to niewielkie owady, które żywią się krwią ludzi i zwierząt domowych. Są one na pierwszy rzut oka dosyć trudne do zauważenia. Jednym z miejsc, w którym pluskwy najczęściej zamieszkują w naszych domach są łóżka. Jest to dla nich przyjazne, ciepłe otoczenie, a także obfite źródło pożywienia, którego potrzebują do przeżycia.

Pasożyty te powinny być zwalczane odpowiednio dobranymi metodami. Należy je eliminować, ponieważ powodują bolesne swędzenie skóry w miejscach po ukąszeniu. Mogą one również przyczynić się do zwiększenia ryzyka zarażenia różnymi chorobami.

Wyrzucenie zaatakowanych przez pluskwy elementów wyposażenia domu byłoby najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu. Jednak z oczywistych, głównie materialnych względów nie jest to idealny sposób. Nie każdy bowiem chce pozbywać się całego łóżka, materaca oraz pościeli.

Niezaścielone łóżko

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że istnieje kilka metod opartych o produkty dostępne w każdym domu, które pozwalają skutecznie rozwiązać ten uciążliwy problem i zagwarantować możliwość odpoczynku w czystym i zdrowym łóżku. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Gorąca para wodna skutecznie zabija pluskwy

Użycie myjki parowej jest jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych domowych sposobów, które można wykorzystać do całkowitego wyeliminowania tych pasożytów. Skuteczność tej metody wiąże się z tym, że pluskwy giną w wysokich temperaturach.

Idealnym rozwiązaniem jest zatem zastosowanie gorącej pary (o temperaturze 50°C lub wyższej) do przeprowadzenia dokładnej dezynfekcji materaca, pościeli, odzieży, zasłon i innych elementów wystroju Twojej sypialni.

Sproszkowana kurkuma

Sproszkowana kurkuma jest potencjalnym śmiertelnym wrogiem pluskwy, głównie ze względu na wysokie stężenie kurkuminy, substancji czynnej wchodzącej w jej skład.

Cechuje się ona silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi, które bardzo skutecznie zamieniają optymalne środowisko dla życia tych pasożytów w całkowicie dla nich nieakceptowalne i wręcz zabójcze. Stosunkowo łatwo pozwala to usunąć pluskwy.

Kurkuma - korzeń i proszek

Kurkuma działa poprzez odcięcie pasożytom dostępu do tlenu, co powoduje ich śmierć lub zmusza pluskwy do migracji w inne miejsce. Efekt ten zapewne jest dla Ciebie dość zaskakujący, ale kurkuma to naprawdę nieoceniony sojusznik w walce z tymi pasożytami.

Promienie słońca i wysoka temperatura

Podwyższona temperatura wynikająca z ogrzewania przez promienie słoneczne może pomóc skutecznie wyeliminować pluskwy ukryte w materacu, pościeli i w kocach.

Temperatury powyżej 32°C są wystarczające do rozwiązania problemu z tymi pasożytami. Wystarczy po prostu umieścić materac w miejscu bezpośrednio wystawionym na działanie promieni słonecznych.

Mięta

Olejek miętowy uwalnia aromat, który odstrasza zarówno pluskwy, jak i inne małe owady. Uważa się, że może on wywoływać u nich silną reakcję alergiczną. Ten domowy środek jest idealny do zwalczania pasożytów, które zagnieździły się w Twojej sypialni, w ogrodzie lub atakują Twoje zwierzęta.

Mięta i olejek miętowy

Innym doskonałym rozwiązaniem jest olejek lawendowy, który ma podobne działanie do miętowego. W obu jednak przypadkach należy się uprzednio upewnić, czy Ty i członkowie Twojej rodziny nie jesteście uczuleni na silną woń obu olejków.

Goździki

Goździki są rodzajem przyprawy o silnym aromacie, który działa odstraszająco na niemal każdy gatunek owadów, także i na pluskwy.

Na ogół stosuje się je w ogrodzie do pozbycia się mrówek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go również do usunięcia uciążliwych i niebezpiecznych pasożytów domowych, jakimi bez wątpienia są pluskwy.

Warto również przeczytać następujący artykuł: Goździki i wszystkie ich tajemnice

Alkohol do nacierania

Owady te nie tolerują środowiska o wysokim stopniu zakwaszenia. Sprawia to, że niezwykle skutecznym środkiem na pluskwy jest popularny alkohol do nacierania (noszący nazwę izopropanolu).

Aby z niego skorzystać, wystarczy przelać izopropanol do pojemnika z dyszą rozpylającą, np. dokładnie umytej buteleczki po perfumach. Potem wystarczy dokładnie spryskać nim całe łóżko i każdy zakamarek sypialni, co do którego podejrzewasz, że mogą się w nim ukrywać pluskwy.

Alkohol

Musisz jednak koniecznie zapamiętać, że jest to proces wymagający regularnego powtarzania, mniej więcej co 6 lub 7 dni.

Po zastosowaniu izopropanolu musisz także gruntownie przewietrzyć pościel i materac, aby pozbyć się zapachu alkoholu, który może być drażniący dla niektórych osób.

Odkurzanie

Odkurzanie jest jednym z najbardziej popularnych sposobów eliminowania wszystkich rodzajów owadów i roztoczy. Skutecznie działa także w przypadku szczelin i trudno dostępnych miejsc, w których pluskwy mają zwyczaj dobrze się ukrywać.

Odkurzanie eliminuje pluskwy i roztocza

Parę dodatkowych wskazówek

  • Nie należy stawiać łóżka obok ściany lub w bezpośrednim sąsiedztwie innych mebli. Nigdy nie należy pozwolić, aby pościel znalazła się na podłodze, ponieważ przyciąga ona pluskwy jak magnes.
  • Jeśli trzymasz w domu zwierzęta, nie pozwalaj im przebywać w Twojej sypialni i kąp je częściej niż zwykle.
  • Często sprawdzaj nogi łóżka i innych mebli w sypialni pod kątem obecności owadów,. Są one bowiem najbardziej charakterystycznym miejscem, w którym występują pluskwy. Jeśli wykryjesz ich obecność, spróbuj użyć pułapki w postaci talku kosmetycznego, a może uda Ci się je wyłapać.
  • Regularnie sprzątaj i przeprowadzaj dezynsekcję sypialni, aby uniknąć szkodników. Ważna jest przy tym dokładność, musisz oczyścić każdy zakamarek pomieszczenia, a do tego zmieniaj pościel co najmniej dwa razy w miesiącu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.