Pluskwy – pozbądź się ich raz na zawsze!

Z uwagi na to, że pluskwy nie tolerują wysokich temperatur, warto rozważyć umieszczenie materaca i ogólnie całej pościeli przez cały dzień na słońcu lub zastosować nadmuch gorącą parą wodną na miejsca zaatakowane przez te pasożyty.

Pluskwy to niewielkie owady, które żywią się krwią ludzi i zwierząt domowych, są przy tym zazwyczaj dosyć trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka. Jednym z preferowanych miejsc, które pluskwy wybierają do zamieszkania w domu są łóżka – mogą tam znaleźć ciepłe otoczenie i obfite źródło pożywienia, którego potrzebują do przeżycia.

Pasożyty te powinny być zwalczane odpowiednio dobranymi metodami, ponieważ nie tylko powodują bolesne swędzenie skóry w miejscach po ukąszeniu, ale mogą również przyczynić się do zwiększenia ryzyka zarażenia się różnymi chorobami.

Wyrzucenie zaatakowanych przez pluskwy elementów wyposażenia domu byłoby najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu, ale z oczywistych względów nie jest to idealny sposób, nie każdy bowiem chce się pozbywać całego łóżka, materaca oraz pościeli.

Łóżko

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że istnieje kilka środków opartych o produkty występujące w każdym domu, pozwalające skutecznie rozwiązać ten uciążliwy problem i zagwarantować Ci możliwość odpoczynku w czystym i zdrowym łóżku. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pluskwy skutecznie zabija gorąca para wodna

Użycie myjki parowej jest jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych domowych sposobów, które można wykorzystać do całkowitego wyeliminowania tych pasożytów. Wiąże się to z tym, że pluskwy nie są w stanie przeżyć w wysokich temperaturach.

Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie gorącej pary (o temperaturze 50 stopni Celsjusza lub wyższej) do przeprowadzenia dokładnej dezynfekcji materaca, pościeli, odzieży, zasłon i innych elementów wystroju Twojej w sypialni.

Sproszkowany kminek

Sproszkowany kminek jest potencjalnym śmiertelnym wrogiem pluskwy, głównie ze względu na wysokie stężenie kurkuminy, substancji czynnej wchodzącej w jego skład.

Cechuje się ona silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi, które bardzo skutecznie zamieniają optymalne środowisko dla życia tych pasożytów w całkowicie nieakceptowalne i wręcz zabójcze, co stosunkowo łatwo pozwala usunąć pluskwy.

Kminek

Kminek działa poprzez odcięcie pasożytom dostępu do tlenu, co powoduje ich śmierć lub zmusza pluskwy do migracji w inne miejsce. Efekt ten zapewne jest dla Ciebie dość zaskakujący, ale kminek to naprawdę nieoceniony sojusznik w walce z tymi pasożytami.

Promienie słońca

Podwyższona temperatura wynikająca z ogrzewania przez promienie słoneczne może pomóc skutecznie wyeliminować pluskwy ukryte w materacu, pościeli i w kocach.

Temperatury powyżej 32 stopni Celsjusza są wystarczające do rozwiązania problemu z tymi pasożytami. Wystarczy po prostu umieścić materac w miejscu bezpośrednio oświetlanym przez słońce.

Mięta

Olejek miętowy uwalnia aromat, który zniechęca zarówno pluskwy, jak i inne małe owady, ponieważ może wywoływać u nich silną reakcję alergiczną. Ten domowy środek jest idealny do zwalczania pasożytów, które zagnieździły się w Twojej sypialni, w ogrodzie lub atakują Twoje zwierzęta.

Mięta

Innym doskonałym rozwiązaniem jest olejek lawendowy, który ma podobne działanie do miętowego. W obu jednak przypadkach należy się uprzednio upewnić, czy Ty i członkowie Twojej rodziny nie jesteście uczuleni na silną woń obu olejków.

Goździki

Goździki są rodzajem przyprawy o silnym aromacie, który działa odstraszająco na niemal każdy gatunek owadów, także i na pluskwy.

Na ogół stosuje się go w ogrodzie do pozbycia się mrówek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go również do usunięcia uciążliwych i niebezpiecznych pasożytów domowych, jakimi bez wątpienia są pluskwy.

Alkohol do nacierania

Owady te nie tolerują środowiska o wysokim stopniu zakwaszenia, co sprawia, że niezwykle skutecznym środkiem przeciwko nim jest popularny alkohol do nacierania (noszący nazwę izopropanolu).

Aby z niego skorzystać, wystarczy przelać izopropanol do pojemnika z dyszą rozpylającą, np. dokładnie umytej buteleczki po perfumach i dokładnie spryskać nim całe łóżko i każdy zakamarek sypialni, co do którego podejrzewasz, że mogą w nim ukrywać się pluskwy.

Alkohol

Musisz jednak koniecznie zapamiętać, że jest to proces wymagający regularnego powtarzania, mniej więcej co 6 lub 7 dni.

Po zastosowaniu izopropanolu musisz także gruntownie przewietrzyć pościel i materac, aby pozbyć się zapachu alkoholu, który może być odbierany przez niektóre osoby jako drażniący.

Odkurzanie

Odkurzanie

Odkurzanie jest jednym z najbardziej popularnych sposobów eliminowania wszystkich rodzajów owadów i roztoczy, ponieważ skutecznie działa także w przypadku szczelin i miejsc o utrudnionym dostępie, w których pluskwy mają zwyczaj dobrze się ukrywać.

Garść dodatkowych wskazówek

  • Nie należy stawiać łóżka obok ściany lub w bezpośrednim sąsiedztwie innych mebli. Nigdy nie należy pozwolić, aby pościel znalazła się na podłodze, ponieważ przyciąga ona pluskwy jak magnes.
  • Jeśli trzymasz w domu zwierzęta, nie pozwalaj im przebywać w Twojej sypialni i kąp je częściej, niż zwykle.
  • Często sprawdzaj nogi łóżka i innych mebli w sypialni pod kątem obecności owadów, ponieważ są one najbardziej charakterystycznym miejscem, w którym występują pluskwy. Jeśli wykryjesz ich obecność spróbuj użyć pułapki w postaci talku kosmetycznego, a może uda Ci się je wyłapać.
  • Regularnie sprzątaj i przeprowadzaj dezynsekcję sypialni, aby uniknąć szkodników. Ważna jest przy tym dokładność, musisz oczyścić każdy zakamarek pomieszczenia, a do tego zmieniaj pościel co najmniej dwa razy w miesiącu.
WIĘCEJ DLA CIEBIE