Plamy na skórze twarzy - maseczka z płatków owsianych i cytryny

Choć cytryna doskonale się sprawdza w zabiegach mających na celu usunąć plamy na twarzy, może przynieść wprost przeciwne rezultaty, jeśli wystawimy skórę na działanie słońca. Dlatego też należy łączyć tę naturalną kurację ze stosowaniem kremu z filtrem.
Plamy na skórze twarzy - maseczka z płatków owsianych i cytryny
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje wiele powodów, dla których pojawiają się u nas plamy na skórze twarzy – należy do nich ciągła ekspozycja na promienie słoneczne, wahania hormonalne w organizmie, zanieczyszczenie środowiska oraz gwałtowne zmiany warunków pogodowych. Wszystko to może spowodować pojawienie się niedoskonałości skórnych takich jak plamy na skórze twarzy.

Choć wiele kobiet stara się zachować swoją skórę zdrową i piękną, prawda jest taka, że niektóre czynniki negatywnie na nią wpływają, przyśpieszając procesy starzenia się.

Choć utrzymywanie zdrowych nawyków może zminimalizować negatywne objawy, prawie zawsze wymaga to mimo wszystko dodatkowych produktów kosmetycznych, aby przedłużyć żywotność skóry i podkreślić jej piękno.

Problem polega jednak na tym, że większość z nich jest kosztowna i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Na szczęście istnieją możliwości w 100% naturalne, które na bazie dostępnych produktów odżywiają skórę i pomagają zapobiec pojawianiu się pierwszych oznak starzenia się.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o maseczce na twarz wykonanej na bazie płatków owsianych i cytryny. Jest idealna na przeprowadzenie naturalnego złuszczania i usunięcie problemu, jakim są plamy na skórze twarzy.

Koniecznie ją wypróbuj!

Maseczka z płatków owsianych i cytryny na plamy na skórze twarzy

Zarówno płatki owsiane jak i cytryna stanowią produkty używane od stuleci w zabiegach upiększających na skórę.

W połączeniu działają jako środek skutecznie oczyszczający pory skórne, usuwający martwe komórki naskórka i usuwający drobne niedoskonałości skórne.

W przeciwieństwie do niektórych kosmetyków i środków pielęgnacyjnych dostępnych na rynku, płatki owsiane i cytryna nie zawierają żrących środków chemicznych. Dlatego też ich regularne stosowanie zwykle nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych.

Płatki owsiane w pielęgnacji skóry

Płatki owsiane to jeden z najczęściej używanych składników. Doskonale wpływają one na naszą skórę. Wysoka zawartość aktywnych składników sprawia, że twarz jest dogłębnie odżywiona i poprawia się jej wygląd.

Produkt ten wykazuje właściwości przeciwzapalne i łagodzące, które ułatwiają leczenie zaburzeń skórnych takich jak łuszczyca, pokrzywka czy zapalenie skóry.

Jest to również doskonałe remedium na powierzchowne poparzenia, ponieważ przyśpiesza gojenie się dotkniętych poparzeniem obszarów ciała.

Płatki owsiane

Już od starożytności płatki owsiane stanowiły podstawę do wytwarzania wielu maseczek. Zawarte w nich związki chemiczne ułatwiają wybielanie, złuszczanie martwego naskórka oraz ogólne odmładzanie skóry.

Regularna aplikacja maseczek na bazie płatków owsianych pomaga nam zmniejszyć widoczność plam skórnych, pozbyć się martwych komórek naskórka i ograniczyć wydzielanie sebum.

Cytryna w pielęgnacji skóry

Sok z cytryny niezmiennie jest jednym z naszych najlepszych sprzymierzeńców w poprawianiu wyglądu skóry, na której pojawiły się plamy, niedoskonałości skórne oraz nadmiar sebum.

Aktywne składniki zawarte w cytrynie, między innymi silne przeciwutleniacze, zmniejszają negatywny wpływ wolnych rodników na nasz organizm. Jednocześnie pobudzają one wytwarzanie kolagenu.

Wysoka zawartość kwasu cytrynowego działa jako lekko złuszczający środek i jest idealna na wyeliminowanie martwych komórek naskórka oraz innych substancji przyśpieszających pojawianie się zmarszczek.

Zawartość witaminy C z kolei przyśpiesza gojenie się ran na zranionych tkankach organizmu. Co więcej, wyrównuje produkcję melaniny, co zmniejsza ryzyko, że wystąpią plamy na skórze twarzy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również artykuł: Złuszczające produkty dla każdego rodzaju skóry twarzy

Cytryna na plamy na skórze

Cytryna wykazuje właściwości ściągające i przeciwzapalne. Doskonale wpływają one na skórę trądzikową, ponieważ oczyszczają dogłębnie pory skórne i regulują aktywność gruczołów potowych.

Choć produkt ten jest tak skuteczny w dbaniu o naszą skórę, należy pamiętać o zachowywaniu równowagi. W zbyt dużych ilościach bowiem cytryna może działać na skórę drażniąco. Należy ją stosować jedynie w godzinach nocnych, ponieważ może wywoływać niepożądane reakcje na skórze twarzy – na przykład powstawanie plam pod wpływem kontaktu ze słońcem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Mycie twarzy – 5 najczęściej popełnianych błędów

Maseczka z płatków owsianych i cytryny na oczyszczenie twarzy – sposób przygotowania

Maseczka wykonana na bazie płatków owsianych i cytryny stanowi doskonałą, niedrogą alternatywę, aby zadbać o skórę i pielęgnować ją bez wywoływania podrażnień oraz efektów ubocznych.

Idealnie byłoby stosować ją trzy razy w tygodniu – pomoże nam to uzyskać pozytywne rezultaty i usunie plamy na skórze twarzy.

Maseczka

Składniki

  • 3 łyżki mąki z płatków owsianych (30 g)
  • Sok z 1/2 cytryny
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek (5 g) – opcjonalnie

Sposób przygotowania

  • Wyciśnij sok z połowy cytryny i zmieszaj go z mąką z płatków owsianych aż uzyskasz gęstą pastę.
  • Jeżeli Twoja skóra wykazuje tendencje do przesuszania się, dodaj do maseczki łyżeczkę oliwy z oliwek. Wzmocnisz dzięki temu nawilżające właściwości maseczki.

Sposób zastosowania

  • Oczyść twarz i usuń z niej resztki makijażu. Następnie nałóż na skórę maseczkę wykonując delikatny masaż okrężnymi ruchami.
  • Rozprowadź maseczkę również na szyi i dekolcie – uzyskasz dzięki temu lepsze efekty.
  • Pozostaw produkt na skórze na 20 do 30 minut, a następnie spłucz.

Czy jesteś gotowa, aby włączyć tę maseczkę w Twoją regularną rutynę dbania o urodę? Koniecznie przygotuj ją w domu i wypróbuj sama wszystkie korzyści, jakie ze sobą niesie.

Pamiętaj również o codziennym stosowaniu filtra słonecznego – jest to jedyny produkt, który jest w stanie zniwelować negatywny wpływ promieni słonecznych na naszą skórę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kim, D.-B., Shin, G.-H., Kim, J.-M., Kim, Y.-H., Lee, J.-H., Lee, J. S., … Lee, O.-H. (2016). Antioxidant and anti-ageing activities of citrus-based juice mixture. Food Chemistry, 194, 920–927. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2015.08.094
  • Neill, U. S. (2012). Skin care in the aging female: myths and truths. The Journal of Clinical Investigation, 122(2), 473–477. https://doi.org/10.1172/JCI61978

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.