Pielęgnacja skóry przed i po depilacji — co warto wziąć pod uwagę

Depilacja skóry woskiem jest bardzo popularna. Dowiedz się jednak, jak powinna przebiegać pielęgnacja skóry przed i po wykonaniu tego zabiegu.
Pielęgnacja skóry przed i po depilacji — co warto wziąć pod uwagę
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Depilacja skóry woskiem jest bardzo popularna. Jednak po zabiegu skóra może być sucha, podrażniona lub zaczerwieniona. Pielęgnacja skóry przed i po depilacji jest zatem bardzo istotna. Ponadto, ponieważ  skóra po zabiegu jest bardziej wrażliwa, jeśli zostanie wystawiona na działanie czynników środowiskowych, takich jak słońce, mogą pojawić się plamy. Dowiedz się więc w jaki sposób powinna przebiegać pielęgnacja skóry przed i po depilacji.

Pielęgnacja skóry przed i po depilacji

Szczególnie w cieplejszych miesiącach kobiety nie chcą widzieć nawet jednego włoska na nogach i pod pachami. Kiedy nadchodzi czas wyjścia na plażę, pozwolenie sobie na kilka dni lub tygodni bez depilacji staje się niemożliwością. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o skórę i jakie są najlepsze metody usuwania włosów, aby uniknąć urazów, uszkodzeń i jej wysuszenia.

Rodzaje depilacji

Ogólnie rzecz biorąc, depilacja polega na usunięciu włosów wraz z cebulkami. Procedury wykonania tego zabiegu mogą być zarówno fizyczne, jak i chemiczne.

Przeczytaj również: Depilacja woskiem – czy jest dobra dla skóry?

Istnieją różne techniki, niektóre bardziej inwazyjne niż inne.

  • Przede wszystkim golenie jest najmniej agresywną metodą dla skóry. Jest jednak mniej skuteczne i nie tak trwałe. Podobny rezultat zapewniają również kremy do depilacji.
  • Po drugie, depilacja maszynką elektryczną jest umiarkowanie agresywna i niewygodna. Polega na usuwaniu włosków wraz z cebulkami pojedynczo. Chociaż prawdą jest, że kiedy depilatora używamy regularnie, przestaje boleć tak bardzo, to całkiem normalne, że widać pewne uszkodzenia skóry w postaci plam lub podrażnień.
    Kobieta. Wydepilowane nogi
  • Po trzecie, najbardziej agresywnym rodzajem depilacji jest depilacja woskiem. Może być zimny lub gorący, z pastą, paskami itp. W takich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ oprócz usuwania włosów zmniejsza to również barierę skórną. Depilacji woskiem nie należy wykonywać na skórze poparzonej lub bardzo wrażliwej.

Pielęgnacja przed woskowaniem

Aby uniknąć brązowych śladów, które słońce może pozostawić po depilacji, należy codziennie odpowiednio nawilżać skórę, nie tylko po usunięciu włosków. Dlatego, aby depilacja była skuteczniejsza, zaleca się wcześniej kąpiel w celu otwarcia porów. W ten sposób nie będziesz musiał pracować dwa razy ciężej, aby usunąć włosy.

Możesz też złuszczać skórę dzień wcześniej rękawiczką z końskiego włosia, kremem lub specjalną gąbką. Zapobiegnie to wrastaniu włosków i sprawi, że będzie ona bardziej miękka i elastyczna. Oprócz tego bardzo dobrze osusz obszar, który ma być woskowany za pomocą bawełnianego ręcznika lub odrobiną talku.

Kobieta. Pielęgnacja skóry przed i po depilacji

Wskazane jest również, aby minęły dwa dni przed wystawieniem skóry na słońce. Dodatkowo należy stosować krem do opalania i jeśli to możliwe, wosk po południu lub wieczorem, aby skóra mogła zregenerować się w nocy. Jeśli masz jakiekolwiek skaleczenia, rany, podrażnienia lub poparzenia, powinieneś odłożyć depilację do czasu  zagojenia ich w 100%

Jeśli żylaki lub pajączki, plamy lub piegi pojawiają się coraz częściej lub są zbyt widoczne, nie wahaj się i skontaktuj się z dermatologiem, aby dowiedzieć się, jakie leczenie należy zastosować.

Gładka skóra po depilacji

Pielęgnacja skóry po depilacji

Teraz przejdziemy do pielęgnacji skóry po depilacji. Po depilacji którąkolwiek z wyżej wymienionych metod warto wziąć zimny prysznic lub zastosować zimne okłady, aby złagodzić podrażnienia skóry i zamknąć pory. Ponadto, trzeba zastosować różne rodzaje nawilżania.

Zobacz też: Depilacja światłem pulsacyjnym – co to jest i jakie są zalety?

Nie zapomnij użyć kremu z masłem shea, olejkiem migdałowym, drzewem herbacianym, aloesem itp. W przypadku stosowania pierwszej opcji, przed nałożeniem na depilowane miejsce należy go rozetrzeć w dłoniach, aby się rozgrzał i lepiej wchłaniał się przez pory. Ukoi skórę dzięki właściwościom kojącym i łagodzącym.

 

Inne kwestie

Wiele kobiet decyduje się na stosowanie olejków eterycznych w celu nawilżenia depilowanej okolicy. Każdy wybrany produkt powinien być przeznaczony do skóry wrażliwej, bezalkoholowy i pozbawiony drażniących zapachów. Neutralne mydło może również pomóc w nawilżeniu skóry i zapobieganiu zaczerwienieniom.

Po depilacji woskiem odśwież i dobrze nawilż skórę. Zasługuje na przerwę, więc unikaj ciasnych ubrań. Lepiej pozwolić skórze nabrać powietrza, aby mogła się zregenerować. Jeśli masz bardzo jasną cerę, a po depilacji woskiem pojawiają się czerwonawe ślady, radzimy unikać makijażu, peelingów, perfum, słońca, ciepła, dezodorantów i perfumowanych mydeł po depilacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calderón E. Depilación mecánica y técnicas complementarias. 1ra edición. San Vicente; 20013.
  • Summers. (2016). “7 usos asombrosos para el aloe vera”, web Healthline.
  • Watson. (2018). “Manteca de karité para tu cara: Beneficios y usos“, web Healthline.
  • NYU Langone Medical Center, “Best practices for ingrown hair or ‘razor bumps” (2015).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.