Owoce tropikalne - poznaj 10 najzdrowszych z nich!

Owoce tropikalne - poznaj 10 najzdrowszych z nich!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Chociaż owoce tropikalne kiedyś były dostępne tylko w sezonie, dziś można je spożywać i korzystać z nich przez cały rok. Są słodkie, odświeżające, energetyzujące, mają działanie  przeciwutleniające i lecznicze…

Owoce tropikalne wyróżniają się swoim intensywnym i egzotycznym smakiem. Są zdrowe, a niektóre mogą Cię zaskoczyć ze względu na swoją  wartość odżywczą. W poniższym artykule możesz dowiedzieć się o  10 najlepszych owocach tropikalnych i poznać ich właściwości lecznicze.

Owoce tropikalne – zalety

Jedną z  wielkich zalet owoców tropikalnych jest to, że nie muszą być uprawiane z dodatkiem  pestycydów i innych chemikaliów . Rolnik nie musi ingerować w ich naturalny wzrost z powodu ciepłego, wilgotnego i tropikalnego klimatu jaki panuje w większości krajów tropikalnych.

  • Owoce te wyróżniają się kolorystyką, teksturą, soczystością i atrakcyjnym wyglądem.
  • Jednak ich niesamowite właściwości lecznicze w leczeniu wielu schorzeń to powód, dla którego powinieneś zacząć jeść je częściej.

10 najlepszych owoców tropikalnych

  1. Kokos

Kokos wyróżnia się ze względu na swoje wartości odżywcze, ponieważ ma wysoką zawartość zdrowych tłuszczów.

  • Wiele osób pije wodę kokosową, która jest bogata w minerały i pierwiastki śladowe mające właściwości regenerujące. Ludzie również jedzą miąższ, który jest bogaty w tłuszcze i błonnik.
  • Miąższ może być przetwarzany w celu wytworzenia mleka i dodawany do wszelkiego rodzaju przepisów. Ten owoc zwiększa Twoją energię i wytrzymałość.
  1. Ananas

Ananas to pyszny i orzeźwiający owoc, który jest dobry dla układu trawiennego dzięki swoim enzymom.

  • Ma wysokie właściwości przeciwzapalne, a także pomaga zwalczać zatrzymywanie wody.
  1. Papaja

Owoce papai.

Papaja, wraz z ananasem, jest jednym z najlepszych owoców wspomagających funkcje żołądka i jelit, ponieważ może regenerować i chronić cały śluz trawienny.

  • Ma również właściwości przeciwzapalne a jedzenie jej nasion sprzyja zapobieganiu lub leczeniu pasożytów jelitowych.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Melonowiec właściwy, czyli papaja – poznaj 6 korzyści dla zdrowia

  1. Gujawa

Gujawa ma pyszny smak, delikatny aromat i silne właściwości lecznicze.

  • Jest bogata w witaminę C i jest przeciwutleniaczem, który zwalcza szkody i starzenie się spowodowane przez wolne rodniki.
  • Ma również właściwości antybiotyczne, a liście można stosować do leczenia wypadania włosów.
  1. Mango

Mango.

Ten soczysty i słodki owoc wyróżnia się zawartością beta-karotenu. Jest to składnik odżywczy, który:

  • Obniża poziom cholesterolu
  • Utrzymuje zdrowe serce
  • Poprawia wygląd skóry

Jednocześnie jest to doskonałe pożywienie, które poprawia trawienie i stymuluje wypróżnienia w przypadku zaparć. Peelingi z mango są również dobrym lekarstwem na wzmocnienie układu odpornościowego i chronią przed zmianami związanymi z porami  roku.

  1. Godne uwagi owoce tropikalne – marakuja

Marakuja to smaczny owoc, który charakteryzuje się intensywnym i cierpkim smakiem, co czyni go idealnym  do przygotowywania deserów, soków i koktajli owocowych. Możesz dosłodzić wszystko niewielką ilością marakui.

  • Z drugiej strony pomaga pozbyć się toksyn, więc jest dobrym środkiem do oczyszczania krwi.
  • Jest również zdrowa dla prostaty, poprawia funkcje jelitowe i pozwala zrelaksować się w stresujących sytuacjach.
  1. Banan

Kiście bananów.

To tropikalny owoc, który można znaleźć w dowolnym miejscu na świecie. Słodki, energetyzujący i pożywny, to najlepszy wybór na śniadania i przekąski, aby koktajle były kremowe, a desery słodkie.

  • Jest bogaty w witaminy A, B i C oraz minerały, takie jak potas i magnez.
  • Jest to także lekkostrawny owoc, który utrzymuje system nerwowy i mięśniowy w dobrym zdrowiu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Banany w diecie sportowców – poznaj ich znaczenie!

  1. Graviola

Graviola staje się bardzo popularna dzięki badaniom, które wykazały jej właściwości przeciw nowotworowe. Jest także bardzo skuteczna w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia, kamieni żółciowych, reumatyzmu i zaburzeń czynności nerek.

  1. Awokado

Owoce tropikalne. Awokado.

Awokado to nie tylko owoc, to tak naprawdę super jedzenie.

Jest bogate w białko roślinne, kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy, minerały i jest niezbędnym składnikiem każdej zrównoważonej diety, która jest dobra w zapobieganiu niedoborom odżywczym. Pomimo wysokiej zawartości tłuszczu, awokado pomaga utrzymać prawidłową wagę i dają wielką energię  oraz zapewnia zwiększoną wytrzymałość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moghadamtousi, S. Z., Fadaeinasab, M., Nikzad, S., Mohan, G., Ali, H. M., & Kadir, H. A. (2015). Annona muricata (Annonaceae): A review of its traditional uses, isolated acetogenins and biological activities. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms160715625
  • Patel, S., & Patel, J. K. (2016). A review on a miracle fruits of Annona muricata. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry JPP.
  • Farid Hossain, M. (2015). Nutritional Value and Medicinal Benefits of Pineapple. International Journal of Nutrition and Food Sciences. https://doi.org/10.11648/j.ijnfs.20150401.22
  • Wu, S.-J., Ng, L.-T., Huang, Y.-M., Lin, D.-L., Wang, S.-S., Huang, S.-N., & Lin, C.-C. (2005). Antioxidant Activities of Physalis peruviana. Biological & Pharmaceutical Bulletin. https://doi.org/10.1248/bpb.28.963
  • Rodríguez-Carpena, J. G., Morcuende, D., Andrade, M. J., Kylli, P., & Estevez, M. (2011). Avocado (Persea americana Mill.) phenolics, in vitro antioxidant and antimicrobial activities, and inhibition of lipid and protein oxidation in porcine patties. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf1048832
  • Prades, A., Dornier, M., Diop, N., & Pain, J.-P. (2012). Coconut water uses, composition and properties: a review. Fruits. https://doi.org/10.1051/fruits/2012002
  • Lim, Y. Y., Lim, T. T., & Tee, J. J. (2007). Antioxidant properties of several tropical fruits: A comparative study. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2006.08.038

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.