Chemiczna czy naturalna uprawa - jak to stwierdzić?

Chemiczna czy naturalna uprawa - jak to stwierdzić?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Wystarczy spojrzeć na niektóre cechy zewnętrzne owoców i warzyw, by dostrzec, czy ich hodowla była chemiczna czy naturalna.

Czy wiesz, jak odróżnić czy hodowla danej żywności była chemiczna czy naturalna?

Jak wiemy, owoce i warzywa są niezbędne dla zdrowej i zbilansowanej diety dzięki wielu korzyściom, jakich dostarczają Twojemu ciału i umysłowi. Jednak potrzeba ocalenia pewnej ilości upraw zmusiła nas do użycia pestycydów i nawozów – produktów, które są następnie absorbowane przez żywność.

Z tego powodu należy umieć odnaleźć pewne wskazówki, które pomogą Ci dokonać lepszego wyboru przy zakupie artykułów spożywczych. Zwróć uwagę na listę dziesięciu podstawowych produktów spożywczych i ich cech, które pomogą Ci podczas zakupów.

Jak odróżnić żywność poddaną obróbce chemicznej lub naturalną dzięki jednemu spojrzeniu?

 1. Marchew

Marchewka.

Nie dajcie się zwieść wielkiej, intensywnie pomarańczowej marchwi. Chociaż mogą być one duże i bardzo apetyczne, nie są zalecane do spożycia.

Zwróć także uwagę na plamki, które mogą się na niej znajdować.

 1. Ziemniaki

Ziemniaki.

Ziemniaki pochłaniają dużo chemikaliów. Dlatego najlepiej wybrać bulwy średniej wielkości i nie dać się uwieść gładkim i dużym okazom.

 • Innym sposobem, aby dowiedzieć się w jaki sposób były uprawiane, jest nakłucie skórki paznokciem. Jeśli pęknie, możesz bez strachu je kupować.
 1. Pomidory

Pomidory - uprawa chemiczna czy naturalna?

Łatwo jest sprawdzić, czy pomidory wyrosły w sposób naturalny. W tym celu będziesz musiał to zweryfikować poprzez dotyk.

Jeśli zauważysz, że skóra wygląda sztucznie i widać białe paski, wówczas pomidory zawierają azotany.

 • Pomidor powinien mieć jednorodny kolor i niewielkie łodygi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Pomidory na wysokie ciśnienie – jak je spożywać?

 1. Ogórki

Ogórki.

Kupując ogórki, musisz poszukać twardego końca. Umieść je na liście zakupowej, jeśli jest na nie sezon.

Jeśli kroisz ogórka, a w jego wnętrzu nie widzisz pestek, najlepiej go wyrzuć, ponieważ jest nasączony licznymi toksycznymi substancjami.

 1. Kapusta

Brukselka.

Kapusta to kolejne łatwe do zidentyfikowania warzywo. Należy sprawdzić, czy liście kapusty są czyste, cienkie i mają jednolity kolor.

Dotyczy to również plamek jakie na niej występują.

 1. Jabłka

Jabłka - uprawa chemiczna czy naturalna?

Chociaż duże owoce bez plamek wydają się bardziej apetyczne, lepiej wybrać te o mniejszych rozmiarach, z małymi niedoskonałościami, które są częściowo zielonkawe.

 • Aby upewnić się, że jest to jabłko ekologiczne, zalej je wrzącą wodą.
 • Jeśli na skórce pojawi się oleista substancja, oznacza to, że zostało potraktowane parafiną, zmieszaną z innymi substancjami. W takim przypadku lepiej go nie jeść.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Galaretka z zielonymi jabłkami i chia: poznaj zdrowy przepis!

 1. Dynia

Dynia.

Powierzchnia tego warzywa mówi sama za siebie. Jeśli jej skórka jest czysta i gładka, idealnie nadaje się do zakupu.

I na odwrót, jeśli na skórce znajdują się włókniste paski, które nie są proste lub ciemne plamy, dzieje się tak dlatego, że zawiera duże ilości pestycydów.

 1. Chemiczna czy naturalna hodowla? Truskawki

Truskawki.

Aby uniknąć ryzyka przy ich zakupie, pamiętaj, że te naturalne nie wyróżniają się idealnym wyglądem lub jasnym kolorem.

 • Jedną z największych cech charakterystycznych dla truskawek, które nie zostały poddane działaniu substancji chemicznych, jest ich szczególny zapach.
 • Inną sztuczką jest umieszczenie ich w zimnej wodzie. Po kilku minutach powinny uwolnić sok; jeśli tego nie zrobią, to dlatego, że zostały poddane zabiegom chemicznym.
 1. Arbuzy

Kawałki arbuza.

Jest to owoc, który najlepiej spożywać wówczas, gdy jest na niego sezon. W przeciwnym razie żywność mogła zostać narażona na działanie azotanów.

 • Podczas cięcia nie zapominaj, że jeśli arbuz jest jaskrawoczerwony z żółtymi włóknami, to jest to oznaka potraktowania go chemią.
 • Włókna “dobrego” arbuza są białe.
 1. Czereśnie i wiśnie

Czereśnie - uprawa chemiczna czy naturalna?

Wiedza o tym, które czereśnie lub wiśnie wybrać, nie jest skomplikowana. Zauważ, że kolor owocu jest jasny i jednolity. Z drugiej strony, jeśli są matowe z białawymi plamami na skórce, to dlatego, że zostały poddane działaniu pestycydów.

 • Aby sprawdzić ich stan, możesz zalać wiśnie wrzącą wodą.
 • Jeśli po chwili zapach wiśni się nie zmieni, wszystko jest w porządku.

Zastosuj te wskazówki w praktyce i nie daj się uwieść owocom i warzywom, które wydają się tak idealne, jakby pochodziły prosto z planu filmowego. Najlepiej jeśli będą one różnej wielkości, silnie pachnące, a nie wyjątkowo ładne i jasne. Jeśli ich kolor, kształt i struktura nie są jednolite, zwykle jest to dobry znak.

Zważ jedzenie ręką i zawsze wybieraj najcięższe. Nawet jeśli znajdziesz owada (choć może wydawać się to nieprzyjemne), nie martw się: wskazuje to tylko na to, że owoc lub warzywo pochodzą z ekologicznych upraw.

Należy również dokładnie je myć a jeśli to możliwe, poddać owoce kąpieli w ciepłej wodzie.

To może Cię zainteresować ...
Owoce, które Cię naturalnie nawodnią
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Owoce, które Cię naturalnie nawodnią

Przedstawione owoce nie tylko Cię nawodnią, ale także dostarczą Twojemu ciału ważne witaminy i minerały. Dowiedz się więcej!
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.