Ogórki - 10 faktów, o których na pewno nie wiedziałaś

Wiedziałaś, że ogórki są świetnym sposobem na bóle głowy? Możesz jadać je na surowo, w postaci soków lub wykorzystać je jako okład na czoło. Pomogą Ci się zrelaksować.
Ogórki - 10 faktów, o których na pewno nie wiedziałaś

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2019

Ogórki są, niewątpliwie, jednym z najbardziej popularnych warzyw na całym świecie. Mało jest produktów tak lekkich i orzeźwiających. Są nieodzownym elementem naszych sałatek, soków i koktajli.

Zaleca się je niezależnie od wieku. Dzieci uważają, że są dużo smaczniejsze niż inne jarzyny, a Ci starsi konsumenci są świadomi wysokiej zawartości niezbędnych witamin i minerałów.

Ogórki są słynne również z innego powodu: są wspaniałym sprzymierzeńcem każdej diety. Dzisiaj poznasz ich wszystkie fantastyczne właściwości.

Ogórki – naturalne źródło witaminy B

Witamina B jest jedną z najważniejszych. Przede wszystkim dlatego, że jest odpowiedzialna za odpowiedni zasób energii. Pomaga w syntezie czerwonych krwinek.

Sok z zielonych warzyw

Obecna jest nie tylko w czerwonym mięsie i produktach mlecznych, ale również w zielonych warzywach. Ogórki są świetnym sposobem na uzupełnienie jej niedoboru.

Łagodzą bóle głowy

Wiedziałaś o tym? Niejednokrotnie budzimy się rano niewyspane po ciężkiej nocy. Nie ma problemu. Związane z tym bóle głowy można łatwo zwalczyć przygotowując naturalny sok owocowo-warzywny, wykorzystując ogórki, ananasa i jabłko.

Sok na bazie tych produktów pomoże nam wyeliminować toksyny, a także dogłębnie nawilży i odżywi organizm.

Wzmacniają skórę i włosy

Ogórki  wpływają na zdrowie Twoich włosów ze względu na obecność trzech istotnych składników:

  • Witaminy B
  • Krzemu
  • Siarki

Jeżeli jadasz ogórki regularnie, Twoje włosy będą rosły zdrowe i silne. Również jeżeli chodzi o skórę, ogórki są zdolne nawilżyć, zredukować sińce pod oczami i odżywić cerę. Wystarczą dwa plasterki nałożone pod oczy. Efekt gwarantowany!

Mineralizują i bilansują poziom witamin

Jak już wiesz, ogórki są bogate w wodę (95%). Dzięki temu nasze ciało może pozbyć się tego, czego nie potrzebuje, a jednocześnie dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów, bez których nie może się obejść.

Staraj się jadać je zawsze ze skórką. To właśnie w niej znajduje się największe stężenie witaminy C.

Niektóre ich związki działają przeciwnowotworowo

Ich działanie przeciwnowotworowe nie oznacza, że mogą zwalczyć raka. Ogórki, podobnie jak inne warzywa i owoce, są bogate w minerały, przeciwultleniacze i aminokwasy, które chronią przed wieloma chorobami.

Komórki nowotworowe

Związki zawarte w ogórkach są wyjątkowo skuteczne w przypadku raka piersi i raka jajników.

Pomagają zwalczyć nieświeży oddech

Pewnie nie miałaś o tym pojęcia. Na pewno Ci się to kiedyś przyda. Wystarczy jeden plasterek ogórka. Kładziesz go na język i zamykasz usta. Powinien dotykać też podniebienia. Poczekaj około 30 sekund. W ten sposób wyeliminujesz bakterie, które powodują brzydki zapach.

Poprawia przemianę materii i przyspiesza odchudzanie

Ogórki nie zawierają żadnych kalorii, a są źródłem wielu minerałów. Mało tego! Obecny w nich błonnik przyspiesza procesy trawienne i oczyszcza jelita, wspomagając tym samym przyswajanie nutrientów.

Utrata na wadze

Dodaj kawałek ogórka do sałatek lub przygotuj sobie każdego ranka sok (najlepiej z dodatkiem jabłka).

Zapobiega cukrzycy

To świetna wiadomość dla osób chorych na tę przypadłość. Koniecznie zwiększ ilość spożywanych ogórków, bo dzięki nim zrównoważysz poziom glukozy we krwi.

Redukuje poziom cholesterolu i kontroluje ciśnienie tętnicze

Wiele badań udowodniło, że miąższ ogórka pomaga znormalizować poziom cholesterolu we krwi i zredukować ten zły, zwany LDL.

Jednocześnie, ogórki zawierają duże ilości potasu, magnezu i błonnika – niezbędnych przy leczeniu zarówno niedociśnienia, jak i nadciśnienia.

Zdrowe kości i stawy

Jeżeli dokucza Ci artretyzm lub dna moczanowa, powinnaś jadać ogórki wyjątkowo często. To naturalny sposób na wzmocnienie tkanki chrząstnej i uniknięciem bólów reumatycznych.

Ogórki poprawiają zdrowie kości

Oprócz tego, wszechobecne witaminy A, B1, B6, C i D, oraz kwas foliowy, wapń, magnez i potas, pomogą Ci zwalczyć nadmiar kwasu moczowego i złagodzić problem osteoporozy.

Sprawdziłaś już, czy masz ogórki w lodówce?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.