Otyłość brzuszna - Skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Tkanka tłuszczowa odkłada się na brzuchu również w przypadku niektórych skrzywień kręgosłupa. W ten sposób nasz organizm usiłuje zapewnić równowagę i stabilność ciała.
Otyłość brzuszna - Skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Otyłość brzuszna to nie tylko problem ludzi ze znaczną nadwagą; tkanka tłuszczowa na brzuchu może bowiem odkładać się w nadmiernych ilościach nawet u osób o prawidłowej masie ciała.

Płaski i jędrny brzuch to marzenie wielu z nas, nie jest to jednak proste i wymaga szeroko zakrojonej akcji odchudzającej, obejmującej zarówno dietę jak i konkretne ćwiczenia fizyczne.

Jeśli otyłość brzuszna sprawia, że czujesz się źle sama ze sobą i bardzo chciałabyś to zmienić, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, skąd bierze się nadmiar tkanki tłuszczowej w tym rejonie ciała, a także jak możesz z tym walczyć.

Otyłość brzuszna i jej przyczyny

Do przyczyn otyłości brzusznej możemy zaliczyć między innymi niedobór białka, zaburzenia hormonalne, brak aktywności fizycznej czy nieprawidłowa postawa ciała. Najczęściej problem ten dopada osoby w średnim wieku, niezależnie od płci.

Otyłość brzuszna

Kiedy mówimy o otyłości mamy najczęściej na myśli nadmiar tkanki tłuszczowej, połączony bardzo często z retencją płynów w organizmie, co jest widoczne w konkretnych partiach ciała, na przykład na brzuchu, udach, ramionach, plecach czy pośladkach.

Otyłość brzuszna nie musi jednak koniecznie iść w parze ze znaczną nadwagą; nawet względnie szczupłe osoby mają czasami zbyt dużo tkanki tłuszczowej na brzuchu, mimo że inne partie ciała są szczupłe i jędrne. Poniżej opiszemy kilka możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Złe nawyki żywieniowe

Kiedy zastanawiamy się nad przyczynami otyłości brzusznej, w pierwszej kolejności chcemy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii. Nie jest to jednak do końca dobre myślenie; liczy się bowiem nie tylko ilość, ale i jakość przyswajanych każdego dnia produktów.

Produkty bogate w tłuszcze

Samo liczenie kalorii nie wystarczy, by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha. Konieczna jest zbilansowana i zdrowa dieta.

  • Do każdego głównego posiłku dodawaj porcję białka; korzystaj zarówno z białek zwierzęcych, jak i roślinnych (np. z orzechów, roślin strączkowych czy awokado).
  • Zamiast rafinowanych zbóż, wybieraj produkty z pełnego ziarna.
  • Wyeliminuje ze swojej diety biały cukier; zastąp go miodem, cukrem trzcinowym albo stewią.
  • Zrezygnuj z przetwarzanej żywności i tłuszczów, smażonych potraw czy margaryny.
  • Niezdrowe tłuszcze zastąp tłuszczami roślinnymi z pierwszego tłoczenia; znajdziesz je w oliwie z oliwek, w oleju kokosowym, oleju sezamowych, oleju lnianym, awokado, orzechach, ziarnach zbóż, rybach czy maśle (np. indyjskim maśle ghi).

Nietolerancje pokarmowe

Wiele osób cierpi na liczne nietolerancje i alergie pokarmowe, ale nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Nietolerancja na dany produkt objawia się dyskomfortem jelitowym, wzdęciami i innymi dolegliwościami typowymi dla zaburzeń trawienia.

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku otyłość brzuszna może mieć związek z alergią pokarmową, koniecznie udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, które pozwolą Ci wykluczyć z diety niepożądane produkty. Do najczęściej występujących rodzajów nietolerancji to nietolerancja laktozy oraz glutenu.

Siedzący tryb życia

Aby utrzymać dobrą kondycję i wymarzoną sylwetkę, niezbędna jest odpowiednia dawka wysiłku fizycznego każdego dnia. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz pozbyć się kilku zbędnych kilogramów z okolic swojej talii.

Kobieta w trakcie biegania

To właśnie siedzący tryb życia i brak ruchu najczęściej przyczyniają się do rozwoju otyłości brzusznej.

Najlepsze będą w takim wypadku ćwiczenia o średniej i wysokiej intensywności. Dwie lub trzy sesje tygodniowo, po pół godziny każda, powinny wystarczyć.

Zaburzenia hormonalne

Do rozwoju otyłości brzusznej mogą przyczynić się także zaburzenia hormonalne. Jest to szczególnie powszechne w przypadku kobiet w okresie przedmenopauzalnym lub w okresie klimakterium.

Zdarza się jednak, że nawet bardzo młode kobiety, które mają wysoki poziom estrogenu, także cierpią z powodu innych zaburzeń hormonalnych wywołujących otyłość brzuszną.

Aby przywrócić równowagę hormonalną w organizmie, kluczowe są odpowiednie nawyki żywieniowe. Suplementy diety taki jak pieprzyca, niepokalanek czy pochrzyn pomogą Ci uporać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Kobiety w okresie menopauzy mogą skorzystać także z właściwości olejku z pierwiosnka. Dobra wiadomość jest taka, że większość zaburzeń hormonalnych ustępuje samoistnie.

Nieprawidłowa postawa ciała

Jeśli otyłość brzuszna w Twoim wypadku nie wynika z żadnej z opisanych powyżej przyczyn, jeszcze jedna możliwością jest nieprawidłowa postawa ciała. W niektórych przypadkach takie rodzaje skrzywienia kręgosłupa jak lordoza czy skolioza, mogą także prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Dzieje się tak dlatego, że nasze ciało naturalnie stara się zapewnić odpowiednią równowagę i nacisk na stopy. Aby tego uniknąć wykonuj ćwiczenia na kręgosłup lub udaj się do fizjoterapeuty

. Dzięki temu zwiększysz swoją gibkość, wzmocnisz kręgosłup oraz mięśnie brzucha, a także łatwiej będzie Ci się zrelaksować. Koniecznie spróbuj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.