Oto dlaczego napoje energetyczne nie są odpowiednie dla dzieci

Napoje energetyczne nie nawadniają odpowiednio dzieci i źle wpływają na ich układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Ponadto oferują tylko tymczasową stymulację.
Oto dlaczego napoje energetyczne nie są odpowiednie dla dzieci

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W ostatnich latach dzieci coraz częściej sięgają po napoje energetyczne i w konsekwencji ich spożycie w tej grupie wiekowej gwałtownie wzrosło. Te produkty nie są zdrowe dla nikogo, ale u dzieci mają jeszcze poważniejsze konsekwencje. Niestety szacuje się, że około połowa zwyczajowych konsumentów ma mniej niż 18 lat.

Napoje energetyczne zawierają stymulanty. Zawierają też ogromne ilości cukru, kofeiny i tauryny, będącej wzmacniaczem samej kofeiny.

Substancje zawarte w napojach energetyzujących mogą szkodzić zdrowiu dzieci i młodzieży. Dlatego z medycznego punktu widzenia młode osoby nigdy nie powinni spożywać tego typu produktów.

W tym artykule wyjaśnimy dlaczego.

Czym są napoje energetyczne?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba powiedzieć jest to, że napoje energetyczne to nie to samo co napoje sportowe lub izotoniczne. Sportowcy używają tych ostatnich do nawodnienia i uzupełnienia cukru i minerałów po wymagającej aktywności fizycznej.

Natomiast napoje energetyzujące mają wysoką zawartość substancji pobudzających. W szczególności zawierają kofeinę. W rzeczywistości każda butelka zawiera od 27 do 164 miligramów kofeiny.

Napoje te zawierają również związki takie jak tauryna i guarana, które wzmacniają działanie kofeiny. Przypisuje się im również zdolność do zwiększania funkcji poznawczych lub wyników sportowych. Jednak nie ma solidnych dowodów naukowych na potwierdzenie tej informacji.

Inną rzeczą jest to, że pobudzające działanie tych produktów generuje większą wydolność. Tak czy inaczej, napoje energetyczne zawierają niebezpieczną kofeinę i suplementy ziołowe, które mogą mieć również działanie pobudzające.

Negatywne skutki zdrowotne napojów energetycznych

Napoje te mają niekorzystny wpływ na układ nerwowy i układ krążenia. Najogólniej mówiąc, bezpośrednimi konsekwencjami są zazwyczaj zaburzenia snu i paradoksalnie zwiększone poczucie zmęczenia.

Działanie tauryna wiąże się ze zwiększoną częstością akcji serca i pobudzeniem. Ponadto, jeśli w przeszłości występowały jakieś zaburzenia lękowe lub maniakalne, objawy te nasilają się. Z drugiej strony wysoki poziom cukru w napojach energetycznych może zwiększać insulinooporność.

Bebidas energizantes.
U młodzieży napoje energetyzujące często łączy się z alkoholem ze względu na presję społeczną i inicjację picia.

Dlaczego napoje energetyczne nie są zalecane dla dzieci?

Dzieci i młodzież przechodzą etapy intensywnego rozwoju. Zatem skutki tych napojów mogą być dla nich bardziej dotkliwe. Ogólnie rzecz biorąc, ta grupa wiekowa jest bardziej narażona na zdarzenia niepożądane związane ze spożywaniem tych produktów a także długoterminowe konsekwencje.

Zobaczmy, na czym one polegają.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów na lepsze trawienie

Natychmiastowe negatywne skutki

Negatywne skutki tych napojów są częstsze u dzieci i młodzieży. Należą do nich bóle głowy, kołatanie serca, nudności, wymioty, biegunka, problemy ze snem a także drgawki.

W badaniu przeprowadzonym w Australii przez Telethon Kids Institute ustalono, że 55,4% dzieci, które regularnie spożywały napoje energetyzujące, miało zdarzenia niepożądane wymagające pomocy medycznej.

Problemy z zachowaniem

Inne badanie opublikowane w Neuroscience Biobehavior wykazało problemy behawioralne u dzieci i młodzieży, które regularnie spożywają napoje energetyzujące. Na ogół mają tendencję do nadpobudliwości i skłonności do ryzykownych zachowań.

Ponadto mają również więcej problemów z regulacją zachowania i rozwijają zachowania autodestrukcyjne. Z drugiej strony częściej spożywają alkohol i substancje psychoaktywne jako dodatki lub mieszanki.

Wreszcie, mają tendencję do spożywania mniej pożywnych pokarmów i mają więcej zaburzeń nastroju. Mogą również gorzej radzić sobie w szkole i mieć słabsze umiejętności społeczne.

Zdrowie układu krążenia

Badania opublikowane przez American Heart Association (AHA) wskazują, że częste spożywanie napojów energetycznych zmienia aktywność elektryczną serca. Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości zwanej częstoskurczem komorowym.

Szkodliwe działanie cukru

Te napoje zawierają ponadto wysoki poziom cukru. W zasadzie ułatwia to rozwój próchnicy. Nie jest to jednak najbardziej szkodliwy efekt.

W rzeczywistości związki te sprawiają, że dzieci są bardziej podatne na cukrzycę i otyłość. Szacuje się, że na świecie żyje obecnie około 158 milionów otyłych dzieci i nastolatków.

Zatrucie

Wysokie spożycie napojów energetyzujących u dzieci prowadzi do zatrucia. Konsekwencje mogą być poważne, z utratą przytomności, halucynacjami, drgawkami, udarami, a nawet nagłą śmiercią włącznie. W wielu przypadkach rezygnacja z tych napojów prowadzi do objawów odstawienia.

Trastorno del estado de ánimo pl niño que toma bebidas energizantes.
Zaburzenia nastroju częściej występują u dzieci spożywających napoje energetyzujące.

Alternatywne napoje

Wiele dzieci i młodzieży oraz spora liczba rodziców myli napoje energetyczne z napojami izotonicznymi. Pierwszą rzeczą jest zrozumienie różnic i świadomość, że napoje dla sportowców powinny być używane tylko po lub w trakcie intensywnej aktywności fizycznej.

Dlatego każdy młody sportowiec powinien być w stanie zregenerować się dzięki czystej wodzie. Spożywając ją odpowiedniej ilości nie naraża się na ryzyko odwodnienia. Najlepiej pić wodę co 15 do 20 minut podczas aktywności fizycznej.

Jeśli jednak Twoje dziecko chce wypić coś innego, mogą to być dobre i zdrowe alternatywy:

  • Napoje izotoniczne lub sportowe: Są to napoje zawierające węglowodany i elektrolity oraz znaczną ilość kalorii.
  • Wody witaminowe: te napoje często zawierają również dodatkowe kalorie, kofeinę, sztuczne słodziki i zioła. Nie są zalecane, ale są nieco lepszą alternatywą niż napoje energetyczne.
  • Naturalne soki są dobrym rozwiązaniem, o ile mają niską zawartość cukru.
  • Świeże owoce pomagają również utrzymać równowagę nawodnienia organizmu.
  • Jednak nadal najzdrowszą alternatywą jest woda.

Wiemy, że spodoba ci sie ten tekst: Jak wybrać zdrowsze produkty spożywcze

Unikaj reklamowania napojów energetycznych dla dzieci

Wreszcie, koniecznie skonsultuj się z pediatrą na temat napojów, które zwykle spożywają dzieci i młodzież. rzetelna wiedza jest najlepszym wsparciem w podejmowaniu dobrych decyzji w tej dziedzinie.

Producenci tych napojów często stosują bardzo przekonującą reklamę skierowaną do dzieci. Jeśli ustawodawstwo tego nie kontroluje, najlepiej jest porozmawiać z dziećmi, aby były dobrze poinformowane i nie dały się manipulować tymi wprowadzającymi w błąd reklamówkami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Trapp Et. Al., G. (2018, 5 octubre). Call for a ban on the sale of energy drinks to children (<18 years of age) due to the significant negative impact these drinks have on children’s health. Telethon Kids Institute. https://www.nslhd.health.nsw.gov.au/HealthPromotion/Documents/cs.ccs.074.181005.sub.Telethon+Kids+Institute.pdf.
  • Temple J. L. (2009). Caffeine use in children: what we know, what we have left to learn, and why we should worry. Neuroscience and biobehavioral reviews, 33(6), 793–806. https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2009.01.001.
  • Shah Et. Al., S. (2019, 29 mayo). Impact of High Volume Energy Drink Consumption on Electrocardiographic and Blood Pressure Parameters: A Randomized Trial. JAHA. https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.118.011318.
  • Contreras, K., & Villada, W. (2017). Efectos médicos del consumo de bebidas energéticas. Revisión de la literatura. Int. J. Med, 4(2), 1167-1173.
  • Manrique, Clara Inés, Claudia Lucía Arroyave-Hoyos, and David Galvis-Pareja. “Bebidas cafeínadas energizantes: efectos neurológicos y cardiovasculares.” Iatreia 31.1 (2018): 65-75.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.