Zaburzenia snu u nastolatków - jak możemy im zapobiegać?

Podczas okresu dojrzewania niektóre nawyki i style życia mogą wpływać na sen u nastolatków. W tym artykule poznasz kilka wskazówek na to, jak uniknąć zaburzeń snu wśród młodzieży.
Zaburzenia snu u nastolatków - jak możemy im zapobiegać?
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dobry sen to podstawa prawidłowego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak nastolatki coraz częściej cierpią z powodu niewystarczającej ilości i słabej jakości snu. Dlatego postanowiliśmy podzielić się wskazówkami, które pomogą Ci uniknąć lub wyeliminować zaburzenia snu u Twojego dziecka.

Zasadniczo młodzież powinna spać co najmniej osiem godzin dziennie. Powinniśmy więc znać różne przyczyny i czynniki, które powodują zaburzenia snu i sprawiają, że nastolatkom trudno jest dobrze się wyspać. Dopiero wtedy możliwe będzie unikanie i rozwiązanie ewentualnych problemów ze snem.

Zaburzenia snu u nastolatków – wskazówki, jak ich unikać

1. Zmniejszenie ryzyka rozwinięcia i zwalczenie otyłości

Coraz więcej dzieci i nastolatków ma nadwagę. Główną przyczyną jest nieprawidłowy styl życia.

Jedno z badań wykazało związek między młodzieżą, która ma trudności z zasypianiem, a BMI organizmu. Okazało się, że było ono wyższe niż norma. Potwierdza to tylko istotę problemu otyłości wśród dzieci i młodzieży, który staje się coraz poważniejszy i wpływa na szereg aspektów ich życia, również na sen.

Nieleczone zaburzenia snu wpływają na nawyki żywieniowe, co oznacza, że ​​otyłość może się zwiększyć.

Dlatego też tak ważne jest, aby nastolatki stosowały zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby i jajka. Posiłki, które jedzą w domu, powinny opierać się właśnie na tych grupach. Powinny także unikać zbyt dużej ilości rafinowanej mąki, smażonych potraw i cukru.

Oczywiście, aktywność fizyczna jest również niezbędna, ponieważ pomaga im poprawić kondycję i utrzymać odpowiednią wagę. Nastolatki muszą pozostać aktywne i unikać siedzącego trybu życia.

2. Ogranicz używanie telefonu komórkowego

Innym powodem, dla którego zaburzenia snu są obecnie powszechne wśród nastolatków, jest nowa technologia. Rodzicom trudno jest kontrolować liczbę godzin spędzanych przez nastolatki przy telefonach komórkowych i komputerach, oglądaniu telewizji lub graniu w gry wideo.

Te urządzenia narażają młodzież na nadmierną stymulację, która jest bardzo szkodliwa dla ich zdrowia. Wpływa bowiem bezpośrednio na układ nerwowy i zmienia naturalne biorytmy organizmu, co ma bezpośredni związek ze snem.

Jest to jednak czynnik, który dotyczy nie tylko nastolatków, ale także ich rodziców. Dlatego korzystanie z telefonów komórkowych musi być ograniczone dla wszystkich. Nie pozwól też nastolatkom korzystać z jakiegokolwiek urządzenia na dwie godziny przed snem.

3. Wyeliminuj palenie tytoniu

Niestety, sporo osób zaczyna palić w okresie dojrzewania, co może prowadzić do bezsenności.

Palenie papierosów a zaburzenia snu u nastolatków

Może również występować związek między złym nawykiem palenia a niską jakością snu u młodzieży. Z tego samego powodu rzucenie palenia może pomóc nastolatkom lepiej sypiać.

Aby pomóc młodej osobie przezwyciężyć uzależnienie od nikotyny, powinieneś być cierpliwy i wyrozumiały. Ponadto pamiętaj, że aby tego dokonać, może on potrzebować wsparcia.

4. Nocne godziny rodziców i zaburzenia snu

Kolejny czynnik, który może być związany z  zaburzeniami snu u nastolatków określono w kilku niezależnych badaniach: nocne godziny aktywności rodziców. Na przykład, gdy jeden z nich pracuje na nocnej zmianie.

W związku z tym konieczne jest przestrzeganie rutyny snu pozostałych członków rodziny. Jeśli nastolatek ma już trudności z zasypianiem, nocne poruszenie może go łatwo obudzić.

Zaburzenia snu u nastolatków – wskazówki ogólne

Dobra praktyka snu pozwoli nastolatkom porządnie odpocząć i dobrze wykonywać ich codzienne czynności.

Dobry sen
  • Nastolatek powinien kłaść się spać codziennie mniej więcej o tej samej porze.
  • Powinien spożywać zbilansowaną dietę i zwracać uwagę na produkty, które jedzą wieczorem.
  • Powinieneś zadbać o to, aby Twoje dziecko unikało spożywania używek (kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych, napojów energetycznych).
  • Nastolatek powinien wystrzegać się lub walczyć z otyłością.
  • Upewnij się, że Twoje dziecko nie wiedzie siedzącego trybu życia i ćwiczy kilka razy w tygodniu.
  • Zdecydowanie wyeliminuj palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.
  • Należy ograniczać korzystanie z telefonu komórkowego i z technologii w ogóle, szczególnie w ostatnich godzinach przed snem.
  • Pamiętaj, aby ustalić rutynę snu i unikać nocnych czynności, które mogą zakłócać odpoczynek Twojej rodziny.
  • Upewnij się, że sypialnia Twojego nastolatka jest cichym i ciemnym miejscem o odpowiedniej temperaturze.
  • W niektórych przypadkach zaburzenia snu mogą być również związane z nadmiarem zadań lub czynnościami społecznymi lub zawodowymi, więc upewnij się, że harmonogram Twojego nastolatka nie jest zbyt przeciążony. Nie ma znaczenia, do jakiej uczelni Twoje dziecko chce się dostać, jeśli nie będzie zdrowe, nic z tego nie wyjdzie.

Mamy nadzieję, że zastosujesz się do powyższych wskazówek, aby pomóc nastolatkom, których dotknęły zaburzenia snu. Tylko w ten sposób młody człowiek będzie mógł dobrze wykonywać swoje zadania i cieszyć się osiągnięciami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen, D. R., Truong, K. D., & Tsai, M. J. (2013). Prevalence of poor sleep quality and its relationship with body mass index among teenagers: Evidence from Taiwan. Journal of School Health. https://doi.org/10.1111/josh.12068
  • Chaput, J. P., & Dutil, C. (2016). Lack of sleep as a contributor to obesity in adolescents: Impacts on eating and activity behaviors. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. https://doi.org/10.1186/s12966-016-0428-0
  • Atkinson, G., & Davenne, D. (2007). Relationships between sleep, physical activity and human health. Physiology and Behavior. https://doi.org/10.1016/j.physbeh.2006.09.015
  • Dugas, E. N., Sylvestre, M. P., O’Loughlin, E. K., Brunet, J., Kakinami, L., Constantin, E., & O’Loughlin, J. (2017). Nicotine dependence and sleep quality in young adults. Addictive Behaviors. https://doi.org/10.1016/j.addbeh.2016.10.020

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.