Kolacja – 7 produktów, których należy unikać

Niewłaściwe dobieranie żywności, którą spożywamy w nocy może wpłynąć na jakość snu, a także wywołać zgagę i inne dolegliwości przewodu pokarmowego.
Kolacja – 7 produktów, których należy unikać

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2020

Kolacja jest jednym z ważniejszych posiłków na koniec dnia i dlatego nie należy jej lekceważyć lub zastępować niezdrową żywnością. Chociaż prawdą jest, że powinna być nieco lżejsza od innych posiłków, jej spożycie jest kluczowe w wielu procesach, które przeprowadza przez organizm w trakcie odpoczynku.

W rzeczywistości składniki odżywcze spożyte o tej porze dnia mają wpływ na jakość snu, trawienie oraz energię fizyczną i psychiczną dnia następnego. Niestety wiele osób nie potrafi dokonywać prawidłowych wyborów żywieniowych, a co za tym idzie – doprowadza do nadmiernego obciążenia organizmu, które może powodować złe samopoczucie.

Chociaż wydaje się nieszkodliwe zjeść “cokolwiek”, aby zaspokoić głód przed pójściem spać, w rzeczywistości może to mieć poważne konsekwencje metaboliczne i trawienne. Jak uniknąć tych sytuacji? Cóż, najlepszym wyjściem jest poznać te produkty, których lepiej nie spożywać wieczorem.

Odkryj je!

1. Makaron

Nie chodzi o wykluczenie makaronu z naszego jadłospisu. Ten produkt, będący ważnym źródłem węglowodanów, jest idealny w okresie aktywności organizmu (np. na obiad).

Spożywanie makaronu w nocy może powodować nieprzyjemne uczucie ciężkości, które uniemożliwia właściwy odpoczynek. Z drugiej strony, ze względu na dużą ilość kalorii, jakich dostarcza może wpływać na metabolizm i wagę.

talerz makaronu

2. Lody

Jedzenie lodów na kolację lub by zaspokoić nocne zachcianki nie jest najlepszym wyborem. Mimo że lody są sycące i smaczne, są też pełne nasyconych tłuszczy, cukrów i innych substancji, które wpływają na naszą wagę i jakość snu.

Jego spożycie o tej porze wpływa na trawienie, może powodować ból brzucha i zmienić aktywność układu nerwowego. Powodując zgagę i podnosząc poziom glukozy zaburza czas odpoczynku.

3. Sery

Podczas kolacji należy za wszelką cenę unikać serów i innych potraw, które go zawierają, zarówno podczas kolacji, jak i przed snem. Chociaż nie są całkowicie szkodliwe, mogą powodować uczucie ciężkości żołądka i problemy z zasypianiem.

sery

Zawierają one tyraminę, aminokwas, który może zmniejszać produkcję hormonów regulujących sen. Ich tłuszcze są ciężkie dla organizmu i mogą wywołać reakcję zapalną żołądka.

4. Kolacja i pikantne przyprawy

Przyprawy i pikantne sosy nadają potrawom niepowtarzalny smak. Chociaż nie jest niczym złym regularne spożywanie pikantnych potraw, lepiej spożywać je w innych porach dnia, nie na kolację.

Ostre potrawy powodują podrażnienie błony śluzowej żołądka i zwiększają skłonność do zgagi i ciężkiego trawienia.

Ich spożycie przed pójściem do łóżka powoduje refluks żołądkowy, pieczenie w jamie brzusznej i ból brzucha.

5. Kalafior

To warzywo z rodziny kapustowatych wyróżnia się jako zdrowy i niskokaloryczny produkt. Pomimo tych cech nie zaleca się spożywania kalafiora w nocy, ponieważ niektóre z jego właściwości zwiększają produkcję gazów.

kalafior

Spożywanie go podczas kolacji, nawet na kilka godzin przed snem, utrudnia proces trawienia i zwiększa uczucie ciężkości, które może utrudniać odpoczynek.

6. Gorzka czekolada

Właściwości odżywcze gorzkiej czekolady sprawiły, że uznaje się ją za zdrową żywność, pomimo znacznej ilości kalorii i tłuszczu. W rzeczywistości zaleca się spożywanie czekolady do poprawy zdrowia poznawczego i nastroju.

Jednak spożywanie jej przed snem może być problemem, nawet jeśli są to małe porcje. Zawiera substancje, które stymulują układ nerwowy i utrzymują aktywność mózgu.

Substancje te mogą powodować trudności w zasypianiu i prowadzić do bezsenności.

7. Czerwone mięso i wędliny

Spożycie czerwonego mięsa i wędlin powinno być umiarkowane, niezależnie od pory dnia. Chociaż te pokarmy zawierają wiele składników odżywczych, wysoka zawartość tłuszczów nasyconych i środków chemicznych nie czyni ich najlepszym wyborem, jeśli chcemy prowadzić zdrowy tryb życia.

szynka i przetwory a zdrowa kolacja

Spożywanie tej żywności przed pójściem spać to duży błąd. Ich białka utrudniają pracę przewodu pokarmowego i mogą powodować zaburzenia snu.

Ze względu na wysoką ilość kalorii spowalniają metabolizm i mogą powodować nadwagę.

Aby uniknąć problemach z trawieniem i zasypianiem najlepiej jest jeść lekkie dania o niskiej zawartości kalorii. Zdrowe i zrównoważone posiłki o tej porze dnia są kluczem do utrzymania dobrego samopoczucia.

To może Cię zainteresować ...
Płaski brzuch – 9 produktów, które warto jeść na noc
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Płaski brzuch – 9 produktów, które warto jeść na noc

Poznaj dziewięć produktów, które warto jeść na noc, jeśli marzy nam się płaski brzuch. Są one zdrowe i ułatwią spalanie tkanki tłuszczowej.  • Schellack, G. (2012). Caffeine: the “good”, the “bad” and the “ugly.” Prof Nurs Today.
  • Ladero, V., Fernández, M., Cuesta, I., & Alvarez, M. A. (2010). Quantitative detection and identification of tyramine-producing enterococci and lactobacilli in cheese by multiplex qPCR. Food Microbiology. http://doi.org/10.1016/j.fm.2010.05.026
  • Pérez-Guisado, J. (2009). Importancia del momento en que se realiza la ingestión de los nutrientes. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de La Actividad Fisica y Del Deporte.
  • Jakubowicz, D., Barnea, M., Wainstein, J., & Froy, O. (2013). High Caloric intake at breakfast vs. dinner differentially influences weight loss of overweight and obese women. Obesity. http://doi.org/10.1002/oby.20460
  • Nisar, M., Mohammad, R. M., Arshad, A., Hashmi, I., Yousuf, S. M., & Baig, S. (2019). Influence of Dietary Intake on Sleeping Patterns of Medical Students. Cureus. https://doi.org/10.7759/cureus.4106
  • Lana, A., Struijk, E. A., Arias-Fernandez, L., Graciani, A., Mesas, A. E., Rodriguez-Artalejo, F., & Lopez-Garcia, E. (2019). Habitual meat consumption and changes in sleep duration and quality in older adults. Aging and Disease. https://doi.org/10.14336/AD.2018.0503