Sery - dowiedz się, które z nich są najzdrowsze

Sery są doskonałym źródłem wapnia i białka. Niektóre są bardziej słone i mają więcej tłuszczu niż inne. W tym artykule pokażemy wam siedem rodzajów zdrowych serów, które mają wspaniały smak.
Sery - dowiedz się, które z nich są najzdrowsze
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Sery są pyszne, zróżnicowane i zajmują ważne miejsce w wielu naszych potrawach. Są doskonałym źródłem wapnia i białek. Ale w niektórych przypadkach mają dużo soli lub tłuszczu. W tym artykule powiemy Ci, które są najzdrowsze. Dzięki temu pyszne i zdrowe sery  będą mogły na dobre zagościć w Twojej lodówce.

Jedz sery z umiarem

Nikt nie może zaprzeczyć, że ser jest dość ciężki. Jest sycący i stanowi doskonałe uzupełnienie naszych przepisów. W końcu czym byłby makaron bez startego parmezanu? Lub ziemniaki bez roztopionego sera?

Sery są bogatym źródłem wapnia ze względu na to z czego są wytwarzane. Zawierają również białka i aminokwasy (jednym z nich jest tryptofan). Z tego powodu są zalecane dla wszystkich grup wiekowych. Jednak, ponieważ nic na świecie nie jest doskonałe, zwierają również sód i są wysokokaloryczne. Z tego powodu należy jeść je  z umiarem.

W odpowiednich ilościach sery są dobre dla Twojego zdrowia. Oczywiście najzdrowsze są te bardziej naturalne i mniej przetworzone. I w wielu przypadkach mają mniej soli. Ale to zależy głównie od producenta niż od rodzaju sera.

Na przykład, jeśli jesteś na diecie odchudzającej, musisz pamiętać, że świeże sery mają mniej tłuszczu i soli niż te, które zostały przetworzone. Obejmuje to również niskokaloryczne i niesolone sery, które możesz znaleźć w sklepach.

Dowiedź się więcej: Co to jest Tryptofan

Z drugiej strony, ser wyprodukowany z mleka owczego lub koziego jest zwykle zdrowszy niż ser wytwarzany z mleka krowiego. Powód jest następujący: nasz układ trawienny może lepiej strawić zawarte w nich składniki odżywcze. Ponadto mają więcej wartości odżywczych i witamin.

Jednocześnie nie powinniśmy przeoczyć faktu, że na większości farm mlecznych, krowy są karmione hormonami i sztuczną paszą (ziarnem, a nie trawą). Z tego powodu zdrowsze są sery pochodzące z rodzinnego gospodarstwa lub firmy ekologicznej.

Które rodzaje sera są najzdrowsze?

Z reguły, kiedy przechodzisz na dietę, sery stają się jednym z Twoich największych wrogów. Wynika to z wysokiej kaloryczności i zawartego w nich sodu. Istnieją jednak rodzaje sera, które są zdrowsze od innych. Warto wiedzieć, które z nich warto dodać do naszej codziennej diety.

1. Ricotta

Ten ser jest bogaty w białka, witaminy A i B oraz cynk. Ponadto ma niską zawartość sodu i występuje w wersji o niskiej zawartości tłuszczu. Ricotta pochodzi z wtórnego przetwarzania serwatki mlecznej. Ma biały kolor, ziarnistą konsystencję i delikatny smak. Ricotta może być stosowana zarówno do słodkich, jak i słonych potraw.

We Włoszech jest jednym z najczęściej używanych serów do nadziewania makaronu.

Zdrowe sery, ricotta

2. Pecorino Romano

To kolejny z najzdrowszych serów.  To twardy, słony ser z owczego mleka, pochodzący z Lacio we Włoszech. Jest powszechnie stosowany w sosach i jako ser topiony. Czasami jest tarty na makaron. Jest także bardziej słony od innych rodzajów pecorino – Toscano i Sardo.

3. Twarożek

Ser wytwarzany z mleka krowiego, o kremowej bądź grudkowatej konsystencji. Może być mniej lub bardziej tłusty w zależności od tego, jak jest wykonany. Może występować również w postaci bez soli lub bez laktozy. Twarożek jest bogaty w białko i inne składniki odżywcze takie jak wapń, selen i fosfor.

Kubek sera zawiera 28 gramów białka. To bardzo dobry produkt dla osób, które są na diecie.

Sery twarożek

4. Parmezan

Jest to kolejny zdrowszy rodzaj sera pochodzący z Włoch. Oryginalnie pochodzi z Parmy i stąd wywodzi się jego nazwa. Ma twardą, ziarnistą konsystencję. Ten ser jest wytwarzany z mleka krowiego pochodzącego z ras Holstein lub Reggiana. Ten ser powinien dojrzewać conajmniej rok. Te najlepsze leżakują przez trzy lata.

Uważa się, że ten gatunek sera nadaje się tylko do makaronów lub zup. Ale parmezan może być podawany jako przekąska, pokrojony w kostkę, podany z wędliną lub owocami. W kraju jego pochodzenia zalecany jest kobietom w ciąży, osobom starszym, dzieciom i sportowcom. Warto też wspomnieć, że jest łatwiej strawny niż jakikolwiek inny ser.

5. Dojrzewający cheddar

Nietolerancja laktozy może stanowić problem i niedogodność. Dzieje się tak dlatego, że wiele potraw jest dziś przygotowywanych z nabiału. Obejmuje to również wszystkie rodzaje sera. Dobrą wiadomością jest to, że dojrzewający cheddar jest jednym z najzdrowszych rodzajów sera i nie ma tak dużo laktozy.

Możesz skonsultować się z dietetykiem, który podpowie czy możesz go jeść, lub spróbować samemu.

Sery, cheddar

6. Ser feta

Jest to słony ser o niepowtarzalnym smaku, wytwarzany z mleka owczego i koziego. Jest kruchy, ale ma kremową konsystencję. Jeśli chcesz zjeść prawdziwą fetę, najlepiej wybrać tę wyprodukowaną w Grecji. Istnieją również dobrej jakości odmiany tureckie, bułgarskie, rumuńskie i duńskie.

Fetę dodaje się do sałatek razem z oliwą z oliwek, pomidorami i ogórkami. Jest to ser idealny na lato.

7. Panela

Ten świeży, biały, gładki ser produkowany jest z pasteryzowanego mleka krowiego. To jeden z najzdrowszych rodzajów sera. Jest zwykle podawany jako przekąska w małych kawałkach. Ma także szczególną zdolność wchłaniania innych smaków, na przykład czosnku. Zawiera dużo białka, a najzdrowszy będzie ten o niskim poziomie sodu i tłuszczu.

sery

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ahola, A.J., Yli-Knuuttila, H., Suomalainen, T., Poussa, T, Ahlstrom, A., Meurman, J.H., & Korpela, R. (2002, November). Short-term consumption of probiotic-containing cheese and its effect on dental caries risk factors. Archives of Oral Biology, 47(11), 799-804
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12446187
 • Groves, D. (2013, October 18). EU shows the way on per capita cheese consumption. Cheese Reporter
  npaper-wehaa.com/cheese-reporter/2013/10/s2/#?article=2050691
 • Lin, H., Boylston, T.D., Chang, M.J., Luedecke, L.O., Shultz, T.D. (1995, November). Survey of the conjugated linoleic acid contents of dairy products. Journal of Dairy Science, 78(11), 2358-2365
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8747326
 • National Dairy Council. (2011). Cheese & healthy eating
  nationaldairycouncil.org/SiteCollectionDocuments/education_materials/cheese/General%20Audience%20CheeseHealthy%20Eating%20Brochure%20Final.pdf
 • National Nutrient Database for Standard Reference Release 27. (n.d.). United States Department of Agriculture, Agricultural Research Service.
 • Ravishankar, T.L., Yadav, V., Tangade, P.S., Tirth, A., & Chaitra, T.R. (2012, June). Effect of consuming different dairy products on calcium, phosphorus, and pH levels of human dental plaque: a comparative study. European Archives of Paediatric Dentistry, 13(3), 144-148
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22652212

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.