Ostrobok, ryba o doskonałych wartościach odżywczych
Ostrobok pospolity, znany również jako ostrobok atlantycki, to ryba o dobrych walorach odżywczych, którą można regularnie włączać do diety. Jego spożycie pomaga poprawić ogólny stan zdrowia. Mówimy tu o rodzaju tłustych ryb, które charakteryzują się skoncentrowanymi kwasami tłuszczowymi z serii omega 3.
Tym samym jego regularne włączanie do diety sprzyja równowadze profilu lipidowego organizmu, co również pomaga regulować mechanizmy zapalne. Optymalne dostarczanie zdrowych tłuszczów ma kluczowe znaczenie dla dobrze funkcjonującej fizjologii. Dlatego spożywanie tego rodzaju żywności jest kluczem do dobrego samopoczucia.
Wartość odżywcza ostroboka
Mówiąc o ostroboku, pierwszą rzeczą, którą musimy omówić, jest jego wartość odżywcza. Ta ryba dostarcza około 127 kalorii na 100 gramów (4 uncje) produktu. W tym 7 gramów to tłuszcze, chociaż w większości nienasycone.
Stanowi źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, związków, które okazały się niezbędne do utrzymania zdrowia układu krążenia. Ponadto zawiera białka o wysokiej wartości biologicznej, składniki odżywcze zapobiegające zmianom stanu beztłuszczowej masy ciała.
Białka ostroboka zawierają wszystkie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i mają dobrą strawność. Dlatego ich wykorzystanie będzie wysokie.
Z punktu widzenia mikroelementów ważne jest podkreślenie witamin z grupy B oraz niektórych składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, jod. Jest także źródłem witaminy D, której zwykle brakuje w normalnej diecie. Zwiększenie jej spożycia zapobiega powstawaniu deficytów zaburzających funkcjonowanie organizmu.
Dowiedz się więcej: Wartość odżywcza i zalety makreli
Korzyści z jedzenia ostroboka
Biorąc pod uwagę jego wartość odżywczą możemy potwierdzić, że ostrobok jest pożywieniem korzystnym dla zdrowia układu krążenia. Nie tylko ze względu na zawartość omega-3, ale także ze względu na zawartość witaminy D. Jak wyszczególniono w badaniu opublikowanym w International Journal of Molecular Sciences , ten składnik odżywczy jest kluczem do dobrego funkcjonowania mięśnia sercowego.
Aby uniknąć deficytu witaminy D, ważne jest włączenie do diety tłustych ryb i regularne wystawianie się na działanie promieni słonecznych.
Z drugiej strony ta ryba może przyczynić się do poprawy jakości snu, ze względu na zawartość magnezu. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients, utrzymywanie tego minerału na odpowiednim poziomie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń fizjologii snu.
Dobry sen, w ilości co najmniej 7 do 8 godzin wysokiej jakości, jest niezbędny, aby zapewnić prawidłową regenerację.
Jod również jest nam niezbędny, aby zmniejszyć ryzyko występowania problemów wpływających na tarczycę. Organ ten potrzebuje tego minerału do prawidłowej syntezy hormonów. Te z kolei są w stanie kontrolować dzienny wydatek energetyczny i wpływać na uczucie witalności.
Jeśli doświadczasz niedoboru jodu lub żelaza, produkcja tych hormonów może być zagrożona, co poważnie wpływa na twoje zdrowie.
Możesz być także zainteresowany: Białko ryb: dlaczego nie powinno go zabraknąć w Twojej diecie
Ile razy w tygodniu powinieneś jeść ryby?
Specjaliści od żywienia od jakiegoś czasu zaczynają nadawać rybom pierwszeństwo przed mięsem. Nie dlatego, że ten ostatni pokarm jest zły, ale dlatego, że ryby oferują pewne korzyści, takie jak niższa gęstość energetyczna i lepszy stosunek omega-3 do omega-6.
W każdym razie ryby powinny pojawiać się w diecie co najmniej dwa razy w tygodniu, aby utrzymać dobry stan zdrowia w perspektywie średniookresowej. Oczywiście zaleca się optymalizację metod przygotowania. Zawsze lepiej jest wybierać mniej agresywne techniki, jeśli chodzi o temperaturę.
Niedobrze jest włączać do procesu gotowania jakikolwiek rodzaj tłuszczu lub oleju, ponieważ tłuszcze własne żywności są całkowicie wystarczające. Jedną z preferowanych alternatyw będzie więc grillowanie, choć piekarnik też może być świetnym pomysłem.
Spożywaj ostroboka w swojej tygodniowej diecie
Jak zauważyłeś, ostrobok to bardzo wysokiej jakości tłusta ryba, którą należy regularnie włączać do swojej diety. Ma tę zaletę, że zawiera bardzo mało metali ciężkich, w przeciwieństwie do innych większych ryb, takich jak tuńczyk błękitnopłetwy.
Ten szczegół robi różnicę, szczególnie w diecie dzieci i kobiet w ciąży. Pierwiastki te mają działanie neurotoksyczne, dlatego należy uważać na ich obecność w pożywieniu.
Na koniec należy zauważyć, że zwiększenie spożycia ryb jest zwykle świetnym pomysłem. Dostarczają doskonałej jakości białka i pomagają zaspokoić zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3.
Jeśli takie produkty nie pojawiają się w Twojej diecie, może być konieczna suplementacja tymi lipidami, aby uniknąć zmian w równowadze zapalnej organizmu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Innes JK, Calder PC. Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. Int J Mol Sci. 2020;21(4):1362. Published 2020 Feb 18. doi:10.3390/ijms21041362
- Latic N, Erben RG. Vitamin D and Cardiovascular Disease, with Emphasis on Hypertension, Atherosclerosis, and Heart Failure. Int J Mol Sci. 2020;21(18):6483. Published 2020 Sep 4. doi:10.3390/ijms21186483
- Cao Y, Zhen S, Taylor AW, Appleton S, Atlantis E, Shi Z. Magnesium Intake and Sleep Disorder Symptoms: Findings from the Jiangsu Nutrition Study of Chinese Adults at Five-Year Follow-Up. Nutrients. 2018;10(10):1354. Published 2018 Sep 21. doi:10.3390/nu10101354