Operacje plastyczne piersi: obalamy mity

Istnieje wiele mitów na temat operacji plastycznych piersi, które stały się powszechne i wielu z nas uważa, że ​​są one prawdziwe. Niektóre popularne przekonania rzeczywiście są prawdziwe. Dziś przyjrzymy się najczęstszym przekonaniom dotyczących operacji piersi.
Operacje plastyczne piersi: obalamy mity

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W dzisiejszych czasach operacje plastyczne piersi są owiane licznymi mitami. Być może dzieje się tak dlatego, że chirurgia piersi jest obecnie jedną z najszerzej praktykowanych na świecie. Prowadzi to również do tego, że niektóre wyjątkowe przypadki stają się punktem odniesienia dla powszechnych przekonań, mimo że są to bardzo rzadkie przypadki.

Operacje plastyczne piersi są bardzo zróżnicowane. Obejmują one m.in. powiększenie, zmniejszenie, podniesienie i rekonstrukcję. Nie tracą swojego znaczenia klinicznego tylko dlatego, że są operacjami plastycznymi, ale w wielu przypadkach opinie o nich są często przesadzone. To daje początek wielu mitom.

Prawda jest taka, że ​​nauka poczyniła ogromne postępy w tego typu operacjach. Dziś operacje plastyczne piersi można wykonywać bezpiecznie, o ile są wykonywane przez odpowiedni personel i we właściwych warunkach.

Dlatego w tym artykule chcemy obalić najpowszechniejsze mity na temat operacji piersi – które, nawiasem mówiąc, lekarze wykonują na co dzień!

Operacje plastyczne piersi

Kobieta trzyma implanty

Specjaliści zazwyczaj wykonują operacje plastyczne piersi, aby nadać sylwetce klientki więcej symetrii. Drugim najczęstszym powodem jest rekonstrukcja po utracie jednej lub obu piersi, jak również z powodu zmian w wyglądzie piersi spowodowanych karmieniem piersią, wiekiem lub utratą wagi.

Lekarze mogą wykonać operacje plastyczne piersi na kilka sposobów. Jednym z najczęstszych jest wprowadzenie implantu przez dolną krawędź otoczki. Najczęstszym zabiegiem jest jednak wprowadzenie implantu przez fałd pod pachą lub dolną fałdę piersi. Czasami lekarze wykonują ten zabieg nawet przez pępek.

Stosowane protezy to worki zawierające silikon lub żel adhezyjny. Implanty wprowadzane przez pępek zawierają roztwór soli fizjologicznej. Ten rodzaj operacji ma charakter ambulatoryjny i rzadko generuje powikłania.

Główne mity na temat plastyki piersi

Pomimo tego, że operacje plastyczne piersi są bezpiecznym zabiegiem, który obecnie regularnie wykonują specjaliści, wciąż istnieje wiele mitów na ten temat. Niektóre z najbardziej rozpowszechnionych to:

 • Ta operacja wpływa na wrażliwość piersi: całkowicie fałszywy mit. Nerwy międzyżebrowe nadają wrażliwość piersi; te dostają się do gruczołu sutkowego od tyłu. Do utraty wrażliwości doszłoby tylko wtedy, gdyby lekarz zranił nerw podczas operacji.

To prawda, że ​​przez krótki czas po zabiegu pacjentka może odczuwać dyskomfort w dolnej części piersi. Operacja zmienia wrażliwość, ale z czasem wszystko wraca do normy. To po prostu efekt pooperacyjny.

 • Implanty mogą zostać odrzucone: to również całkowicie fałszywe przekonanie. Implanty są całkowicie neutralne i dlatego nie generują tego typu reakcji w organizmie. Czasami dochodzi do skurczu mięśni wokół implantu, co nie jest odrzuceniem. Ma to miejsce w 2-3% przypadków.

Implanty umieszczane przez wykwalifikowanych specjalistów spełniają surowe normy bezpieczeństwa biologicznego, stąd zaufanie, jakim można im zaufać. Jednak gdy pochodzenie implantów jest nieznane lub operacja nie jest wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów, to zupełnie inna historia.

Inne bezpodstawne mity

Implant piersi na dłoni

Chociaż wspomnieliśmy już o najbardziej rozpowszechnionych mitach dotyczących operacji piersi, na tym się nie kończy. Oto kilka innych błędnych przekonań:

 • Implanty uniemożliwiają karmienie piersią: to nieprawda. Operacja piersi nie ingeruje w gruczoł sutkowy, a zatem w żaden sposób nie wpływa na karmienie piersią.
 • Implanty mogą powodować raka: to kolejne fałszywe przekonanie. Kobiety z implantami mogą nawet rzadziej chorować na raka, ponieważ guzki są w nich bardziej widoczne.
 • Operacje plastyczne piersi szkodzą zdrowiu: nie ma badań ani dowodów na to, że tak jest. Dlatego specjaliści uważają to za mit.
 • Implanty solankowe są lepsze niż implanty silikonowe: to nieprawda. To lekarz decyduje, którego użyć, w zależności od konkretnego przypadku.

A jaka jest prawda o operacjach plastycznych piersi

Tak jak istnieją mity na temat operacji piersi, tak też rozpowszechnione są przekonania, które mają w sobie trochę lub dużo prawdy. Oto główne:

 • Im większy implant, tym większe ryzyko powikłań: To prawda w wielu przypadkach. Duże implanty mają większy potencjał do generowania skurczów torebki lub fałdów skórnych.
 • Implanty są widoczne: tylko nieznacznie, ale tak – są zauważalne; szczególnie w dotyku.
 • Wygląd piersi zmienia się z czasem: to często prawda. Jeśli implant jest bardzo duży, może naciągnąć skórę i sprawić, że pierś będzie wyglądać na opadającą.
 • Operacja wymaga częstszych wizyt u lekarza: To prawda. Ważne jest, aby co najmniej raz w roku odwiedzać lekarza, aby upewnić się, że implant się nie przesunął.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Gordillo Álvarez, I., & Ramírez Alvarado, M. D. M. (2007). Escultores de cuerpos: cirugías estéticas y realities televisivos. In IV Congreso Internacional Comunicación y Realidad (pp. 861-872). Trípodos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.