Omlet z tuńczykiem: szybki i łatwy przepis
Ten omlet z tuńczykiem to doskonały przepis na obiad. Jest idealny dla osób, które pracują nad zdefiniowaniem mięśni, chociaż mogą mu również towarzyszyć węglowodany, jeśli celem jest zwiększenie masy mięśniowej w ciele.
W każdym razie jest to proste, uniwersalne danie, które każdy polubi. Ponadto możesz go bardzo szybko przygotować, więc to świetna opcja na awaryjne sytuacje.
Jak przygotować omlet z tuńczykiem
Przed rozpoczęciem należy zaznaczyć, że nie trzeba nakładać żadnych ograniczeń na spożycie jaj, jak słyszeliśmy jeszcze kilka lat temu. Jajka nie zwiększają ryzyka sercowo-naczyniowego ani nie mają znaczącego wpływu na poziom cholesterolu w organizmie.
Wręcz przeciwnie, mają wysoką gęstość odżywczą i pomagają utrzymać dobry stan zdrowia przez lata. Należy pamiętać, że ostateczny wynik będzie jednak w dużej mierze zależał od jakości jaj. Z tego powodu zalecamy, aby w miarę możliwości pochodziły z przydomowej hodowli lub od kur trzymanych na wolnym wybiegu.
Jaja od kur hodowanych w klatkach mają zupełnie inny smak, wpływa to również na ich wartość odżywczą. Wskazane jest przyjrzenie się numeracji na skorupce, aby sprawdzić, czy na pierwszej pozycji znajduje się jedynka. To wskazuje na pochodzenie jaj.
Dowiedz się więcej tutaj:Jajka faszerowane – 4 pyszne przepisy
Składniki na omlet z tuńczykiem
Aby przygotować wyśmienity omlet z tuńczykiem, będziesz potrzebować następujących składników:
- 4 duże jajka
- 120 gramów (5 uncji) konserwy z tuńczyka w sosie naturalnym
- Sól dla smaku
- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- Natki pietruszki
Przygotowanie krok po kroku
- Rozbij jajka do miski.
- Następnie dobrze je ubij łyżką lub widelcem.
- Dodaj tuńczyka i sól i ponownie dobrze wymieszaj.
- Umieść trochę oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia na nieprzywierającej patelni.
- Gdy będzie gorąca, wlej mieszankę na omlet a następnie zmniejsz ogień.
- Na początku mieszaj całą mieszankę szpatułką tak, jakbyś przygotowywał jajecznicę, aż zacznie tężeć. Następnie zostaw pod przykryciem i poczekaj, aż dobrze się zastygnie.
- Gdy będzie gotowe z jednej strony, odwróć omlet za pomocą talerza i pozostaw na kolejną minutę z drugiej strony, aby jajka całkowicie zastygły.
- Następnie zdejmij z patelni i podawaj. Możesz dodać do niego świeżo posiekaną natkę pietruszki, aby poprawić ostateczny wygląd i smak.
- Można go również podawać z sałatką, aby jeszcze bardziej poprawić składniki tego przepisu.
Możesz być także zainteresowany: Korzyści z jedzenia jednego jajka dziennie
Jakie korzyści przynosi omlet z tuńczykiem
Wartości odżywcze
Włączenie omletu z jajek i tuńczyka do zróżnicowanej i zbilansowanej diety może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim należy podkreślić zawartość białka w tym daniu.
Jajka dostarczają białka o najwyższej wartości biologicznej ze wszystkimi niezbędnymi aminokwasami i o dobrej strawności. Wykazano, że te składniki odżywcze są ważne w zapobieganiu chorobom, takim jak sarkopenia.
Co więcej, jajka są jednym z niewielu produktów spożywczych, które zawierają również witaminę D. Ten składnik odżywczy można syntetyzować endogennie w wyniku ekspozycji na światło słoneczne, ale prawie każdy cierpi na jej niedobór.
Utrzymywanie się nieodpowiedniego poziomu witaminy D może zwiększać ryzyko zachorowania na różne złożone choroby, dotykające między innymi układ krążenia. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Anticancer Research.
Na koniec należy wspomnieć, że omlet z tuńczyka i jaj jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzenia rybnego. Elementy te modulują wewnętrzny stan zapalny, pomagając organizmowi osiągnąć stan homeostazy.
Kwasy omega-3 mają ponadto znaczenie w regeneracji sportowej, a także dla prawidłowego funkcjonowania serca. Potwierdzają to badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences.
Przygotuj pyszny omlet z tuńczykiem w domu
Jak widzieliśmy, bardzo łatwo przygotować w domu świetny omlet z tuńczykiem. Danie to dostarcza dużą ilość składników odżywczych niezbędnych do optymalnego funkcjonowania organizmu.
Pomaga to zapobiegać deficytom, które mogą negatywnie wpływać na sprawność życiowych funkcji fizjologicznych. Przyczynia się też do utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Na koniec należy pamiętać, że dieta nie jest jedynym ważnym czynnikiem w zapobieganiu chorobom na przestrzeni lat. Ważne jest również promowanie innych dobrych nawyków, takich jak regularne ćwiczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Naseeb MA, Volpe SL. Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutr Res. 2017 Apr;40:1-20. doi: 10.1016/j.nutres.2017.01.001. Epub 2017 Jan 16. PMID: 28473056.
- Zittermann A, Pilz S. Vitamin D and Cardiovascular Disease: An Update. Anticancer Res. 2019 Sep;39(9):4627-4635. doi: 10.21873/anticanres.13643. PMID: 31519560.
- Innes JK, Calder PC. Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. Int J Mol Sci. 2020 Feb 18;21(4):1362. doi: 10.3390/ijms21041362. PMID: 32085487; PMCID: PMC7072971.