Olejki komedogenne, których należy unikać, jeśli masz tłustą skórę

Olejki komedogenne są szkodliwe dla skóry trądzikowej. Oto formuły, które należy trzymać z dala od tego typu cery.
Olejki komedogenne, których należy unikać, jeśli masz tłustą skórę
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2023

Skóra ze skłonnością do wyprysków potrzebuje produktów, które nie pogarszają jej stanu. Im bardziej naturalne opcje, tym mniejsze ryzyko zatykania porów. Wśród organicznych alternatyw wyróżniają się olejki komedogenne i niekomedogenne.

Formuły te mają za zadanie nawilżać, odżywiać i naprawiać skórę. Do ich wykonania zielarze i przemysł kosmetyczny wykorzystują rośliny, owoce, nasiona itp..

Jednak nie zawsze wywołują one dobre reakcje. W przypadku cery tłustej lub trądzikowej należy zwrócić szczególną uwagę na skład olejków do twarzy.

Czym są olejki komedogenne?

Olejki komedogenne to substancje, które łatwo zatykają pory i mogą powodować stany zapalne lub alergie skórne. Badanie naukowe przeprowadzone przez dr Fultona klasyfikuje komedogenność na następujących poziomach:

  • 0 lub nie zatyka porów: w ogóle nie zatyka porów
  • 1 lub bardzo niski: istnieje małe prawdopodobieństwo zatykania porów
  • 2 lub średnio niski: w większości przypadków nie powinien zatykać porów
  • 3 lub umiarkowany: w zależności od rodzaju skóry może zatykać pory.
  • 4 lub dość wysoki: z tendencją do zatykania porów u większości ludzi.
  • 5 lub więcej: zatyka pory i bardzo niewiele skór go toleruje.

Oleje odpowiadające ostatnim 3 krokom sprzyjają rozwojowi bakterii. Formuły komedogenne są pokarmem dla tych mikroorganizmów i komplikują schorzenia dermatologiczne.

Skóra z trądzikiem.
Osoby z trądzikiem powinny zwracać szczególną uwagę na skład produktów, których używają do pielęgnacji twarzy.

Kwasy wpływające na działanie komedogenne

Trądzik to proces, który powoduje stan zapalny w mieszkach włosowo-łojowych, zarówno na twarzy, klatce piersiowej jak i na plecach. Leczenie wymaga oceny lekarskiej z przepisaniem leków doustnych i miejscowych.

Ponadto procedury pielęgnacji skóry mają na celu zapobieganie pojawianiu się ognisk i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Ta praktyka obejmuje używanie olejów do oczyszczania i odżywiania skóry właściwej.

W zależności od przeznaczenia tych produktów do preparatu dodaje się kwasy tłuszczowe omega, takie jak oleinowy, linolowy, linolenowy, gamma-linolenowy, palmitynowy, palmitoleinowy, palmitoleinowy, eikosenowy i stearynowy. Każdy z nich ma właściwości nawilżające, regenerujące, spuszczające powietrze, zmiękczające, naprawiające uszkodzenia i zwiększające elastyczność.

Jednak rodzaj skóry, choroby, zużycie wody i czynniki środowiskowe w połączeniu ze składnikami niektórych olejków powodują powstawanie zaskórników.

Olejki komedogenne przeciwwskazane dla skóry tłustej

Niedobór kwasu linolowego tworzy sebum wraz z kwasem oleinowym, który zamyka pory z zaskórnikami. Aby zapobiec powstawaniu zaskórników, wskazane byłoby stosowanie substancji, których składniki komedogenne są poniżej poziomu 3.

Oto olejki komedogenne, które zdecydowanie nie są korzystne dla cery tłustej.

Olej z awokado

Klasyfikacja komedogenna oleju z awokado to 3. Chociaż jest zalecany do skóry suchej, ze względu na swoją teksturę i koloryt może zatykać pory. Zawiera 15% kwasu linolowego, 0,8% kwasu linolenowego i 65% kwasu oleinowego. Stopień ostatniego składnika predysponuje do powstawania wyprysków.

Sojowy

Olej sojowy jest przeciwutleniaczem, ale jest nie do zniesienia dla większości skór. Ocena w kategorii komedogennej plasuje się od 4 do 5. Zawiera 50% kwasu linolowego, 24% kwasu oleinowego i 7% kwasu linolenowego.

Olej kokosowy

Kokos to składnik, który zmiękcza i rozjaśnia suchą skórę. Jest również stosowany w leczeniu łuszczycy, egzemy i atopowego zapalenia skóry. Uważa się jednak, że jego olej jest szkodliwy dla skóry tłustej.

W skali komedogennej otrzymuje ocenę 4, o składzie 0,2% kwasu linolenowego, 5 do 8% kwasu oleinowego, 1 do 3% kwasu linolowego i 45 do 52% kwasu laurynowego.

To ten ostatni kwas dzieli opinie, ponieważ niektóre badania pokazują, że wysoki procent kwasu laurynowego znacznie zmniejsza wzrost bakterii powodujących trądzik. Skonsultuj się więc z dermatologiem, aby zdecydować, czy włączyć olej kokosowy do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Kiełki pszenicy

Niewiele osób toleruje olejek z kiełków pszenicy na skórze. Jego miejscowe stosowanie oznacza pewny wysyp trądziku. Jego stopień komedogenności wynosi 5. Składa się z 55% kwasu linolenowego, 7% kwasu linolowego i 14% kwasu oleinowego.

Jest jednak bogaty w witaminę E, a substancje z kiełków pszenicy przyspieszają gojenie się ran. Możesz więc rozważyć go do innych celów, z dala od twarzy.

Nasiona marchwi

To warzywo jest bogate w kwas oleinowy: 68,4%. Zawierając ponadto 0,2% kwasu linolenowego i 20,8% kwasu linolowego olejek marchwiowy nie działa na cerę z trądzikiem. Jego kategoria komedogenna to 4.

Na skórze, która go toleruje, produkt pomaga opóźnić oznaki starzenia, łagodzi podrażnienia i uelastycznia.

Camelina, czyli lnicznik

Chociaż lnicznik jest idealny jako środek przeciwstarzeniowy a także naprawczy bariery skórnej, jego poziom komedogenności waha się od umiarkowanego do dość wysokiego: 3-4.

To olej, który może bardzo mocno zatykać pory. Składa się z 19% kwasu oleinowego, 12% kwasu eikozenowego, 16% kwasu linolowego i 38% kwasu linolenowego.

Nasiona palmy

Olej palmowy ma klasyfikację komedogenną 4 i dlatego jest przeciwwskazany do skóry tłustej. Opinie i działanie tego produktu są zbliżone do oleju kokosowego.

Nawilża, zmiękcza i rozjaśnia suchą skórę, ale niekoniecznie na twarzy. Jądro owocu palmy zawiera 48% kwasu laurynowego, 2,3% kwasu linolowego i 15% kwasu oleinowego.

Siemię lniane

Wysoki poziom komedogenności siemienia lnianego plasuje go w kategorii 4 na wykresie dr Fultona. Nie jest tolerowany przez większość typów skóry.

Osoby z suchą skórą mogą jednak skorzystać z dobrodziejstw lignanów, omega-3, minerałów i witamin. Formuła zawiera 59% kwasu linolenowego, 17% kwasu linolowego i 15% kwasu oleinowego.

Siemię lniane dla skóry.
Pochodne siemienia lnianego dla cery powinny być zarezerwowane dla osób o bardzo suchej skórze.

Bawełna

Olej z nasion bawełny, w zakresie komedogennym na poziomie 3, nie jest zalecany do cery tłustej. Ma tendencję do generowania wyprysków.

Nie jest zbyt popularny, ale w kosmetyce polecany jako środek przywracający barierę lipidową i dostarczający witaminy E. Jego stężenie kwasu oleinowego waha się od 19 do 30%, kwasu linolowego od 42 do 54%, a kwasu linolenowego 1%.

Niekomedogenne olejki idealne do cery tłustej

Jeśli cierpisz na trądzik, przydatne będą natomiast olejki niekomedogenne, te od 0 do 2 na wykresie dr Fultona. Charakteryzują się właściwościami zmiękczającymi i penetracją skóry w celu naprawy uszkodzonych komórek, usunięcia śladów, zmniejszenia stanu zapalnego i regulacji produkcji sebum.

Argan, słodki migdał, neem i kakao to doskonałe składniki dla cery tłustej. Możesz włączyć ten, który odpowiada Twoim potrzebom w oczyszczaniu twarzy, ale pamiętaj, aby usunąć pozostałości, które mogłyby wpływać na pory na dłuższą metę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.