Olejki eteryczne stosowane w leczeniu mięśni i stawów

Olejki eteryczne są nieszkodliwe dla organizmu, a niektórzy twierdzą, że mogą pomóc w radzeniu sobie z bólem mięśni i stawów.
Olejki eteryczne stosowane w leczeniu mięśni i stawów
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Olejki eteryczne coraz częściej stosowane są w leczeniu mięśni i stawów. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego, czyli te, które wpływają na kości, mięśnie i stawy, stają się coraz częstsze z każdym dniem.

Te stany mają kilka możliwych przyczyn, od urazów po wysiłku do złej higieny postawy. Często są one po prostu związane z naturalnym pogorszeniem stanu związanego z wiekiem. Niestety często nie ma skutecznych długoterminowych metod leczenia farmakologicznego tych schorzeń. Olejki eteryczne mogą pomóc złagodzić niektóre objawy tych stanów.

Olejki eteryczne – czy to działa?

To prawda, że lek doustny jest wygodniejszy w użyciu. Na przykład, możesz zabrać ze sobą pigułki, gdziekolwiek chcesz. Jednak niektóre rozwiązania miejscowe mogą mieć mniej skutków ubocznych.

Balsamy te są wygodne, ponieważ mogą przenikać przez skórę.

Olejki eteryczne robią to wszystko, nie uszkadzając żadnego organu w układzie pokarmowym i nie wpływając na ciśnienie krwi, tak jak robią to niektóre leki.

Być może jesteś już zainteresowany ich użyciem, ale jesteś przytłoczony dużą liczbą istniejących produktów. W końcu istnieją olejki eteryczne, które lepiej sprawdzają się w pewnych sytuacjach niż inne.

Ale które z nich są najlepsze dla Twoich mięśni i stawów? Jeśli zadałeś sobie to pytanie, czytaj dalej.

Przeczytaj również: Aromaterapia pomaga złagodzić bóle menstruacyjne?

Jakie są najlepsze olejki eteryczne na mięśnie i stawy?

1. Olejek kamforowy rozmarynowy

Ten olejek eteryczny jest bardzo poszukiwany, ponieważ jest doskonałym środkiem przeciwbólowym i zwiotczającym mięśnie. Właśnie tego potrzebujesz, gdy masz skurcze mięśni lub inne podobne bóle.

Korzystanie z komputerów i telefonów komórkowych przez wiele godzin oraz brak ruchu spowodowały, że w ostatnich czasach ten rodzaj bólu dręczy ludzi bardziej niż kiedykolwiek.

Dlatego przed użyciem leków, aby poradzić sobie z tym problemem, spróbuj zastosować olejek eteryczny z kamfory rozmarynowej na dotknięty obszar.

Jednak kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci poniżej 6 roku życia nie powinny stosować tego rodzaju olejku.

2. Olejek Wintergreen

Czy masz zapalenie ścięgna lub zapalenie nadkłykcia ? Wiemy, że są to bardzo upośledzające schorzenia, ale olejki eteryczne mogą mieć na nie pozytywny wpływ.

Ten olejek eteryczny do mięśni i stawów jest znany jako „naturalna aspiryna”. W rzeczywistości niektórzy twierdzą, że osoby uczulone na kwas acetylosalicylowy nie mogą go używać.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także dzieci poniżej 6 roku życia nie powinny używać tego olejku eterycznego.

W swoim leczeniu możesz również uwzględnić miejscowe ciepło, jogę i pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, ponieważ mają one doskonałe właściwości przeciwzapalne.

3. Olejek eteryczny z niebieskiej gumy eukaliptusowej

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, jeśli należysz do jednej z grup, które nie mogą używać olejków eterycznych wintergreen lub rosemary, nie martw się.

Olejek z niebieskiej gumy eukaliptusowej oferuje te same korzyści, z tą zaletą, że może go używać prawie każdy.

Niektórzy twierdzą, że ma działanie przeciwbólowe i może pomóc się zrelaksować.

Zobacz też: Łupież – naturalne olejki eteryczne, które go zwalczają

Jak stosować te olejki eteryczne

Produkty te są stosowane miejscowo, więc są mniej inwazyjne niż tradycyjne środki farmakologiczne.

Mimo to należy je rozcieńczyć w innych substancjach, takich jak olejek migdałowy czy olejek z arniki. Jeśli tego nie zrobisz, mogą podrażnić twoją skórę.

Ten sam efekt osiąga się bez narażania skóry na niebezpieczeństwo, mieszając te olejki z olejami nośnikowymi.

  • Eksperci w naturopatii wyjaśniają, że najlepiej delikatnie masować dotknięty obszar olejem migdałowym lub olejkiem z arniki. Ponieważ te olejki zawierają składniki przeciwzapalne, działają przeciwbólowo i przygotowują naskórek na olejek eteryczny, którego zamierzasz użyć.
  • Po zakończeniu masowania okolicy olejkiem nośnikowym możesz nałożyć kilka kropel wybranych olejków eterycznych.
  • Tę samą procedurę można powtarzać do 4 razy dziennie.

Niesamowite, prawda? Wypróbuj te alternatywne metody i sprawdź, czy ci pomogą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Villa, Ángela Andrea. Obtención de aceites esenciales y extractos etanólicos de plantas del Amazonas. Diss. Universidad Nacional de Colombia-Sede Manizales, 2004.
  • Ll, Rojas, P. Jennifer, and V. Perea. “Obtención de aceites esenciales y pectinas a partir de subproductos de jugos cítricos.” Vitae (Medellín) 16.1 (2009): 110-115.
  • Ortuño, Manuel. “Manual práctico de aceites esenciales, aromas y perfumes.” Ediciones Aiyane 276 (2006).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.