Olej rycynowy – wszystko, co musisz wiedzieć

· Sierpień 4, 2017
Zewnętrzne stosowanie oleju  rycynowego może nam służyć zarówno do celów estetycznych jak i leczniczych. Jest na przykład idealny w przynoszeniu ulgi w bólach mięśni.

Olej rycynowy uzyskuje się z nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity. Przy pewnych okazjach używa się również liści.

W jego skład wchodzą między innymi kwasy tłuszczowe, którym to właśnie olej rycynowy zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości.

Roślina, z której pochodzi wspomniany olej znana jest w niektórych krajach jako „piekielna figa”. Jest ona trująca, należy do rodziny Euphorbiaceae czyli wilczomleczowatych.

Rącznik pospolity uprawia się i wykorzystuje do rozmaitych celów już od stuleci. Dlatego też łatwo spotkać roślinę w wielu krajach o łagodnym klimacie.

Uprawa trwa rok, a rozmiar rośliny zależy od klimatu, w jakim się znajduje. W ciepłych krajach rośliny używa się do ozdabiania ogrodów.

W klimacie umiarkowanym roślina osiąga wysokość między 2,5 a 3 m. W klimacie tropikalnym natomiast może urosnąć wysoka nawet na 12 m. Roślina nie jest w stanie utrzymać się w klimacie zimnym, ponieważ nie przeżywa mrozów.Olej rycynowy – cechy charakterystyczne

Olej rycynowy

Rącznik pospolity, roślina, z której wytwarza się olej rycynowy, ma część żeńską i męską w jednej roślinie.

Liście

  • Liście są duże, ich średnica może mierzyć od 10 aż do 35 cm. Jeżeli jednak odpowiednio zadbamy o roślinę, zapewniając jej nawóz i pielęgnację, mogą osiągnąć średnicę aż 60 cm.
  • Kolor liści jest zróżnicowany – purpurowy, czerwony i zielony.

Zajrzyj też do artykułu: Olejek z citronelli – niezastąpiony na komary, wszy i pchły!

Kwiaty

Kwiaty znajdują się w grupach i osiągają długość od 20 do 50 cm.

Jak już wspomnieliśmy, rącznik pospolity dzieli się na część żeńską i męską, czyli jest rośliną rozdzielnopłciową. Sprawia to, że występują dwa rodzaje kwiatów – pręciki i kwiatostany.

Oto kilka ciekawostek na temat kwiatów męskich i żeńskich rącznika pospolitego:

  • Kwiaty żeńskie: Są to kwiaty słupkowe. Ich średnica wynosi od 1,5 do 3 cm. Skupione w górnej części kwiatostanu. Zawierają słupek z trójkomorową zalążnią i trzema rozwidlonymi znamionami o piórkowatej formie. Doskonale przystosowane do przechwytywania pyłku kwiatowego.
  • Kwiaty męskie: Mierzą od 25 do 30 cm. Są zredukowane do pojedynczych, rozgałęzionych pręcików. Znajdują się w dolnej części kwiatostanu. Mają kielich i pręcik dorastający nawet do długości 12 mm.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Olejek z drzewa herbacianego i jego właściwości

Olej rycynowy i jego korzystny wpływ na nasze ciało

Przynosi ulgę w reumatoidalnym zapaleniu stawów

dłonie

Aby w pełni wykorzystać wszystkie lecznicze właściwości, jakie kryje w sobie olej rycynowy gdy doskwiera nam reumatoidalne zapalenie stawów, należy go podgrzać do temperatury, jaką jesteśmy w stanie znieść. Następnie należy nałożyć go na chory obszar ciała.

W jaki sposób go użyć?

Możemy przeprowadzić aplikację bezpośrednio lub zrobić to przy użyciu ręczniczka lub szmatki. Czynność należy powtarzać aż zauważymy pozytywne rezultaty.

Bóle mięśni

Olej ten pomaga rozluźnić obolałe i spięte mięśnie. Co więcej, może przynieść nam ulgę, gdy boli nas ciało.

Jest on szczególnie skuteczny, gdy dolega nam ból pleców na skutek ciężkiej pracy lub utrzymywania niewłaściwej postawy ciała.

W jaki sposób go użyć?

Aby wykorzystać lecznicze właściwości, zaaplikuj podgrzaną porcję oleju rycynowego na obszar pleców, na którym osoba odczuwa dolegliwości. Wykonuj przy tym masaż okrężnymi ruchami.

Jeżeli masz taka możliwość, wykonuj czynność dwa razy dziennie. Szybko poczujesz ulgę.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Zajrzyj do artykułu: Bóle mięśni – pozbądź się ich bez środków przeciwbólowych

Cienie pod oczami

Cienie pod oczami

Olej ten pomaga nam zmniejszyć dolegliwości dotykające naszych oczu oraz usunąć nieestetyczne cienie pod oczami. Stanowią one zazwyczaj efekt przemęczenia oczu lub wynikają z uwarunkowań genetycznych.

W jaki sposób go użyć?

  • Należy aplikować olej rycynowy na przestrzeń pod oczami codziennie, wykonując przy tym delikatne oklepywanie. Postaraj się przy tym nie rozciągać skóry. Pozostaw olej co najmniej na kilka minut.
  • W taki sposób uda Ci się sprawić, że bezcenne składniki odżywcze, jakie zawiera olej rycynowy, doskonale wchłoną się w skórę. Po jakimś czasie poprawi się Twój wygląd.

Zajrzyj też do artykułu: Oczy są zwierciadłem naszej duszy

Rzęsy

Przyczyn wypadania rzęs jest wiele. Mogą one łamać się i wypadać na skutek pocierania oczu, nakładania makijażu oraz zmywania go. Prawda jest też taka, że jedne osoby mają mocniejsze i gęstsze rzęsy, a inne nie mogą się nimi poszczycić.

Mamy jednak dobre wieści: olej rycynowy pomaga nam przyśpieszyć i zintensyfikować porost rzęs.

W jaki sposób go użyć?

  • Aby w pełni skorzystać z jego właściwości, należy nałożyć go na rzęsy wykorzystując do tego starą szczoteczkę od tuszu do rzęs – pamiętaj, że powinna być zupełnie czysta.
  • Jeżeli będziesz powtarzać czynność codziennie na noc, w krótkim czasie zauważysz pozytywne efekty.