Olej rycynowy - wszystko, co musisz wiedzieć

Zewnętrzne stosowanie oleju rycynowego może służyć zarówno do celów estetycznych, jak i leczniczych. Przynosi ulgę na przykład w bólach mięśni.
Olej rycynowy - wszystko, co musisz wiedzieć
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Olej rycynowy uzyskuje się z nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity, znanej w niektórych krajach jako “piekielna figa”. Roślina ta jest trująca, należy do rodziny Euphorbiaceae, czyli wilczomleczowatych. Uprawia się ją i wykorzystuje do rozmaitych celów już od stuleci, dlatego też łatwo spotkać ją w wielu krajach o łagodnym klimacie.

W skład oleju rycynowego wchodzą między innymi kwasy tłuszczowe, którym to właśnie zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości.

Uprawa rącznika pospolitego trwa rok, a jego rozmiar zależy od klimatu, w jakim się znajduje. W ciepłych krajach używa się go na przykład ozdabiania ogrodów.

W klimacie umiarkowanym osiąga wysokość od 2,5 do 3 m, natomiast w klimacie tropikalnym nawet do 12 m. Rącznik jednakże nie jest w stanie utrzymać się w klimacie zimnym, ponieważ nie przeżywa mrozów.

Olej rycynowy – cechy charakterystyczne

olej rycynowy i jego właściwości

Rącznik pospolity, czyli roślina, z której wytwarza się olej rycynowy, zawiera część żeńską i męską.

Liście

 • Liście są duże, ich średnica może mierzyć od 10 do 35 cm. Jeżeli jednak odpowiednio zadbamy o roślinę, zapewniając jej nawóz i pielęgnację, mogą osiągnąć średnicę aż 60 cm.
 • Kolory liści są różne – purpurowe, czerwone i zielone.

Kwiaty

Kwiaty osiągają długość od 20 do 50 cm. Jak już wspomnieliśmy, rącznik pospolity dzieli się na część żeńską i męską, czyli jest rośliną rozdzielnopłciową. Ma dwa rodzaje kwiatów – pręciki i kwiatostany.

Oto kilka ciekawostek na temat kwiatów męskich i żeńskich rącznika pospolitego:

 • Kwiaty żeńskie: Są to kwiaty słupkowe. Ich średnica wynosi od 1,5 do 3 cm. Są one skupione w górnej części kwiatostanu. Zawierają słupek z trójkomorową zalążnią i trzema rozwidlonymi znamionami o piórkowatej formie. Kwiaty te są doskonale przystosowane do przechwytywania pyłku kwiatowego.
 • Kwiaty męskie: Mierzą od 25 do 30 cm. Ograniczają się do pojedynczych, rozgałęzionych pręcików. Znajdują się w dolnej części kwiatostanu. Mają kielich i pręcik dorastający nawet do długości 12 mm.

Olej rycynowy i jego korzystny wpływ na ciało

Olej rycynowy przynosi ulgę w reumatoidalnym zapaleniu stawów

olej rycynowy a zapalenie stawów

Doskwiera Ci reumatoidalne zapalenie stawów? Podgrzej olej rycynowy do temperatury, jaką jesteś w stanie znieść. Wtedy w pełni można wykorzystać wszystkie lecznicze właściwości, jakie w sobie kryje. Następnie nałóż go na chory obszar ciała.

W jaki sposób go użyć?

Aplikację oleju można przeprowadzić bezpośrednio ręcznie lub zrobić to przy użyciu ręczniczka albo szmatki. Czynność należy powtarzać do momentu, aż zauważy się pozytywne rezultaty.

Olej rycynowy na bóle mięśni

Olej ten pomaga rozluźnić obolałe i spięte mięśnie. Co więcej, może przynieść ulgę w bólu. Wykazuje skuteczne działanie w przypadku bólu pleców z powodu ciężkiej pracy lub utrzymywania niewłaściwej postawy ciała.

W jaki sposób go użyć?

Aby wykorzystać lecznicze właściwości, zaaplikuj podgrzaną porcję oleju rycynowego na obolały obszar pleców. Wykonuj przy tym masaż okrężnymi ruchami. Jeżeli masz możliwość, wykonuj czynność dwa razy dziennie, a szybko poczujesz ulgę.

Cienie pod oczami

cienie pod oczami

Olej rycynowy pomaga zmniejszyć dolegliwości dotykające oczy oraz usunąć nieestetyczne cienie pod oczami. Cienie stanowią zazwyczaj efekt przemęczenia oczu lub wynikają z uwarunkowań genetycznych.

W jaki sposób go użyć?

 • Codziennie należy aplikować olej rycynowy na przestrzeń pod oczami, wykonując przy tym delikatne oklepywanie. Postaraj się przy tym nie rozciągać skóry. Pozostaw olej co najmniej na kilka minut.
 • W taki sposób sprawisz, że bezcenne składniki odżywcze oleju rycynowego doskonale wchłoną się w skórę. W efekcie po jakimś czasie poprawi się Twój wygląd.

Rzęsy

Przyczyn wypadania rzęs jest wiele. Mogą się łamać i wypadać na skutek pocierania oczu, nakładania makijażu oraz zmywania go. Co więcej, jedne osoby mają mocniejsze i gęstsze rzęsy, a inne niestety nie mogą się nimi poszczycić.

Mamy jednak dobre wieści: olej rycynowy przyśpiesza i przyspiesza porost rzęs.

W jaki sposób go użyć?

 • Aby w pełni skorzystać z właściwości oleju rycynowego, należy nałożyć go na rzęsy, wykorzystując do tego starą szczoteczkę od tuszu do rzęs – pamiętaj, że powinna być zupełnie czysta.
 • Jeżeli będziesz powtarzać czynność codziennie przed pójściem spać, w krótkim czasie zauważysz pozytywne efekty.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Patel VR, Dumancas GG, Kasi Viswanath LC, Maples R, Subong BJ. Castor Oil: Properties, Uses, and Optimization of Processing Parameters in Commercial Production. Lipid Insights. 2016 Sep 7;9:1-12. doi: 10.4137/LPI.S40233. PMID: 27656091; PMCID: PMC5015816.
 • Alookaran J, Tripp J. Castor Oil. 2021 Mar 22. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan–. PMID: 31869090.
 • Muntz A, Sandford E, Claassen M, Curd L, Jackson AK, Watters G, Wang MTM, Craig JP. Randomized trial of topical periocular castor oil treatment for blepharitis. Ocul Surf. 2021 Jan;19:145-150. doi: 10.1016/j.jtos.2020.05.007. Epub 2020 May 15. PMID: 32422285.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.