Cienie pod oczami: 5 naturalnych metod

Aby zmniejszyć cienie pod oczami i zminimalizować ryzyko nawrotu, najważniejsze jest, aby zadbać o dobrą higienę snu. Ponadto, należy przestrzegać właściwej diety a także brać pod uwagę niektóre naturalne środki, które mogą pomóc.
Cienie pod oczami: 5 naturalnych metod
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Cienie pod oczami są częstym i powszechnym problemem, z którym boryka się wiele osób. Często wpływają one na samoocenę osób, u których się pojawiają. Dzieje się tak dlatego, że opuchnięte i podkrążone oczy nadają twarzy zmęczony wyraz, czym zmniejszają jej naturalne piękno a także wyraźnie dodają lat.

Dlatego jet bardzo ważne, aby znaleźć sposób, który skutecznie usunie cienie pod oczami, i dzięki temu poprawi wygląd twarzy. Naturalne metody okazują się bardzo skuteczne w zmniejszeniu cieni, dlatego w tym artykule przedstawiamy Ci pięć takich sposobów.

Skąd się biorą cienie pod oczami?

Cienie pod oczami określa się jako zmianę koloru skóry z powodu nadmiernej produkcji melaniny. Na pojawianie się ciemnych kręgów pod oczami ma wpływ genetyka, a także czynniki zewnętrzne. Są one więc uważane za wynik codziennych zmian w organizmie.

Główne przyczyny cieni pod oczami

Jednym z najczęstszych powodów, które przyczyniają się do powstawania ciemnych kręgów, jest cienka i wrażliwa skóra, szczególnie w okolicach oczu. Również wiek i działanie słońca mają często wpływ na odwodnienie skóry i powodują, że staje się ciemniejsza i bardziej obwisła.

Jednak nie jest to problem nie do rozwiązania. Aby zmniejszyć cienie pod oczami, istnieje wiele naturalnych metod. W dalszej części artykułu przedstawiamy pięć z nich.

1. Przykładanie zimnej łyżki

To rozwiązanie jest niezwykle przydatne, gdy budzisz się z obrzękiem oczu lub gdy Twoje cienie pod oczami są sine. Okazuje się, że zimno to jeden z najlepszych sposobów, aby zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć worki, które tworzą się wokół oczu.

Sińce pod oczami.

Czego potrzebujesz?

 • 2 łyżki

Co musisz zrobić?

 • Włóż dwie łyżki do lodówki na całą noc. Rano będą zimne.
 • Przyłóż je bezpośrednio na całe dolne powieki, wykonując delikatny nacisk, aby działanie było szybsze.
 • Możesz również owinąć kawałek lodu szmatką i pocierać miejsce wokół oczu.

2. Torebki z zieloną herbatą

Dzięki przeciwutleniaczom zawartym w zielonej herbacie, ten naturalny produkt opóźnia procesy starzenia i pomaga wyeliminować ciemne plamy na skórze. Dlatego jest tak przydatny, jeśli chodzi o poprawę wyglądu, kiedy masz cienie pod oczami.

Czego potrzebujesz?

Co musisz zrobić?

 • Umieść dwie torebki herbaty w szklance ciepłej wody i odstaw na 10 minut.
 • Przemyj obszar wokół oczu tą wodą, co najmniej trzy godziny przed pójściem spać.
 • W ciągu tygodnia zauważysz wyniki i Twoje cienie pod oczami widocznie się zmniejszą.

3. Zimne mleko

Jest to jedna z tych metod, które można najłatwiej zastosować w codziennym życiu. Możesz ją stosować za każdym razem, gdy sobie o niej przypomnisz. Naturalny tłuszcz zawarty w mleku pomoże nawilżyć twarz i nada jej gładkość. Również niska temperatura przyczyni się do szybkiego zmniejszenia obrzęku.

Czego potrzebujesz?

 • 2 waciki
 • ½ szklanki zimnego mleka (100 ml)

Co musisz zrobić?

 • Namocz dwa waciki w zimnym mleku.
 • Następnie umieść je w okolicach oczu.
 • Pozostaw na kilka minut.

4. Plastry ogórka

Ten środek jest jednym z najbardziej popularnych i znanych w świecie kosmetyki estetycznej. Ogórek pomaga zmniejszyć obrzęk twarzy dzięki zawartości kwasu kawowego i witaminy C, które maja właściwości anty-obrzękowe. Ponadto jego nałożenie nie wymaga żadnego wysiłku, a Twoje cienie pod oczami zmniejszą się w ciągu kilkunastu minut.

Czego potrzebujesz?

 • 2 plastry ogórka

Co musisz zrobić?

 • Obierz ogórek ze skórki i odkrój dwa plastry.
 • Pozostaw do schłodzenia w lodówce na kilka godzin.
 • Kiedy zobaczysz, że są wystarczająco zimne, wyjmij plasterki z lodówki i połóż je sobie na oczach.
 • Poczekaj 15 minut, aby ich właściwości zaczęły działać, a następnie przemyj oczy dużą ilością letniej wody.

5. Białka jaj

Chociaż ten środek nie jest tak dobrze znany jak poprzedni, charakteryzuje się niezwykłą skutecznością. Białko jaja zawiera witaminę B12, która pomaga poprawić krążenie i nadaje miękkość skórze. Dlatego pomaga zmniejszyć cienie pod oczami.

Białko jaj na cienie pod oczami.

Czego potrzebujesz?

 • 1 białko jajka

Co musisz zrobić?

 • Ubij białko z jajka na sztywną pianę, najlepiej przy pomocy miksera.
 • Następnie za pomocą pędzla nałóż pianę z jajka na cienie pod oczami, bezpośrednio pod dolnymi rzęsami.
 • Pozostaw na 15 minut, a następnie usuń przy pomocy dużej ilości zimnej wody.

Jeśli będziesz codziennie stosować te środki, ciemne cienie pod oczami będą się stopniowo zmniejszać. Będą też pojawiać się znacznie rzadziej, a wygląd skóry pod oczami będzie znacznie korzystniejszy.

Wiesz już zatem, jak możesz skorzystać z właściwości tych naturalnych produktów, które praktycznie zawsze są pod ręką, a ich zastosowanie jest dziecinnie proste.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mary S Matsui i inni, Physiological and lifestyle factors contributing to risk and severity of peri-orbital dark circles in the Brazilian population, „Anais Brasileiros de Dermatologia”, 90 (4), 2015, s. 494–503, DOI: 10.1590/abd1806-4841.20153520, PMID: 26375218, PMCID: PMC4560538.
 • S.R. Park i inni, Classification by causes of dark circles and appropriate evaluation method of dark circles, „Skin research and technology: official journal of International Society for Bioengineering and the Skin (ISBS) [and] International Society for Digital Imaging of Skin (ISDIS) [and] International Society for Skin Imaging (ISSI)”, 22 (3), 2016, s. 276–283, DOI: 10.1111/srt.12258, PMID: 26346687.
 • Ivan Vrcek, Omar Ozgur, Tanuj Nakra, Infraorbital Dark Circles: A Review of the Pathogenesis, Evaluation and Treatment, „Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery”, 9 (2), 2016, s. 65–72, DOI: 10.4103/0974-2077.184046, PMID: 27398005, PMCID: PMC4924417.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.