Odżywianie Zen: korzyści i ograniczenia

Jeśli chcesz poprawić swój stan zdrowia i zmniejszyć poziom stresu, możesz praktykować odżywianie Zen, zdrową metodę o wysokim spożyciu składników odżywczych.
Odżywianie Zen: korzyści i ograniczenia
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odżywianie Zen stanowi alternatywę dla poprawy diety i utrzymania dobrego stanu zdrowia przez długi czas. Można je zaklasyfikować jako terapię duchową i fizyczną, która kładzie nacisk na przyjmowanie określonych pokarmów, aby fizjologia organizmu działała wydajnie. Powiemy Ci, na czym polega i jakie są jego potencjalne korzyści.

Zanim zaczniemy, chcemy podkreślić, że zasady dobrej diety to równowaga i różnorodność. Ważne jest, aby regularnie pojawiały się w niej bardzo różne produkty w celu utrzymania optymalnego spożycia składników odżywczych.

Zasady żywienia Zen

Jednym z podstawowych punktów żywienia zen jest włączenie do rutyny żywieniowej pewnych pokarmów, które mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu stresu. Wśród nich wyróżniają się:

  • Migdały
  • Awokado
  • Boćwina szwajcarska
  • Czekolada
  • Napary

Wszystkie zawierają wysokiej jakości antyoksydanty, czyli pierwiastki neutralizujące powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach organizmu.

Z drugiej strony produkty te mogą pomóc w ograniczeniu wytwarzania kortyzolu, hormonu stymulującego procesy zapalne. Okazuje się, że utrzymuje się na wysokim poziomie, gdy wystąpią jakiekolwiek zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.

Ponadto odżywianie zen bardzo poleca produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Te pokarmy zawierają tryptofan, aminokwas, który, jak wykazano, wpływa na funkcjonowanie mózgu. Może pomóc w uzyskaniu dobrego wypoczynku i zapobiegać problemom emocjonalnym.

Nie należy jednak lekceważyć innych produktów spożywczych o wysokiej zawartości białka. Tak jest między innymi w przypadku mięsa.

Odżywianie Zen również poleca ten produkt w swoich wytycznych. Mięso dostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej, ze wszystkimi niezbędnymi aminokwasami i dobrym wynikiem pod względem strawności. Jest niezbędne, aby zapobiec rozwojowi patologii wpływających na beztłuszczową masę ciała, takich jak sarkopenia. Potwierdzają to badania opublikowane w Nutrition Research.

Trochę awokado.
Awokado dodaje się do diety zen w celu regulacji procesów chemicznych związanych ze stresem.

Korzyści, jakie przynosi odżywianie zen

Wdrożenie żywienia zen może przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim należy zauważyć, że jest to dieta oparta na różnorodności, ale dająca pierwszeństwo spożywaniu świeżej żywności. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób.

Z drugiej strony należy pamiętać, żeby dbać o optymalną zawartość przeciwutleniaczy. Elementy te wiążą się z mniejszą częstością występowania chorób, co potwierdza badanie opublikowane w European Journal of Medicinal Chemistry. Mają opóźniający wpływ na procesy starzenia i na bardziej efektywne funkcjonowanie narządów.

Odżywianie zen mówi też o pewnej filozofii jedzenia, która stawia na kontakt z samym sobą, więc ma też aspekt duchowy. Celem jest dobre samopoczucie i uwolnienie się od stresu i sytuacji lękowych, które mogą warunkować nasze złe nawyki. W tym celu należy spożywać pokarmy bogate w tryptofan i witaminy z grupy B, ale także okazywać wdzięczność za dostępność pożywienia.

Możesz być również zainteresowany: Dieta ProLon: co to jest i jakie są jej zalety i wady?

Ograniczenia diety Zen

Pomimo korzyści, dieta Zen ma również szereg ograniczeń. Na przykład jest to podejście, które nie zwraca uwagi na bilans energetyczny.

Bilans energetyczny jest bardzo ważny, aby uniknąć wzrostu masy ciała, który może mieć wpływ na zdrowie. Wzrost procentowej zawartości tłuszczu może również wpłynąć na poziom stanu zapalnego wewnątrz organizmu.

Podobnie, choć odżywianie zen promuje spożywanie białek o wysokiej wartości biologicznej, nie skupia się na osiągnięciu dziennego minimum białka. Ten punkt jest ważny, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie procesów fizjologicznych. Odgrywa również rolę w zapobieganiu rozwojowi problemów związanych z mięśniami.

Nie powinniśmy też zapominać, że nasze zdrowie nie zależy tylko od diety. Wiele innych czynników może mieć wpływ.

Kobieta je sałatkę.
Odżywianie zen opowiada się za duchowym połączeniem z aktem jedzenia w sposób, który wykracza poza zwykłe fizyczne spożycie.

Odżywianie zen to zdrowe podejście

Tak zwane odżywianie zen ma na celu włączenie do diety świeżej i wysokiej jakości żywności, co może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Proponuje również połączenie ze swoim wnętrzem w celu zmniejszenia poziomu stresu.

Jest to jednak podejście, które może nie być odpowiednie dla wszystkich, pomimo jego pozytywnych stron. Jednym z kluczy w żywieniu jest maksymalne zindywidualizowanie, aby osiągnąć długoterminowy efekt.

Przed zakończeniem należy zauważyć, że nie tylko żywność spożywana w naszej diecie ma znaczenie. Inne czynniki, takie jak sposób przyrządzania potraw, mogą być równie istotne. Zasadniczo należy stosować mniej agresywne metody gotowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bravo, R., Matito, S., Cubero, J., Paredes, S. D., Franco, L., Rivero, M., Rodríguez, A. B., & Barriga, C. (2013). Tryptophan-enriched cereal intake improves nocturnal sleep, melatonin, serotonin, and total antioxidant capacity levels and mood in elderly humans. Age (Dordrecht, Netherlands)35(4), 1277–1285. https://doi.org/10.1007/s11357-012-9419-5
  • Naseeb, M. A., & Volpe, S. L. (2017). Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutrition research (New York, N.Y.)40, 1–20. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2017.01.001
  • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.