Odmładzająca gimnastyka twarzy

19 Maj, 2019
Regularne wykonywanie ćwiczeń pomaga wzmocnić mięśnie oraz opóźnić proces formowania się zmarszczek. Przynoszą one jednak rezultaty tylko wtedy, kiedy na co dzień prowadzimy zdrowy tryb życia.
 

Aby jak najdłużej zachować młody wygląd cery, należy odpowiednio troszczyć się o skórę. Z tego powodu, obok kosztownych zabiegów kosmetycznych, równie ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia oraz odpowiednia gimnastyka twarzy.

Gimnastyka twarzy pozwala na utrzymanie sprężystości mięśni. Zapobiega to przedwczesnej utracie jędrności skóry oraz pojawianiu się zmarszczek.

Taka gimnastyka to nic innego jak szereg ćwiczeń pomagających zachować cerę w dobrej kondycji i wspomagających produkcję kolagenu i elastyny, czyli składników zapobiegających przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Regularne ćwiczenia mięśni twarzy pomagają wygładzić zmarszczki mimiczne, wzmacniają opadłe powieki oraz wszelkiego rodzaju oznaki upływu czasu.

Gimnastyka twarzy zapobiegająca opadaniu powiek

gimnastyka twarzy - jędrne powieki

Głównym celem poniższych ćwiczeń jest tonizowanie mięśnia okrężnego oka (orbicularis oculi) odpowiedzialnego za sprężystość powieki.

Jak wykonywać ćwiczenie?

Przyłóż palce wskazujące do środkowej części brwi, a kciuki ułóż w dolnej części oczu. Następnie delikatnie przesuwaj palce wskazujące ku górze, a kciuki ku dołowi, wykonując przy tym delikatny nacisk na obydwa punkty.

 

Podczas ćwiczenia oczy powinny być zamknięte. Powtarzaj ruchy przez 40 sekund, a następnie rozluźnij twarz.

Przeczytaj też artykuł: Ćwiczenia na ujędrnienie skóry twarzy i zmarszczki

Gimnastyka twarzy redukująca podwójny podbródek

Aby zredukować lub całkowicie pozbyć się podwójnego podbródka, należy regularnie wzmacniać plastymę. Ten obszar twarzy ma szczególną tendencję do opadania i pokrywania się zmarszczkami, dlatego należy go regularnie wzmacniać.

Jak wykonywać ćwiczenie?

Przyłóż dłoń do podstawy szyi, spoglądając przed siebie. Skieruj podbródek do góry i dotykaj językiem górnej wargi. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund, po czym rozluźnij twarz.

Ćwiczenia wygładzające zmarszczki na czole

zmarszczki na czole

Aby wygładzić zmarszczki na czole lub zapobiec ich powstawaniu, należy ćwiczyć mięśnie czołowe (frontalis) i potyliczne (occipitalis).

Gimnastyka twarzy wygładzająca zmarszczki wokół ust

Zmarszczki wokół ust powstają przez długie lata, aż w końcu nadchodzi moment, że stają się widoczne. W celu ich wygładzenia zalecamy regularne wykonywanie poniższego ćwiczenia.

Jak wykonywać ćwiczenie?

Ułóż usta w kształt litery „O”, dociskając je do zębów. Następnie przesuwaj palce wskazujące od dołu do góry, rozpoczynając od kącików ust w kierunku nosa. Powtórz ćwiczenie 50 razy.

 

Inne ćwiczenia odmładzające twarz

gimnastyka twarzy redukująca zmarszczki

Gimnastyka twarzy stymuluje krążenie krwi, pomaga usunąć toksyny, poprawia kolor skóry oraz zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry.

Oprócz powyżej zaprezentowanych ćwiczeń polecamy również inne, które doskonale wzmacniają mięśnie twarzy. Możesz wykonywać je w połączeniu z poprzednimi ćwiczeniami.

  • Wypowiadanie samogłosek: Należy robić to z wyraźną ekspresją, czyli maksymalnie otwierając usta i utrzymując dźwięk przez kilka sekund.
  • Szczelne zamykanie ust: Zamknij usta i wypełnij je powietrzem w celu rozciągnięcia i napięcia otaczających usta mięśni.
  • Odwrócony uśmiech: Zamknij usta w sposób umożliwiający ćwiczenie mięśni twarzy i szyi. Ćwiczenie to skutecznie zapobiega pojawianiu się zmarszczek i podwójnego podbródka.
  • Ćwiczenie brwi: Przyłóż palce do brwi, naciskając delikatnie skórę w sposób uniemożliwiający zmarszczenie brwi. Spróbuj również podnieść brwi, utrzymując nacisk. Te proste ruchy wzmacniają mięśnie czoła i oczu.

Polecamy również artykuł: Maseczka na gładką skórę twarzy – 5 propozycji

Porady końcowe

 
  • Jeśli chcesz, aby gimnastyka twarzy przyniosła oczekiwane rezultaty, wykonuj te ćwiczenia przynajmniej 3 razy w tygodniu. Oczywiście najlepiej, jeżeli będziesz wykonywać je codziennie.
  • Staraj się stopniowo wydłużać czas ćwiczeń tak, aby ich łączny czas wynosił od 10 do 15 minut dziennie.
  • Jeśli chcesz poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni twarzy, rób to przed lustrem. Będziesz mogła w ten sposób obserwować swoje ruchy i w razie potrzeby korygować.
  • Pamiętaj, że tak jak w przypadku ćwiczeń pozostałych części ciała, rezultaty są widoczne dopiero po jakimś czasie i są ściśle związane ze zdrowym odżywianiem, zdrowymi nawykami oraz z odpowiednią dawką snu.