Oddychanie i uwaga: klucze do dobrej pozycji w jodze

Aby cieszyć się praktyką jogi, konieczne jest skupienie się na oddychaniu i uważności, jednocześnie koncentrując się na chwili obecnej.
Oddychanie i uwaga: klucze do dobrej pozycji w jodze
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 03 października, 2022

Oddychanie jogiczne jest podstawą praktyki jogi, ponieważ pomaga w koncentracji i doskonaleniu technik każdej pozycji. Zatem oddychanie i uwaga będą kluczem do dobrej postawy w jodze.

Ćwiczenia oddechowe znacznie poprawiają pracę układu sercowo-oddechowego w spoczynku. Kiedy wykonujemy głęboki wydech, więcej tlenu dociera do naszych płuc, a następnie rozchodzi się do wszystkich narządów ciała.

Postawa i oddychanie w jodze

Początkową postawą do oddychania jest siedzenie ze skrzyżowanymi nogami i pozostawanie nieruchomo przez cały czas praktyki. Pozycje siedzące można wygodnie utrzymać przez długi czas a przy tym pomagają rozluźnić ciało.

W szczególności sztuka i praktyka hatha jogi polega na medytacji i wzmacnianiu ducha. Ta odmiana bardziej skupia swoją praktykę na stronie mentalnej, zostawiając siłę fizyczną na dalszym planie. Dąży do kontrolowania umysłu i uspokojenia tych myśli, które nas destabilizują.

Oddychanie i uwaga pozwolą Ci osiągnąć dobrą postawę podczas praktyki jogi. Oddychaj, bądź uważny i nie spiesz się z każdą pozycją. Prawidłowe oddychanie poprawi twoją technikę i zapobiegnie kontuzjom.

Oddychanie jogiczne i uwaga

Praktyka jogi wymaga pełnego jogicznego oddychania. Nabierasz powietrza podczas wdechu i wypełniasz nim klatkę piersiową. W jodze wdech i wydech odbywa się przez nos, ponieważ dzięki tej technice więcej powietrza dostanie się do płuc.

Oddychanie jogiczne polega na połączeniu trzech podstawowych aspektów w szerokim i rytmicznym ruchu. Chodzi o oddech brzuszny, żebrowy i obojczykowy, jak wskazują specjaliści tacy jak Josep Gustems, profesor na Uniwersytecie w Barcelonie :

  • Oddech brzuszny, obecny u mężczyzn, to ten, w którym przepona opada podczas wdechu, a brzuch pęcznieje. Powoduje on stały płynny ruch przepony, sprzyjając prawidłowemu funkcjonowaniu narządów.
  • Oddychanie żebrowe to takie, w którym żebra się rozdzielają, a jama klatki piersiowej poszerza.
  • Oddychanie obojczykowe polega natomiast na podnoszeniu obojczyków, a całe powietrze jest wprowadzane biernie.

Dobre oddychanie pozwala na osiągnięcie koncentracji i rozluźnienie ciała, aby przygotować je na moment wykonywania pozycji. Jeśli jesteś początkującym w praktyce jogi, oddychanie jogiczne będzie skomplikowane i poczujesz się dziwnie, ponieważ twoje płuca nie są przyzwyczajone do przyjmowania dużych ilości tlenu.

Często na początku jogicznego oddychania odczuwasz zawroty głowy lub osłabienie, ponieważ twoje ciało wytwarza opór dla powietrza. Jednak wraz z praktyką to się poprawi i zauważysz zmiany podczas wykonywania pozycji.

Równowaga i balans

Jedną z głównych korzyści prawidłowego oddychania w praktyce jogi jest poprawa równowagi i siły w klatce piersiowej. Istnieją pozycje balansujące, które wymagają dużego skupienia, siły i wytrzymałości.

Oddychanie pozwala uzyskać równowagę, zwinność, koordynację i poprawia koncentrację. Równowagę rozwija się poprzez dostarczanie tlenu do płuc i mózgu.

Osiąga się to również poprzez napinanie brzucha i można to zrobić tylko poprzez utrzymywanie oddechu brzusznego, ponieważ siła mięśni pomaga utrzymać równowagę ciała. Chociaż równowaga jest umiejętnością każdego jogina, można ją rozwijać przy optymalnym oddychaniu.

Oddychanie i uwaga mają fundamentalne znaczenie dla elastyczności i utrzymania postawy. Utrzymują umysł czujny i skupiony, aby wytrzymać wysiłek.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Slow Deco: dowiedz się, co to jest i jak zastosować go w domu

Oddychanie i uwaga: koncentracja w praktyce

Oddychanie i uwaga

Oddychanie dotlenia mózg i umożliwia neuronom optymalny proces komunikacji. To dotlenienie mózgu wspomaga koncentrację.

Oddychanie jogiczne sprzyja odprężeniu i wewnętrznemu spokojowi, ponieważ wprowadza ciało w stan wyciszenia, w którym krew płynie, a procesy zachodzące w ciele działają bez zewnętrznych nacisków. Oddychaniu może towarzyszyć medytacja, ale będzie to zależeć od rodzaju jogi, którą chcesz praktykować.

W medytacji duch oddziela się od ciała, a oddech koi umysł. Życie w spokoju i cieszenie się teraźniejszością stanowi istotny element praktyki jogi, dzięki której negatywne myśli nie będą atakować twojego umysłu.

Jeśli zdecydujesz się ćwiczyć jogę, pamiętaj, że oddychanie i uwaga są niezbędne do prawidłowego wykonywania pozycji. Oddech w jodze napełnia duszę energią i wzmacnia. A zatem odetchnij i ciesz się jogą!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brown, R. P., & Gerbarg, P. L. (2009). Yoga breathing, meditation, and longevity. In Annals of the New York Academy of Sciences. https://doi.org/10.1111/j.1749-6632.2009.04394.x
  • Gilbert, C. (1999). Yoga and breathing. Journal of Bodywork and Movement Therapies. https://doi.org/10.1016/S1360-8592(99)80042-4
  • Desai, R., Tailor, A., & Bhatt, T. (2015). Effects of yoga on brain waves and structural activation: A review. Complementary Therapies in Clinical Practice. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2015.02.002
  • Khanna, S., & Greeson, J. M. (2013). A narrative review of yoga and mindfulness as complementary therapies for addiction. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2013.01.008
  • Uebelacker, L. A., Epstein-Lubow, G., Gaudiano, B. A., Tremont, G., Battle, C. L., & Miller, I. W. (2010). Hatha yoga for depression: critical review of the evidence for efficacy, plausible mechanisms of action, and directions for future research. Journal of Psychiatric Practice®, 16(1), 22-33.
  • Gustems Carnicer, J. (2007). La respiración en el canto.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.