Objawy białaczki - poznaj te, które są najczęściej przeoczane

Objawy białaczki mogą być spowodowane drobnymi schorzeniami, ale ważne jest, aby w razie wątpliwości skonsultować się ze specjalistą, aby uzyskać wczesną diagnozę.
Objawy białaczki - poznaj te, które są najczęściej przeoczane
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia, 2022

Objawy białaczki są wynikiem rodzaju raka o tej samej nazwie, który atakuje tkanki krwiotwórcze w twoim ciele. Dotyczy to bezpośrednio białych krwinek, ponieważ charakteryzuje się ich nieodpowiednim wytwarzaniem. Oto niektóre objawy białaczki, które ludzie często przeoczają.

Białe krwinki są ważną częścią mechanizmów obronnych organizmu. Rosną i dzielą się w zorganizowany sposób, zgodnie z potrzebami organizmu. Jednak szpik kostny wytwarza je nieprawidłowo u osób z białaczką. Są jednak wadliwe i dlatego nie mogą spełniać swojej funkcji ochrony organizmu – mimo że ich produkcja wzrasta.

W miarę postępu nowotworu pojawiają się powikłania w produkcji czerwonych krwinek lub płytek krwi. W tej fazie może rozwinąć się anemia, a krwawienie staje się poważne. Ponadto wzrasta również ryzyko zarażenia się innymi rodzajami infekcji.

Najbardziej niepokojące jest to, że wiele osób myli objawy białaczki z czymś innym. Z tego powodu utrudnia wczesną diagnozę. Dlatego chcielibyśmy podzielić się listą 11 możliwych objawów białaczki, których nie należy ignorować.

Objawy białaczki, które ludzie często przeoczają

1. Plamy na skórze

Osoba z wysypką.

Czerwonawe lub fioletowe plamy, które pojawiają się w skupiskach na klatce piersiowej, ramionach lub plecach, w świecie medycznym znane są jako wybroczyny.

Vadanie przeprowadzone przez Hospital Ángeles del Pedregal w Meksyku dowodzi, że występują one, gdy krew krzepnie i nie przepływa prawidłowo. Stan ten często mylony jest z wysypką skórną.

Niedawne badania wykazały, że małopłytkowość autoimmunologiczna jest częstym powikłaniem przewlekłej białaczki limfatycznej. Główną cechą charakterystyczną jest zmniejszenie liczby płytek krwi, co objawia się wybroczynami.

2. Ból kości lub stawów

Wiele chorób może prowadzić do bólu kości i stawów. Jednak w przypadku białaczki ból jest wynikiem nagromadzenia wadliwych białych krwinek. Pacjenci odczuwają ostry lub tępy ból, którego nasilenie różni się w zależności od dotkniętego obszaru.

Pomimo tego, że jest to objaw o różnym pochodzeniu etiologicznym, według niektórych badań zdarzają się przypadki białaczki u dzieci, które zaczynają się od tego konkretnego objawu. Pod tym względem ból kości lub stawów jest jednym z objawów białaczki, których nie należy lekceważyć.

3. Bóle głowy

Kobieta z bólem głowy.

Bóle głowy są jednym z najczęściej ignorowanych objawów białaczki. Jest to powszechne w przypadkach ostrej białaczki. Ból jest wtedy ciężki i długotrwały.

Bóle głowy pojawiają się, ponieważ dochodzi do ograniczenia przepływu krwi w kierunku mózgu i rdzenia kręgowego. Jest to podobne do kurczenia się naczyń krwionośnych w przypadku migreny.

4. Obrzęk węzłów chłonnych

Kiedy białaczka upośledza produkcję białych i czerwonych krwinek, zdolność organizmu do reagowania na infekcje słabnie. W konsekwencji zmienia to procesy zapalne i prowadzi do obrzęku gruczołów i węzłów chłonnych lub małych, bezbolesnych niebieskich lub fioletowych grudek.

Według publikacji w Archives of Disease in Childhood, adenopatia występuje nawet u 41% dzieci z białaczką. To ważne, biorąc pod uwagę fakt, że białaczka jest najczęstszym nowotworem wieku dziecięcego. Dlatego ważne jest, aby być czujnym na ciągły lub uporczywy obrzęk węzłów chłonnych.

5. Osłabienie i zmęczenie

Nastolatka z osłabieniem

Białaczka nie jest pierwszą chorobą, która przychodzi na myśl, gdy czujesz się słaby lub zmęczony. Jednak tych objawów nie należy lekceważyć, ponieważ są one również objawem choroby.

Spadek liczby zdrowych czerwonych krwinek wpływa na zdolność organizmu do transportu tlenu i składników odżywczych, prowadząc do anemii i chronicznego zmęczenia.

6. Nietypowe krwawienie

Każde nietypowe i niewyjaśnione krwawienie może być wyraźnym objawem białaczki, jak sugeruje to badanie przeprowadzone przez Gerencia de Atención Integrada de Albacete w Hiszpanii. Wpływa na zdolność organizmu do transportu tlenu i składników odżywczych, co skutkuje anemią i chronicznym zmęczeniem.

Obfite i niewyjaśnione krwawienie z nosa jest jednym z najczęstszych objawów. Jednak ten objaw jest również widoczny po uszkodzeniu skóry, zwłąszcza gdy krwawienie jest obfite i rana goi się dłużej, niż zwykle.

7. Gorączka i częste infekcje

Kobieta z gorączką

Każdy rodzaj białaczki osłabia zdolność układu odpornościowego do reagowania na bakterie, które mogą powodować infekcje. W rezultacie pacjenci z białaczką doświadczają ciągłych epizodów gorączki i infekcji dróg oddechowych, takich jak grypa.

Głównym powodem jest to, że krwinki nowotworowe powstrzymują białe krwinki przed walką z wirusami i bakteriami.

Gorączce może towarzyszyć także nadmierna potliwość lub obfite pocenie się zwłaszcza nocą. Ludzie mogą się pocić obficie nawet w stanie spoczynku. Tak więc nadmierna potliwość jest kolejnym często pomijanym objawem białaczki.

8. Niewytłumaczalna utrata wagi

Według badań przeprowadzonych przez Universidad Autónoma Metropolitana de México podobnie jak w przypadku innych przypadków raka, pacjenci z białaczką mogą chudnąć w zastraszającym tempie i bez wyraźnego powodu. Może to być również skutkiem ubocznym skrajnego zmęczenia i utraty apetytu, których mogą doświadczać pacjenci.

9. Utrata oddechu

Kobieta. Zmęczenie jest jednym z objawów białaczki.

Utrata oddechu lub trudności w oddychaniu wynikają ze zmniejszonego utlenienia komórek, na skutek zakłócenia przepływu krwi. Niektórzy nie mogą złapać oddechu, podczas gdy inni mogą mieć wrażenie, że nie są w stanie oddychać w pełni.

Białaczka może również powiększyć grasicę, mały gruczoł w klatce piersiowej. Ten gruczoł znajduje się tuż przed tchawicą, więc może uciskać tchawicę i powodować duszność, gdy się powiększa.

10. Ból brzucha lub obrzęk

Kiedy białaczka się rozprzestrzenia, może powodować obrzęk wątroby lub śledziony. W rezultacie możesz odczuwać nawracający ból brzucha lub uczucie pełności w okolicy poniżej klatki piersiowej. Zgodnie z cytowanym badaniem Archives of Disease in Childhood, zapalenie wątroby występuje nawet u 64% dzieci z tą chorobą.

Z kolei powiększenie śledziony występuje aż u 61% dzieci, więc te dwa objawy występują najczęściej. Niektórzy pacjenci odczuwają nawet lekki ból w dolnej części pleców lub doświadczają nudności, wymiotów i zmian w czynności jelit.

11. Bladość jest jednym z najczęstszych objawów białaczki

Blada skóra i błony śluzowe są na ogół spowodowane niedokrwistością lub spadkiem liczby czerwonych krwinek we krwi. Zmniejszenie liczby tych komórek zmniejsza dotlenienie tkanek, co nadaje skórze i błonom śluzowym białawy odcień.

Ten objaw jest znacznie bardziej powszechny i widoczny w dzieciństwie i według Archives of Disease in Childhood, obserwuje się go nawet u 54% dzieci. Dlatego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć bladości skóry, zwłaszcza jeśli występują inne objawy białaczki.

Kontakt ze specjalistą

Leczenie białaczki poczyniło postępy w ostatnich latach, ale jego powodzenie zależy w dużej mierze od wczesnego wykrycia.

Dlatego tak ważne jest, aby zająć się którymkolwiek z powyższych objawów białaczki, nawet jeśli mogą się wydawać, że nie są wielkim problemem. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli któryś z nich występuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Chennamadhavuni A, Lyengar V, Mukkamalla SKR, et al. Leukemia. [Updated 2022 Nov 23]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560490/
 • Lu J, Zhang Y, Wang S, Bi Y, Huang T, Luo X, Cai YD. Analysis of Four Types of Leukemia Using Gene Ontology Term and Kyoto Encyclopedia of Genes and Genomes Pathway Enrichment Scores. Comb Chem High Throughput Screen. 2020;23(4):295-303. doi: 10.2174/1386207322666181231151900. PMID: 30599106.
 • Grunwald MR, McDonnell MH, Induru R, Gerber JM. Cutaneous manifestations in leukemia patients. Semin Oncol. 2016 Jun;43(3):359-65. doi: 10.1053/j.seminoncol.2016.02.020. Epub 2016 Feb 23. PMID: 27178689.
 • Bone and Joint Pain – Part 1. (2018). Leukaemia Care. Available in https://www.leukaemiacare.org.uk/support-and-information/latest-from-leukaemia-care/blog/bone-and-joint-pain-part-1/
 • Kubota H, Saida S, Kouzuki K, Hamabata T, Daifu T, Kato I, Umeda K, Hiramatsu H, Nishikomori R, Heike T, Okamoto T, Adachi S. [Pediatric acute lymphoblastic leukemia presenting with bone and joint pain]. Rinsho Ketsueki. 2018;59(2):167-173. Japanese. doi: 10.11406/rinketsu.59.167. PMID: 29515068.
 • Symptoms of chronic myeloid leukaemia (CML). (n.d.). Cancer Research UK. Available in https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/chronic-myeloid-leukaemia-cml/symptoms
 • Wambolt SR, Garza J. Another Emergent Cause of Headache. Cureus. 2018 May 14;10(5):e2623. doi: 10.7759/cureus.2623. PMID: 30027015; PMCID: PMC6044492.
 • Zhang G, Yang ZG, Bai J, Li Y, Xu HY, Long QH. Leukemias involving abdominal and pelvic lymph nodes: evaluation with contrast-enhanced MDCT. Abdom Imaging. 2014 Oct;39(5):1063-9. doi: 10.1007/s00261-014-0128-7. PMID: 24760322.
 • Clarke RT, Van den Bruel A, Bankhead C, Mitchell CD, Phillips B, Thompson MJ. Clinical presentation of childhood leukaemia: a systematic review and meta-analysis. Arch Dis Child. 2016 Oct;101(10):894-901. doi: 10.1136/archdischild-2016-311251. PMID: 27647842.
 • Blood cancer and fatigue. (n.d.). Blood Cancer UK. Available in https://bloodcancer.org.uk/support-for-you/living-well/fatigue/#:~:text=Whether%20you’re%20living%20with,you’re%20well%2Drested.
 • Shephard EA, Neal RD, Rose PW, Walter FM, Hamilton W. Symptoms of adult chronic and acute leukaemia before diagnosis: large primary care case-control studies using electronic records. Br J Gen Pract. 2016 Mar;66(644):e182-8. doi: 10.3399/bjgp16X683989. PMID: 26917658; PMCID: PMC4758497.
 • Giménez, María & Martínez, Ana & Hernández, María & Sánchez, Carlos. (2019). Gingivitis as a first symptom of acute myeloblastic leukemia. Revista Clínica de Medicina de Familia. 12. 32-35.
 • Nebgen DR, Rhodes HE, Hartman C, Munsell MF, Lu KH. Abnormal Uterine Bleeding as the Presenting Symptom of Hematologic Cancer. Obstet Gynecol. 2016 Aug;128(2):357-363. doi: 10.1097/AOG.0000000000001529. PMID: 27400009; PMCID: PMC4961605.
 • Robak E, Robak T. Skin lesions in chronic lymphocytic leukemia. Leuk Lymphoma. 2007 May;48(5):855-65. doi: 10.1080/10428190601137336. PMID: 17487727.
 • Silver, R. T., Utz, J. P., Frei, E., III, & McCullough, N. B. (1958). Fever, infection and host resistance in acute leukemia. In The American Journal of Medicine (Vol. 24, Issue 1, pp. 25–39). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/0002-9343(58)90359-0
 • Bodey GP, Rodriguez V, Chang HY, Narboni. Fever and infection in leukemic patients: a study of 494 consecutive patients. Cancer. 1978 Apr;41(4):1610-22. doi: 10.1002/1097-0142(197804)41:4<1610::aid-cncr2820410452>3.0.co;2-b. PMID: 346201.
 • Sidana, S., Mukherjee, S., Elson, P.J., Seastone, D.J., Nazha, A., Maggiotto, A.L., Ccrp, Schaub, M., Wenzell, C.M., Bcop, Advani, A.S., Kalaycio, M.E., & Sekeres, M.A. (2013). The Degree and Effect Of Weight Loss In Acute Myeloid Leukemia Patients Receiving Induction and Post-Remission Chemotherapy. Blood, 122, 3889-3889.
 • Shephard EA, Neal RD, Rose PW, Walter FM, Hamilton W. Symptoms of adult chronic and acute leukaemia before diagnosis: large primary care case-control studies using electronic records. Br J Gen Pract. 2016 Mar;66(644):e182-8. doi: 10.3399/bjgp16X683989. PMID: 26917658; PMCID: PMC4758497.
 • Kinsella S, Dudakov JA. When the Damage Is Done: Injury and Repair in Thymus Function. Front Immunol. 2020 Aug 12;11:1745. doi: 10.3389/fimmu.2020.01745. PMID: 32903477; PMCID: PMC7435010.
 • Di Grande A, Peirs S, Donovan PD, Van Trimpont M, Morscio J, Lintermans B, Reunes L, Vandamme N, Goossens S, Nguyen HA, Lavie A, Lock RB, Prehn JHM, Van Vlierberghe P, Ní Chonghaile T. The spleen as a sanctuary site for residual leukemic cells following ABT-199 monotherapy in ETP-ALL. Blood Adv. 2021 Apr 13;5(7):1963-1976. doi: 10.1182/bloodadvances.2021004177. PMID: 33830207; PMCID: PMC8045507.
 • Kreiniz N, Beyar Katz O, Polliack A, Tadmor T. The Clinical Spectrum of Hepatic Manifestations in Chronic Lymphocytic Leukemia. Clin Lymphoma Myeloma Leuk. 2017 Dec;17(12):863-869. doi: 10.1016/j.clml.2017.07.008. Epub 2017 Jul 23. PMID: 28803824.
 • Ebert EC, Hagspiel KD. Gastrointestinal manifestations of leukemia. J Gastroenterol Hepatol. 2012 Mar;27(3):458-63. doi: 10.1111/j.1440-1746.2011.06908.x. PMID: 21913980.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.