Objawy i leczenie migreny u dzieci

Migreny u dzieci są wyniszczające i mogą zakłócać ich codzienne zajęcia. Ten stan jest często przyczyną słabych wyników w szkole. Jak możesz rozpoznać chorobę?
Objawy i leczenie migreny u dzieci
Karina Valeria Atchian

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karina Valeria Atchian.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Migreny są powszechne u dzieci i mogą dotykać je w każdym wieku. W rzeczywistości, według statystyk Fundacji Badań nad Migreną, około 10% dzieci w wieku szkolnym cierpi na migreny, a do 28% nastolatków w wieku od 15 do 19 jest dotkniętych tą chorobą.

Ten rodzaj bólu głowy jest często wyniszczający i może przeszkadzać w codziennych czynnościach. W przypadku dzieci prowadzi do pewnego rodzaju dyskomfortu, który może obniżyć ich wyniki w nauce i zakłócić życie towarzyskie.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci mają mniej napadów niż dorośli. Jednak ten stan może być równie upośledzający dla obu grup wiekowych. Oczywiście bez odpowiedniego leczenia znacząco wpływa na jakość życia dziecka.

Objawy migreny u dzieci

Istnieją dwie formy bólu migrenowego.

  • Epizodyczny, występujący sporadycznie
  • Chroniczny, który jest stały

Poniżej omówimy typowe ataki migreny. Musimy jednak wyjaśnić, że mogą się one różnić od opisywanych u dorosłych.

Często dzieciom nie jest łatwo zidentyfikować swoje objawy ze względu na wiek, a tym bardziej wyrazić postrzegane odczucia w słowach. Migreny u dzieci mają nasilenie od umiarkowanego do ciężkiego i towarzyszą im inne objawy.

Rozwijają się przez całą serię wydarzeń, które mają miejsce w ciągu kilku godzin lub dni. Na przykład typowy atak migreny bez aury przebiega przez w trzech fazach:

  • Faza wyprzedzająca
  • Ból głowy
  • Faza pomigrenowa

Objawy związane z fazą wyprzedzającą obejmują:

  • Nudności i wymioty
  • Ból za okiem lub uchem
  • Ból w skroniach
  • Wrażenie widzenia plam lub migających świateł
  • Wrażliwość na światło lub dźwięk
  • Chwilowa utrata wzroku
  • Bladość lub cienie pod oczami
  • Zmiany nastroju

Wszystko to może pojawić się na kilka godzin, a nawet dzień przed rozpoczęciem bolesnej fazy. Ból zazwyczaj dotyka głowę obustronnie, w przeciwieństwie do dorosłych, gdzie występuje tylko po jednej stronie głowy. Może być ostry i utrudniać wykonywanie codziennych zadań.

Dziecko z bólem głowy.
Ataki migreny u dzieci mogą być tak samo upośledzające jak u dorosłych.

Faza aury

Ten rodzaj ataku to dodatkowa faza, która może wystąpić zarówno przed bólem głowy, jak i wraz z nim. Aura jest zwykle wizualna, przypominające iskierki przed oczami. Dlatego małe dzieci mogą nie być w stanie wyrazić tego rodzaju odczucia.

Opiekunowie zgłaszają objawy, takie jak bladość, zmniejszona aktywność i wymioty. Główną cechą fazy pomigrenowej jest stan wyczerpania.

Oprócz objawów fizycznych, niektóre dzieci mogą rozwinąć lęk antycypacyjny, ponieważ spodziewają się kolejnego bolesnego ataku. Może to zakłócić ich zdolność do skupienia się, kiedy nie odczuwają bólu.

Jak wspomniano powyżej, przewlekłe migreny mogą wystąpić u niewielkiego odsetka dzieci. To rodzaj bólu, który trwa dłużej niż cztery godziny dziennie przez 15 dni lub dłużej w miesiącu, przez ponad 3 miesiące.

Leczenie migreny u dzieci

Dzieci dotknięte tym schorzeniem zazwyczaj chcą położyć się w cichym, ciemnym pokoju i uzyskać ulgę przez sen. Przydatne leki w leczeniu ostrej migreny obejmują typowe leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, paracetamol i tryptany.

Pacjent może być zmuszony do wypróbowania różnych leków, aby znaleźć najskuteczniejsze dla niego leczenie. Im szybciej zaczną brać leki, tym będą skuteczniej działać. Ponadto czasami mogą pomóc również środki przeciwwymiotne.

Nie ma absolutnego lekarstwa na migrenę, ponieważ jej patofizjologia nie jest jeszcze w pełni poznana. Jednak śledzenie osobistych wyzwalaczy migreny może dostarczyć przydatnych informacji o tym, jak ich uniknąć. Może to obejmować:

Dziewczyna śpi.
W łagodzeniu migreny decydujące znaczenie ma odpowiedni harmonogram snu u nieletnich.

Uwagi ogólne

Obecność migreny u dzieci może być powodem niepokoju zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców i opiekunów. Dlatego radzimy, aby zawsze konsultować się z lekarzem, ponieważ tylko on może udzielić dokładnej diagnozy i przepisać leczenie.

Na koniec, jak powiedzieliśmy powyżej, upewnij się, że Twoje dziecko ma wystarczająco dużo okazji do aktywności i snu. Zapewnij mu również dostęp do dobrze zbilansowanej diety, ponieważ może mieć istotne znaczenie w zapobieganiu migrenom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.