Dziecko jest głodne - kilka elementów, które pomogą ci to ustalić

Gdy stajesz się rodzicem, wszystko jest nowe i nieznane. Koniecznie więc musisz nauczyć się rozpoznawać chwile, w których dziecko jest głodne.
Dziecko jest głodne - kilka elementów, które pomogą ci to ustalić
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszystko jest nowe i nieznane, gdy stajesz się rodzicem. Obejmuje to między innymi karmienie! W chwilach niepokoju i niepewności możesz szukać szczególnych oznak, wskazujących, że Twoje dziecko jest głodne.

W tym artykule przedstawimy niektóre z tych objawów i pokażemy, jak dowiedzieć się, czy dziecko jest głodne, czy też otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do normalnego rozwoju.

Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko jest głodne?

Jak zaleca większość ekspertów w dziedzinie żywienia niemowląt , mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Jeśli z jakiegoś powodu karmienie piersią nie jest możliwe, należy podawać niemowlętom mleko modyfikowane (mleko lub substytuty mleka).

Niemowlęta muszą być karmione na żądanie, a karmienie zależy głównie od tego, kiedy dziecko jest głodne. Trzeba nauczyć się interpretować oznaki sytości i głodu. Na początku może się to wydawać skomplikowane, ale w ciągu kilku dni rodzice i opiekunowie nauczą się to rozpoznawać.

Choć każde dziecko jest wyjątkowe, istnieją oznaki głodu sygnału u niemowląt, które powszechnie stosuje się do wszystkich innych dzieci, jak również.

1. Poszukiwanie

Kiedy je trzymasz, jeśli dziecko odwróci głowę w stronę Twojej klatki piersiowej lub sutka, oznacza to, że jest głodne i szuka piersi. Dziecko może również zacząć poruszać głową z boku na bok, szukając jedzenia.

2. Zwiększona aktywność

Dziecko wydaje się być bardziej rozbudzone i uważne na to, co dzieje się wokół niego, i stale się porusza. Takie zachowanie wskazuje na głód, co sprawia, że dziecko jest nieco bardziej podekscytowane.

Karmienie piersią. Dziecko jest głoddne
Wyłączne karmienie piersią jest zalecane przez pierwsze 6 miesięcy, chyba że istnieje jakaś przeszkoda medyczna.

3. Próba ssania

Gotowe do jedzenia dziecko wykonuje ruchy ssania ustami, nawet bez smoczka czy gryzaka. Często zbliża ręce do ust, aby mocno je ssać.

4. Wystawia język

Gdakanie ustami i ruchy języka mogą być również oznaką, że dziecko jest głodne; jednak dźwięki te są czasem bardzo miękkie, prawie niezauważalne.

5. Płacz i podenerwowanie

Płacz dziecka prawie zawsze oznacza, że coś jest nie tak, a czasem problemem jest głód. Gdy dziecko płacze, oznacza to, że dziecko jest głodne od jakiegoś czasu. Jeśli tak jest, najlepiej uspokoić dziecko przed próbą nakarmienia, w przeciwnym razie będzie zbyt poruszone, aby je dobrze nakarmić. Zdenerwowane dziecko może również połknąć więcej powietrza niż zwykle, a później odczuwać bóle spowodowane gazami i dyskomfort.

Jak sprawdzić, czy po karmieniu dziecko nadal jest głodne

Rozpoznanie, kiedy dziecko jest gotowe do jedzenia, jest jedną z głównych kwestii, ale nie jedyną. Innym odwiecznym problemem jest ustalenie, czy dziecko jest nadal głodne, czy ma już dość. Tutaj również są pewne oznaki, które możesz nauczyć się rozpoznawać i interpretować.

 • Zrelaksowane mięśnie: jest to najczęstszy objaw w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, wraz ze zmniejszoną aktywnością. Relaks oznacza, że dziecko jest syte.
 • Utrata zainteresowania piersią lub sutkiem: dziecko odciąga buzię od piersi lub butelki, gdy nie jest już głodne. Jeśli znowu zaoferujesz mleko, a nadal nie będzie okazywać zainteresowania, to znak, że jest już najedzone.
 • Koncentruje się na innych rzeczach: gdy głód zostanie zaspokojony, dzieci zazwyczaj mają ochotę robić coś innego. Mogą odwracać głowę lub patrzeć na zabawkę. Karmienie nie jest już priorytetem.
 • Jest szczęśliwe: jeśli karmienie przebiegło dobrze, a dziecko nie jest już głodne, będzie wyglądać na szczęśliwe, będzie się śmiać, a nawet bawić. Jeśli jest zmęczone, pojawią się oznaki, że są gotowe do snu.

Czy dzieci się przejadają?

Równie ważne jest rozpoznawanie i szanowanie oznak, że dziecko jest pełne, jak reagowanie na oznaki głodu. Niemowlęta rozumieją, kiedy powinny przestać karmić i rzadko kiedy się przejadają.

Nigdy nie jest dobrym pomysłem zmuszanie maluchów do jedzenia lub karmienia. Głód małych dzieci jest bardzo nieprzewidywalny. Ilość spożywanego pokarmu może się znacznie różnić z dnia na dzień, a nawet między karmieniami.

Płaczące dziecko nie zawsze jest głodnym dzieckiem. Jeśli naprawdę chce jeść, zacznie ssać, gdy tylko zetknie się z piersią. Z drugiej strony czasami dziecko po prostu szuka bliskości. Bycie z tobą sprawia, że czują się spokojne i bezpieczne.

Gdy dziecko jest dobrze odżywione

Najlepszym wskaźnikiem, że dziecko otrzymuje pokarm, którego potrzebuje, jest jego wzrost. Jeśli dziecko przybiera na wadze i stale osiąga etapy rozwoju, oznacza to, że otrzymuje wszystkie składniki odżywcze i nie jest głodne.

Ważne jest, aby dotrzymywać wizyt kontrolnych i wszystkich kontroli pediatrycznych. Wizyty te pomogą Ci rozwiązać wszelkie problemy związane z karmieniem dziecka, jednocześnie monitorując jego ogólny stan zdrowia.

Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na wypróżnienia i mocz dziecka. Niemowlę, które je wystarczająco dużo, zrobi kupkę kilka razy dziennie, a stolec będzie płynny i żółty. Będzie też mocno sikać, a mocz będzie czysty.

Z drugiej strony, jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, może to oznaczać, że karmienie nie przebiega prawidłowo:

 • Dziecko wydaje się senne, zmęczone i apatyczne nawet podczas karmienia.
 • Zakończenie karmienia lub wypicie butelki zajmuje dużo czasu (ponad 45 minut).
 • Kupka może być zielona lub może być jej bardzo mało. Nie oddaje też zbyt wiele moczu.
 • Dziecko nie przybiera na wadze lub ma niedowagę jak na swój wiek.
Karmienie butelką
Chociaż płacz może wskazywać na głód, ważne jest, aby uspokoić dziecko przed karmieniem.

Skuteczne kontrolowanie karmienia

Noworodki muszą być często karmione. Z reguły co dwie lub trzy godziny, a w niektórych przypadkach nawet częściej.

Jednym z głównych problemów matek karmiących piersią jest to, czy wytwarzają wystarczającą ilość mleka. Ilość i skład mleka matki dostosowuje się do zmieniających się potrzeb dziecka, nawet pomiędzy karmieniami tego samego dnia.

Niemowlęta doświadczają gwałtownych wzrostów w swoim rozwoju. To normalne, że w tych okresach niemowlęta są bardziej głodne i chcą jeść częściej. Nie oznacza to, że mleko im już nie wystarcza.

To samo dotyczy dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Wielkości porcji podane na etykiecie stanowią wytyczne dotyczące mieszania butelki, ale opiekunowie muszą rozumieć i szanować rzeczywisty głód dziecka.

Niemowlęta na swój sposób sygnalizują, kiedy są głodne lub najedzone. Z czasem rodzice uczą się je rozumieć. Monitorowanie wzrostu dziecka przez pediatrę i obserwowanie jego moczu i stolca to najlepsze sposoby, aby mieć pewność, że otrzymuje potrzebne im pożywienie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Agostini C, et al. Breast-feeding: A Commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition. Julio 2009. 49(1):112-125.
 • Basulto J. Se me hace bola. Debolsillo. 2013.
 • Dietitians of Canada. “Is my child growing well?” Questions and answers for parents. Paediatric Child Health. Marzo 2004.9(3):177-190.
 • Healthy child Manitoba. Feeding your baby. From 6 months to 1 year. Winnipeg Regional Health Authority. 2017.
 • Hodges EA, et al. Development of Feeding Cues During Infancy and Toddlerhood. MCN American Journal of Maternal Child Nurse. Agosto 2016. 41(4):244-251.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.