Karmienie uzupełniające u niemowląt - wytyczne, jak je wprowadzić

Wytyczne dotyczące wprowadzenia żywienia uzupełniającego są i były przedmiotem nowych wskazówek i zaleceń wynikających z postępu naukowego w tej dziedzinie. Co musisz o tym wiedzieć?
Karmienie uzupełniające u niemowląt - wytyczne, jak je wprowadzić

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2021

Karmienie uzupełniające niemowląt to w pewnym sensie akt miłości. Jednocześnie to kluczowy element, który pozwala na włączenie niezbędnych składników odżywczych dla rozwoju dziecka. W tej istnieją uniwersalne kwestie oparte na najlepszych dowodach naukowych i bezpieczeństwie dziecka.

Jednak każda rodzina powinna cieszyć się tą chwilą i wziąć pod uwagę zalecenia najlepsze dla swojego dziecka. Jak zatem możesz wprowadzić karmienie uzupełniające u Twojego dziecka?

Wytyczne, jak wprowadzić karmienie uzupełniające u niemowląt

W tej kwestii można było obserwować, jak poglądy zmieniały się na przestrzeni dziesięcioleci.  Karmienie uzupełniające podlegało nawet pewnym kontrowersjom, zwłaszcza w odniesieniu do czasu jego wprowadzenia i pór karmienia.

Ostatecznie zweryfikowano opinie na temat wczesnego podawania pokarmów uzupełniających w okresie karmienia piersią, ze względu na możliwość wywoływania alergii . Podkreślono także, że dziecko powinno osiągnąć wystarczający stopień rozwoju do tego kroku.

Odkryj również ten ciekawy temat: Prebiotyki i probiotyki – jaka jest różnica?

Karmienie dziecka
Nie należy podawać karmienia uzupełniającego zbyt wcześnie, ponieważ dziecko może nie być do tego wystarczająco gotowe.

Komitet ds. Karmienia Piersią Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrii podkreśla, że:

„Karmienie uzupełniające (CA) jest uważane za proces, w ramach którego podaje się niemowlęciu pokarmy stałe lub płynne inne niż mleko matki. Pokarmy te lub mieszanki dla niemowląt powinno się podawać jako uzupełnienie, a nie substytut. W ostatnich latach wytyczne dotyczące wprowadzenia żywienia uzupełniającego zmieniały się wielokrotnie. Obecnie znacznie różnią się od zaleceń otrzymanych przez poprzednie pokolenie”.

Równolegle, i według tego samego źródła, autorzy zalecają utrzymanie wyłącznego karmienia piersią w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Od tego momentu dziecku można dodawać stopniowo inne pokarmy. Zaleca się jednak, by utrzymać karmienie piersią na żądanie tak długo, jak chcą tego matka i dziecko.

Karmienie uzupełniające – dodatkowe zalecenia

Należy zauważyć, że nie wszystkie dzieci są gotowe, by rozpocząć karmienie uzupełniające w tym samym czasie. Podobnie istotne jest, aby zarówno rodzice, jak i pracownicy służby zdrowia zwracali uwagę na rozwijanie wymaganych umiejętności.

Z drugiej strony Walenckie Towarzystwo Pediatryczne (SVP) zaleca, aby nie opóźniać wprowadzenia stałych pokarmów dłużej niż 8 lub 10 miesięcy. To pomaga uniknąć problemów z jedzeniem w przyszłości.

Znajduje to również odzwierciedlenie w dokumencie z zaleceniami dotyczącymi żywienia niemowląt i przedszkolaków, przedstawionym w dniu otwarcia Roku Akademickiego 2018-2019, który odbył się w Kolegium Lekarzy w Valencji.

Nie przegap również tego ważnego tematu: Zadławienie u dzieci: co robić i jak temu zapobiegać?

Kilka dodatkowych komentarzy i wskazówek

Jednocześnie pojawiają się nowe informacje dotyczące włączenia karmienia uzupełniającego u niemowląt. Na blogu Jesteś mamą, powiedziano na przykład, że:

„Pożywienie dostarczane dziecku musi być kompletne. To znaczy, musi zawierać składniki odżywcze, witaminy, mikroelementy, być bogate w energię, w żelazo, wapń, białka, kalorie oraz minerały wspomagające rozwój dziecka”.

Jeśli chodzi o ilości, ten sam materiał również dostarcza informacji. Podkreśla, że ​​„chociaż podczas okresu wyłącznego karmienia piersią dziecko jadło co trzy lub cztery godziny z włączeniem pokarmów stałych, czasy te ulegną wydłużeniu”

Jednak chociaż nie ma określonej ilości pokarmu ani częstotliwości porcji jedzenia, które dziecko powinno spożywać, istnieją pokarmy, których się nie zaleca. Ponadto sugeruje się, aby włączyć karmienie uzupełniające w naturalny i progresywny sposób. Dzięki temu dzieci będą mogły spokojnie odkrywać nowe konsystencje, temperaturę i smaki.

Jedzące dziecko
Pokarm podawany dziecku musi być kompletny pod względem niezbędnych składników odżywczych. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej podaży m.in. witamin, minerałów, białek.

W podsumowaniu

  • Istotne jest, aby nie spieszyć się ani nie przewidywać sztywnych czasów wymaganych na wprowadzenie karmienia uzupełniającego.
  • Skorzystaj z pomocy autoryzowanych specjalistów, którzy udzielą Ci wskazówek w tej sprawie. Nie zaniedbuj jednak opinii bliskiej rodziny, która może podzielić się doświadczeniem.
  • Uważaj na pewne mody, które istnieją w tej dziedzinie, podobnie jak w innych. Mody mogą przemijać i nie stanowią wiarygodnej wytycznej. Przykładowo, istnieje obecnie metoda zwana Baby-led Weaning (BLW) w języku angielskim lub uzupełniające karmienie kierowane przez dziecko. Jednocześnie jednym z głównych problemów jest kwestia zadławienia, które stanowi problem, którego nie należy lekceważyć.
  • W związku z tym i w odniesieniu do poprzedniego punktu, Amerykańska Akademia Pediatryczna w publikacji z 2016 roku w języku angielskim podkreśla ważny wniosek. Stwierdza, że ​​„potrzeba więcej badań, aby zagwarantować, że rodzice i opiekunowie będą wiedzieć, jak zapewnić zarówno bezpieczne karmienie uzupełniające jak i inne kwestie związane z odżywianiem niemowląt”.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Española de Pediatría
  • Sociedad Valenciana de Pediatria
  • Fangupo LJ, Heath AM, Williams SM, et al. A Baby-Led Approach to Eating Solids and Risk of Choking.
    Pediatrics. 2016;138(4):e20160772

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.