Zadławienie u dzieci: co robić i jak temu zapobiegać?

Zadławienie u dzieci zdarza się stosunkowo często i niestety czasami może nawet prowadzić do śmierci. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie tego rodzaju wypadkom, głównie poprzez nadzór nad jedzeniem i zabawą, a także nie pozostawianie małych ciał stałych w zasięgu dzieci.
Zadławienie u dzieci: co robić i jak temu zapobiegać?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Na podstawie dostępnych danych zadławienie u dzieci szacuje się jako jeden z najczęstszych wypadków i trzecią wiodącą przyczynę nienaturalnej śmierci. Co ciekawe, zadławienie jako przyczyna śmierci występuje zarówno w dzieciństwie, jak i starości. Dlatego konieczne jest działanie na dwóch frontach: zapobieganie i sposób postępowania w momencie wypadku.

Aby nie wystąpiło zadławienie u dzieci należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie zapobieganie i środki ostrożności. Ponieważ jest to sytuacja, która może prowadzić do śmierci, najlepiej wyeliminować ryzyko takiego zdarzenia. Należy na to zwrócić uwagę szczególnie u dzieci w wieku od czterech miesięcy, kiedy zadławienie staje się realnym niebezpieczeństwem.

Jeśli i tak nie można w 100 procentach zapobiec incydentom zadławienia u dzieci, ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, aby uniknąć poważnych konsekwencji. Istnieją proste środki pierwszej pomocy, które mogą uratować życie dziecka i dlatego musimy je dokładnie poznać.

Zadławienie u dzieci

Na czym dokładnie polega zadławienie u dzieci? Chodzi o doprowadzenie do niedrożności dróg oddechowych przez obecność ciała obcego. W najgorszym przypadku drogi oddechowe są całkowicie zatkane, uniemożliwiając w ten sposób przedostanie się powietrza do płuc i powodując śmierć.

Dziecko pod respiratorem
Zadławienie u dzieci to niebezpieczna sytuacja, która zakłóca funkcjonowanie dróg oddechowych, a w niektórych przypadkach może wymagać hospitalizacji.

Większość tych przypadków niedrożności występuje u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Natomiast zdecydowanie największa ilość przypada na dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy. Prawie zawsze obcy przedmiot, którym dziecko się dławi to pożywienie. Bardzo często zadławienie powodują suszone owoce lub twarde cukierki.

Inne niebezpieczne produkty spożywcze obejmują mięso i wędliny, a także kości i ości. Ze względu na konsystencję i swój kształt, kiełbaski lub parówki również wiążą się z dużym ryzykiem. Ogólnie rzecz biorąc, każdy stały przedmiot, który mieści się w ustach dziecka, stanowi również potencjalne niebezpieczeństwo.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Nocny kaszel u dziecka – 7 wskazówek przy leczeniu

Środki zapobiegawcze

Zadławienie u dzieci ma nieprzewidywalny skutek, dlatego najlepiej mu zapobiegać. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, to fakt, że zdecydowana większość takich przypadków ma miejsce podczas posiłków lub podczas zabawy dzieci. Dlatego niezbędne jest nadzorowanie najmłodszych w trakcie tego typu zajęć.

Inne środki zapobiegawcze, które należy podjąć, są następujące:

  • Zadbaj o odżywianie uzupełniające składniki mineralne i unikaj niektórych pokarmów. Chodzi głównie o orzechy i pestki owoców, takich jak wiśnie lub śliwki. Nie powinno się ich podawać dzieciom przed ukończeniem 5 roku życia chyba, że jesteśmy pewni, że wiedzą, jak je jeść.
  • Małe przedmioty i zabawki. Małych ciał stałych, takich jak baterie lub kulki, nie należy pozostawiać w zasięgu dzieci. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku piłeczek, baloników i podobnych zabawek, ponieważ ze względu na materiał, z którego są wykonane, mogą się łatwo przykleić i zablokować drogi oddechowe.
  • Ustal zasady jedzenia posiłków. Dzieci powinny jeść przy stole, a nie w pozycji leżącej. Ani podczas biegania i zabawy. Należy również nauczyć je właściwego gryzienia i przeżuwania pożywienia.
  • Unikaj naszyjników i koralików. Dzieci nigdy nie powinny nosić naszyjników, a tym bardziej, jeśli są wykonane z koralików lub małych przedmiotów.

Jak się przygotować na zadławienie u dzieci?

Jeśli dziecko dusi się pomimo zastosowania środków zapobiegawczych, pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest zachowanie spokoju. Pozwala to na szybką ocenę sytuacji, aby wiedzieć, co robić. Kiedy dziecko się dławi, pierwszą reakcją, jaką możemy zaobserwować będzie kaszel, próba powiedzenia o problemie lub płacz.

Manewr Heimlicha
Manewr Heimlicha to odpowiednia metoda, aby w razie wypadku spróbować rozwiązać problem zadławienia się u dzieci.

Jeśli dziecko kaszle, najlepiej pozwolić mu to zrobić i zachęcić go do kontynuowania. Czasami niewłaściwa interwencja powoduje nieodpowiednie przemieszczenie się ciała obcych i trudniej je będzie usunąć.

Unikaj uderzania dziecka w plecy, naciskania na brzuch lub dawania mu czegoś do picia. Gdy dziecko kaszle, ale nie przynosi to żadnego skutku, należy wezwać pogotowie. W trakcie oczekiwania na pomoc, wykonaj następujące czynności:

  • Postaw dziecko i każ mu przechylić głowę do przodu.
  • Umieść rękę pod pachą dziecka i przytrzymaj klatkę piersiową dłonią.
  • Drugą ręką uderz górną część pleców dziecka między łopatkami. Należy użyć dolnej części dłoni i nie uderzyć więcej niż pięć razy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pokarmy, których nie powinno się dawać dziecku

Manewr Heimlicha

W przypadku, gdy dziecko nie wydali zadławionego obiektu, należy wykonać manewr Heimlicha maksymalnie pięć razy z rzędu. Odbywa się to w następujący sposób:

  • Powinieneś stanąć za dzieckiem i objąć je ramionami wokół talii.
  • Zamknij jedną z dłoni w pięść, kładąc kostkę kciuka nad pępkiem, na poziomie wejścia do żołądka.
  • Drugą ręką musisz zakryć pięść i wywierać silny nacisk do środka i w górę.
  • Jeśli dziecko jest nieprzytomne, należy wykonać 30 nacisków na klatkę piersiową, a następnie wykonać dwa wdechy w usta dziecka, utrzymując jego nos zakryty. Utrzymuj te akcję ratowniczą, dopóki nie nadejdzie pomoc.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.