Nocne poty? Poznaj pięć najczęstszych przyczyn tego zjawiska.

Nocne poty mogą mieć różne przyczyny i niekoniecznie muszą być poważne w każdym przypadku.
Nocne poty? Poznaj pięć najczęstszych przyczyn tego zjawiska.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Często typowe przyczyny wywołujące nocne poty można znaleźć w Twoim otoczeniu. Może ustawiłeś zbyt wysoką temperaturę w sypialni, śpisz w grubej piżamie lub używasz zbyt ciepłej kołdry. Jednak czasami, gdy nie zachodzi żaden z tych powodów, może być konieczne rozważenie innych możliwych przyczyn.

Innym razem nocne poty mogą oznaczać głębszy problem. Jeśli często się z nim borykasz, może to być spowodowane jedną z następujących chorób, jakie opisujemy w naszym artykule.

Najczęstsze przyczyny powodujące nocne poty

1. Obturacyjny bezdech senny

Mężczyzna z aparatem oddechowym podczas snu.
W przypadku bezdechu sennego dobre wyniki można uzyskać stosując turbinoplastykę, ale potrzeba więcej dowodów, aby potwierdzić jej skuteczność.

Osoby cierpiące na tę chorobę nie śpią dobrze w nocy. Dzieje się tak, ponieważ ich drogi oddechowe są zablokowane. To ogranicza ich przepływ powietrza. Jednak niemożność oddychania jest również jedną z najczęstszych przyczyn nocnych potów. Ale to nie wszystko.

Inne objawy, które mogą wystąpić, jeśli cierpisz na bezdech, to:

Jeśli zauważysz jeden lub więcej z tych objawów wraz z nocnymi potami, najlepiej porozmawiaj z lekarzem. Jeśli zdiagnozuje on u Ciebie obturacyjny bezdech senny, powinieneś go wyleczyć, zanim spowoduje on większe komplikacje. Mogą to być problemy z sercem lub cukrzyca.

Rozwiązaniem dla większości ludzi jest użycie maszyny, która pomaga oddychać w nocy. Pozwala to lepiej spać i pozbyć się związanych z tym objawów.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Poznaj cztery alternatywne sposoby na chrapanie

 

2. Menopauza

Menopauza i wiek powodują wzrosty i spadki poziomu hormonów. To sprawia, że tracisz kontrolę nad swoim ciałem. Te ciągłe zmiany sieją również spustoszenie w temperaturze ciała.

Kobiety w okresie menopauzy często budzą się z uczuciem przytłumienia i dyskomfortu wywołanego przez nocne poty. Niektóre budzą się kilka razy tej samej nocy. Występują również inne objawy, takie jak:

Średni wiek, w którym rozpoczyna się menopauza, to około 51 lat. Jednak nocne poty mogą pojawić się na wiele lat przed rozpoczęciem menopauzy. Niektóre kobiety po trzydziestce zaczynają cierpieć na to zjawisko.

Menopauza jest normalną częścią życia kobiety i nie trzeba jej „leczyć”. Jeśli jednak objawy są zbyt irytujące, lekarz rodzinny może zasugerować pewne metody zapobiegawcze. Mogą Ci one pomóc wygodniej przejść przez ten etap życia.

 

3. Lęki

Kobieta, którą niepokoją nocne poty

Kiedy w ciągu dnia odczuwasz niepokój lub chroniczny stres, może to przełożyć się na nocne poty. W takim przypadku rozwiązaniem problemu może być nauczenie się, jak lepiej radzić sobie z tymi problemami.

Dobrze jest udać się do terapeuty, który pomoże Ci złagodzić objawy lęku. Jest to szczególnie ważne, jeśli tak naprawdę nie wiesz, co go powoduje. Wielu terapeutów praktykuje terapie poznawczo-behawioralne. Uczą Cię one, jak zmienić swój sposób myślenia. W ten sposób możesz zidentyfikować i przekierować myśli, które powodują niepokój lub stres.

Jednak sama terapia może nie wystarczyć. Dlatego ważne jest, abyś wykonał swoją część pracy. Możesz spróbować przyjąć i utrzymać następujące nawyki związane ze stylem życia:

  • Codzienne ćwiczenia fizyczne.
  • Kultywowanie poczucia nadziei.
  • Stosowanie zbilansowanej diety.
  • Udział w terapii.
  • Działania twórcze (malowanie, pisanie, rzeźbienie, kolorowanie itp.).

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Stres związany z pracą a ryzyko zawału serca

4. Niektóre choroby

Nie powinieneś automatycznie zakładać pogorszenia się sytuacji, jeśli często się pocisz w nocy. Przyczyny nocnych potów są zróżnicowane. Jednak ważne jest, aby odwiedzić lekarza, aby uzyskać najdokładniejsze informacje o stanie zdrowia.

Nocne poty są wtórnym skutkiem wielu chorób. Niektóre z nich mogą być poważne, na przykład infekcje bakteryjne i wirusowe. Może to być nawet spowodowane niektórymi rodzajami raka.

Kiedy jest to poważniejszy problem, nocne poty zwykle towarzyszą innym objawom. Tylko lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, aby dowiedzieć się, co się dzieje. Leczenie różni się w zależności od choroby, którą masz.

5. Niski poziom cukru we krwi może powodować nocne poty

Osoba mierząca poziom cukru we krwi.

Hipoglikemia, znana również jako niski poziom cukru we krwi, może być przyczyną nocnych potów u diabetyków. Ale to nie jedyny objaw. Ten problem może również powodować silne pocenie się diabetyków w ciągu dnia.

Niski poziom cukru we krwi jest zwykle efektem wtórnym. Może to być spowodowane problemami z insuliną lub innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy. Dlatego jeśli regularnie masz te problemy, lekarz może zasugerować pewne zmiany w stylu życia.

Ponadto zmiany te mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niskiego poziomu cukru we krwi. Może to obejmować regularne spożywanie określonych rodzajów żywności. Może to również oznaczać uważne obserwowanie poziomu cukru we krwi.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz nocne poty

Nocne poty, którym towarzyszą inne objawy, mogą być oznaką, że coś jest nie tak ze zdrowiem. Jednak nie zawsze muszą oznaczać najgorszy scenariusz.

Zwróć szczególną uwagę, jeśli często masz nocne poty. Jeśli występują razem z innymi objawami, również to zanotuj. Dlatego rozmowa z lekarzem może pomóc w ustaleniu głównej przyczyny. Co więcej, to szybko wprowadzi Cię na ścieżkę do znalezienia rozwiązania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.