Poznaj cztery alternatywne sposoby na chrapanie

Niektóre problemy zdrowotne jak i złe nawyki w naszym stylu życia mogą powodować chrapanie. W tym artykule odkryjesz cztery alternatywne sposoby jak je leczyć.
Poznaj cztery alternatywne sposoby na chrapanie
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ludzie którzy chrapią, często szukają jednego definitywnego sposobu na chrapanie. Podobnie jak z resztą Ci, którzy sypiają w ich towarzystwie! Regularne chrapanie również może być powiązane z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zaburzenia sercowo-naczyniowe lub oddechowe.

W tym artykule podzielimy się z wami kilkoma alternatywnymi metodami na walkę z chrapaniem, które zostały poddane badaniom. Mimo że skuteczność niektórych z nich opiera się na niepotwierdzonych danych, w wielu przypadkach mogą one jednak pomóc i uniknąć bardziej inwazyjnych metod.

Chrapanie – metody jego leczenia

Chrapanie jest wynikiem oporu w przepływie powietrza do płuc. Może to również być objaw problemów oddechowych.Gdy chrapanie jest uporczywe, uważa się je za zaburzenie snu.

Od wielu lat ostatecznym środkiem zaradczym była operacja polegająca na elektrycznej stymulacji mięśni odpowiedzialnych za rozszerzanie górnych dróg oddechowych.

Aparat CPAP na chrapanie

Aparat CPAP jest wskazany w przypadkach uciążliwego bezdechu sennego, ponieważ wspomaga on prawidłowy przepływ powietrza podczas snu.

CPAC (ang. Continuous Positive Airway Pressure) to stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Aparat ten jest przepisywany przez lekarzy zarówno przy leczeniu bezdechu sennego, jak i w leczeniu chrapania.

Aparat CPAP

To urządzenie używa ciśnienia powietrza, by docisnąć język i otworzyć gardło tak, aby powietrze mogło łatwiej przepływać do płuc. Jednakże to urządzenie może również powodować skutki uboczne.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Objawy i leczenie bezdechu sennego.

Alternatywne metody leczenia chrapania.

1. Dieta niskosodowa

Na początek, mimo że nie ma zbyt wielu badań tego zagadnienia, eksperci proponują dietę niskosodową bogatą w naturalne diuretyki, czyli substancje moczopędne. Może to pomóc z chrapaniem, ponieważ redukuje ilość płynów w organizmie, a te są powiązane z bezdechem sennym.

Kiedy kładziesz się spać, płyny te wędrują z Twoich nóg w stronę karku. Dlatego walka z gromadzeniem się płynów w organizmie mogą pomóc zwalczyć uprzykrzające chrapanie. Oto kilka wytycznych, które proponują w tym celu eksperci:

  • Pozbądź się soli z diety.
  • Doprawiaj przyprawami, ziołami, czosnkiem, cebulą, cytryną itp.
  • Nie spożywaj przetworzonej żywności, takiej jak sosy, zupy, kiełbaski, wędliny, konserwy, sos sojowy, sery itp.
  • Jedz więcej owoców, warzyw i sałatek

2. Imbir, kurkuma i czosnek – sprzymierzeńcy w walce z chrapaniem

Stosowanie naturalnych substancji o działaniu przeciwzapalnym może pomóc zmniejszyć stan zapalny i pomóc zwalczyć chrapanie.

Następnie, proponujemy trzy naturalne produkty lecznicze o właściwościach przeciwzapalnych: imbir, kurkuma i czosnek. Przy konse kwentnym wzbogacaniu nimi codziennej diety mogą one zmniejszać, a nawet zapobiegać występowaniu stanów zapalnych dróg oddechowych, które sprzyja występowaniu chrapania.

 

Starty korzeń imbiru w misce

Możesz używać ich w kuchni do swoich potraw lub zażywać je jako suplementy.  Są one również naturalnymi przeciwutleniaczami oraz wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn, a zatem mogą poprawić nasz ogólny stan zdrowia.

3. Magnez

Trzecim alternatywnym sposobem na leczenie chrapania jest suplementacja magnezu. Udowodniono, że minerał ten wpływa pozytywnie na zrównoważenie układu nerwowego, zwalcza stany zapalne oraz poprawia jakość naszego snu. A to tylko niektóre z jego korzystnych wpływów.

Jednakże, aby szybko zobaczyć wyniki najlepiej uzupełnić to odpowiednią zdrową dietą oraz poprawić styl życia. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować przyjmowanie zarówno leków jak i suplementów diety ze swoim lekarzem.

Również powinieneś przeczytać: Obturacyjny bezdech senny u dzieci

4. Hipnoterapia

Niektóre terapie, takie jak hipnoza, były badane jako możliwe leczenie chrapania, a także zwalczania jego przyczyn.

Hipnoterapia jest rodzajem psychoterapii, która wykorzystuje metody prowadzonej przez terapeutę relaksacji i koncentracji. Do niedawna była stosowana jako alternatywna metoda leczenia alkoholizmu, palenia oraz otyłości.

Kobieta u psychologa

Jednak nowe badania wskazują, że ta technika hipnozy może pomóc ludziom wyzdrowieć jeśli już zaczęło doskwierać im chrapanie. Mogą to osiągnąć poprzez praktykę hipnozy i dzięki temu z czasem zmniejszyć intensywność i czas trwania chrapania.

Nieskuteczne metody leczenia chrapania

W dzisiejszych czasach możesz natknąć się na wiele urządzeń i produktów które obiecują pomóc w walce z chrapaniem łatwo i naturalnie. Te sposoby są bardzo kuszące ponieważ obiecują szybkie efekty, przeważnie za stosunkowo nieduże pieniądze. Jednakże, ich skuteczność nie została potwierdzona.

Oto niektóre z tych produktów:

  • Bransoletki przeciw chrapaniu z elektrodami
  • Aplikatory kropli do nosa w sprayu, które mogą być skuteczne, ale jedynie w przypadkach kiedy chrapanie wynika z niedrożności nosa spowodowane przeziębieniem.
  • Paski nosowe otwierające drogi oddechowe, które co prawda działają, ale tylko powierzchownie, a nie w podniebieniu miękkim. Ponadto są one związane z występowaniem przekrwienia błony śluzowej nosa.

Znasz teraz kilka alternatywnych i naturalnych sposobów na leczenie chrapania. Pomocne może być wprowadzenie korzystnych zmian w diecie, a także praktykowanie hipnoterapii. Spróbuj również suplementacji magnezu. Ponadto zawsze musisz pamiętać o tym jak ważne jest zwalczanie nadwagi oraz nałogu palenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.