Nieżyt żołądka: Wylecz domowymi sposobami

· Maj 4, 2018
Chociaż te wskazówki mogą być pomocne w łagodzeniu objawów nieżytu żołądka, ważne jest, aby zobaczyć się ze specjalistą, który utrzyma tę chorobę pod kontrolą

Czy wiesz, że możesz leczyć nieżyt żołądka domowymi sposobami? Jest to przypadłość, w której błona śluzowa żołądka ulega stanowi zapalnemu. Naturalnie powoduje to silny ból brzucha, któremu towarzyszy wydzielanie kwasu i gazy.

Istnieje wiele możliwych przyczyn tej dolegliwości. Jednak w większości przypadków jest to spowodowane nadmiernym wzrostem bakterii helicobacter pylori, czyli tych samych bakterii, które powodują powstawanie wrzodów.

Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka mogą pojawić się nagle lub mogą rozwijać się stopniowo. Chociaż z reguły są łagodne i stosunkowo szybko ustępują, istnieje ryzyko powikłań, takich jak krwawienie w żołądku.

Obecnie istnieje wiele metod leczenia, które pomagają kontrolować objawy, aby nie wpływały znacząco na jakość życia pacjenta.

Istnieje również szereg domowych sposobów, które mogą pomóc w zminimalizowaniu objawów, szczególnie gdy nieżyt żołądka jest wywołany przez zewnętrzne bodźce. Czy masz do czynienia z tym problemem? Dowiedz się, jak możesz go kontrolować w naturalny sposób.

Mężczyzna trzyma się za brzuch nieżyt żołądka

Nieżyt żołądka: jakie są główne przyczyny?

Nieżyt żołądka powstaje w wyniku podrażnienia błony śluzowej, która chroni żołądek przed sokami trawiennymi. Nadmiar kwasu prowadzi do osłabienia błony, dochodzi do jej uszkodzenia i wdaje się stan zapalny.

Większość przypadków ma miejsce po infekcji. Jednak może również być wywołany przez choroby autoimmunologiczne, refluks żołądkowy i inne choroby przewodu pokarmowego.

Czynniki ryzyka

 • Infekcja bakterią H. pylori
 • Choroby pasożytnicze i wirusowe
 • Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych
 • Narażenie na stres
 • Urazy układu pokarmowego
 • Choroba Crohna

Spożywanie drażniących pokarmów nie jest przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka, ale jest to czynnik, który zwiększa nasilenie objawów.

Jak rozpoznać u siebie nieżyt żołądka?

Wiele przypadków zapalenia błony śluzowej żołądka przechodzi bezobjawowo. Pacjenci mogą odczuwać dyskomfort żołądkowy, który łatwo można pomylić ze zwykłą niestrawnością.

Kobieta silny ból brzucha nieżyt żołądka

W zależności od poziomu zaawansowania może również powodować:

 • Palenie w górnej części żołądka
 • Nudności i wymioty
 • Utratę apetytu
 • Ból brzucha i gazy
 • Refluks

Jeśli objawy powracają, należy skontaktować się z lekarzem. Po badaniu fizykalnym może zalecić testy laboratoryjne w celu potwierdzenia diagnozy.

Jak wyleczyć nieżyt żołądka domowymi sposobami

Istnieje wiele leków, które mogą pomóc w kontrolowaniu zapalenia błony śluzowej żołądka. Mimo to, ważne jest, aby dotknięci tą chorobą pacjenci zmienili styl życia, aby zapobiec powikłaniom. Lekarstwa łagodzą dyskomfort tylko chwilowo i działają doraźnie. jednak to od Ciebie i Twoich nawyków zależy czy choroba ustąpi, czy jeszcze bardziej się pogłębi.

Zastosowanie naturalnych, domowych środków jest doskonałą opcją do walki z tą chorobą, bez nadmiernego stosowania leków. Dzisiaj przedstawimy kilka najlepszych metod, które warto zastosować w praktyce.

Jedzenie zimnej galaretki

Żelatyna jest pokarmem zawierającym niezbędne składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na organizm. Zawarte w niej aminokwasy, witaminy i minerały pomagają naprawić wyściółkę żołądka, kontrolując stan zapalny.

 • Zjedz porcję zimnej galaretki, gdy poczujesz pieczenie lub jakikolwiek inny objaw zapalenia żołądka.Galaretka żelatyna na nieżyt żołądka

Zjedz banana

Ze względu na błonnik i przeciwutleniacze, banany są jednym z tradycyjnych środków do zwalczania problemów trawiennych, które powstają w wyniku nieżytu żołądka.

Jest to miękki pokarm, który pomaga regulować pH żołądka, zmniejszając nadmierną ilość kwasu, który powoduje wrzody i podrażnienia.

 • Zjedz porcję banana lub dodawaj go do koktajli lub śniadania

Pij wodę ryżową

Błonnik skoncentrowany w wodzie ryżowej jest przydatny do wspomagania procesu trawienia. Zawarte w niej składniki odżywcze naturalnie uspokajają żołądek, pomagając w regeneracji tkanek podrażnionych kwasami.

 • Ugotuj ryż w wodzie, bez dodawania przypraw i pij płyn 2 lub 3 razy dziennie.Woda ryżowa na nieżyt żołądka

Ogranicz spożycie środków drażniących

Istnieje wiele drażniących pokarmów, które mogą nasilić objawy zapalenia błony śluzowej żołądka, szczególnie gdy są spożywane w czasie trwania choroby.

 • Bardzo ważne jest, aby ograniczyć przyjmowanie pokarmów mlecznych, smażonych i pikantnych przynajmniej do czasu, aż poczujesz ulgę od objawów.

Zwiększ spożycie wody

Wreszcie, pacjenci, którzy mają problem z żołądkiem, muszą pić wystarczającą ilość wody, aby zagwarantować dobre trawienie. Dostarczenie zbyt małej ilości płynów powoduje zmiany w poziomach pH, umożliwiając sokom żołądkowym powodowanie podrażnień.

nieżyt żołądka

 • Pamiętaj, aby pić od 6 do 8 szklanek wody dziennie.
 • Jeśli nie lubisz pić samej wody, pij ją odrobiną cytryny lub przyrządzaj napary ziołowe.

Jeżeli masz problemy żołądkowe, takie jak nieżyt żołądka, miej na uwadze te zalecenia i wykorzystaj je, aby wspomóc leczenie i regenerację błony śluzowej. Ponadto należy okresowo spotykać się z lekarzem, aby móc ocenić stan swojej choroby.