Niedoczynność tarczycy – jak stracić na wadze?

Przede wszystkim należy unikać sięgania po produkty, które utrudniają wchłanianie jodu oraz zwiększyć spożycie dań bogatych w błonnik, ponieważ zmniejszają one apetyt i wspomagają metabolizm.

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie zdrowotne mające wpływ na pracę gruczołu tarczycy. Jest on odpowiedzialny między innymi za metabolizm oraz wydzielanie rozmaitych hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Niedoczynność tarczycy pojawia się, gdy tarczyca nie wydziela odpowiedniej ilości gruczołów, co powoduje zmniejszenie się tempa naszej przemiany materii, a co za tym idzie, uniemożliwia osiągnięcie odpowiedniej, stabilnej wagi ciała.

W większości przypadków niedoczynność tarczycy to zaburzenie dotykające kobiet, zwłaszcza powyżej 50 roku życia. Okazuje się jednak, że może wystąpić u osób w każdym wieku i każdej płci. Odnotowuje się przypadki u mężczyzn, a nawet u dzieci.

Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia jest stan zapalny, który zajmuje komórki gruczołu tarczycy. U jej źródła może leżeć odpowiedź immunologiczna organizmu na infekcje wirusowe, a nawet na ciążę.

Wiele osób, u których stwierdzono niedoczynność tarczycy, dochodzi do wniosku, że nie pozostaje im nic innego, jak tylko tyć i cierpieć inne skutki uboczne tej dolegliwości. Okazuje się jednak, że zdrowe zmiany w naszych nawykach mogą skutecznie przeciwdziałać temu schorzeniu.

Unikniemy dzięki temu utraty jakości naszego życia. Dlatego też w niniejszym artykule podzielimy się z Tobą kluczowymi czynnikami użytecznymi, gdy pojawia się niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy: nawyki żywieniowe a odchudzanie

Gdy zostanie u nas zdiagnozowana niedoczynność tarczycy, należy bezwzględnie i niezwłocznie poprawić sposób odżywiania. Jest to kluczowy czynnik, aby nie przybierać na wadze i utrzymać ją możliwie jak najstabilniejszą.

Dieta powinna być uboga w tłuszcze, natomiast należy w niej uwzględniać produkty bogate w jod, składnik, który znacznie wpływa na niedoczynność tarczycy.

Sięgaj po zdrowe tłuszcze

Zdrowa dieta

Nie chodzi o to, by całkowicie wyeliminować tłuszcz z diety, chodzi raczej o to, by sięgać po ten rodzaj tłuszczu, który jest zdrowy i łatwy do przyswojenia.

Oto niektóre źródła zdrowego tłuszczu:

 • Chude mięsa.
 • Ryby morskie.
 • Oliwa z oliwek.
 • Olej kokosowy.
 • Nasiona i pestki.

Jedz produkty z mąki pełnoziarnistej

Wszystko, co zawiera wysokoprzetworzoną, białą mąkę, już dzisiaj zamień na produkty pełnoziarniste. Są one znacznie zdrowsze, pomagają zapobiec odkładaniu się tkanki tłuszczowej i zapobiegają wysokiemu poziomowi cukru we krwi.

Pij więcej wody

Kobieta pije wodę z butelki

Codzienne picie wody jest konieczne, by zapobiegać odwodnieniu oraz by skutecznie usuwać zanieczyszczenia i toksyny z naszego organizmu.

Nie należy zastępować wody innymi napojami, łatwo dostępnymi w sklepach. Pamiętaj, że nic nie jest lepsze niż czysta woda.

Przygotowuj lekkie kolacje

Ciężkie posiłki przed pójściem spać to nie jest najlepszy pomysł, zwłaszcza, jeśli masz ochotę na coś ciężkostrawnego.

Najlepiej jest ugotować coś lekkiego, o niskiej zawartości tłuszczu i białka i zjeść na dwie, trzy godziny przed pójściem spać.

Pij zieloną herbatę

Zielona herbata to jeden z najlepszych napojów, po jaki może sięgnąć osoba, u której zdiagnozowano niedoczynność tarczycy. Jest oba bogata w przeciwutleniacze i wspomaga spalanie komórek tłuszczowych, co może nam pomóc zdrowo schudnąć.

Jej lekko przeczyszczające właściwości przyspieszają perystaltykę jelit. Ponadto, zielona herbata może nam pomóc zwalczyć zmęczenie i zwiększyć wytrzymałość ponieważ działa jak napój energetyzujący.

Unikaj pewnych produktów

zielone warzywa

Istnieją pewne produkty zawierające składnik utrudniający wchłanianie jodu, co znacznie spowalnia pracę tarczycy.

Należą do nich:

 • brukselki, kalafior, brokuł
 • rzodkiewki
 • seler naciowy
 • kukurydza
 • soja
 • orzeszki ziemne
 • awokado
 • pomarańcze
 • melon
 • figi
 • biała mąka

Spożywaj więcej błonnika

Bogate w błonnik produkty są niezbędne w codziennej diecie osób, którym doskwiera niedoczynność tarczycy. Błonnik wspomaga trawienie i pobudza perystaltykę jelit, co z kolei zapobiega zaparciom i stanom zapalnym.

Dowiedziono też, że błonnik redukuje uczucie głodu i odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych.

Częsta aktywność fizyczna

Kobieta na rowerze treningowym

Aby uzupełnić działanie diety i zdrowo stracić na wadze, konieczne będzie regularne ćwiczenie – najlepiej codziennie przez około 40 minut.

Bywa, że niedoczynność tarczycy obniża wydolność podczas ćwiczeń, ale w żadnym wypadku nie powinno to być wymówką, by zaprzestać aktywności.

Przy omawianym zaburzeniu zdrowotnym, regularne ćwiczenie i wysiłek fizyczny mogą przynieść jedynie pozytywne rezultaty.

Oto przykłady niektórych zalecanych ćwiczeń:

 • Energiczny spacer.
 • Bieganie lub jogging.
 • Jazda na rowerze.
 • Pływanie.
 • Podnoszenie ciężarów.

Unikaj bycia na czczo

Wiele osób mylnie sądzi, że bycie na czczo to łatwy sposób na uniknięcie zbyt dużego spożycia kalorii, okazuje się jednak, że jest to poważny błąd żywieniowy. Każdego poranka nasze ciało potrzebuje bowiem doładowania energii, aby wykonać wszystkie niezbędne zadania.

Pomijanie pierwszego posiłku w ciągu dnia dodatkowo spowalnia metabolizm i zwiększa uczucie głodu w późniejszych godzinach.

Pamiętaj, że jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy i chcesz zachować odpowiednią wagę ciała, ogromne znaczenie będzie miała Twoja motywacja. Ten czynnik, w połączeniu z dyscypliną, pomaga utrzymać wszystkie dobre nawyki i odpowiednio zadbać o Twoją figurę.

WIĘCEJ DLA CIEBIE