Nie przytyć w lecie - cel który osiągniesz stosując nasze wskazówki

Przestrzeganie szeregu wytycznych, takich jak picie wody, jedzenie owoców i warzyw, jest ważne, aby nie przytyć w lecie i swobodnie cieszyć się wakacjami.
Nie przytyć w lecie - cel który osiągniesz stosując nasze wskazówki
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czy wiesz, co jeść, aby nie przytyć w lecie? Lato to pora roku, w której bardziej dbamy o nasz wizerunek, choć jest to także jeden z najbardziej skomplikowanych okresów, aby dbać o linię. Ładna pogoda i wakacje zachęcają do spędzania więcej czasu poza domem, co może mieć wpływ na sposób odżywiania się.

Musimy jednak wiedzieć, że przestrzeganie dobrych nawyków żywieniowych utrwalanych przez cały rok nie jest niemożliwe również i latem. Jeśli chodzi o dietę, istnieją pewne kluczowe wskazówki co do zdrowego odżywiania się w lecie bez przybierania na wadze. Czy chcesz wiedzieć, co jeść, aby nie przytyć w lecie? Przeczytaj poniższe zalecenia!

Kluczowe zalecenia, aby dobrze jeść i nie przytyć w lecie

Jedz warzywa na pierwsze danie

Latem mamy ochotę jeść świeże rzeczy, więc zacznij posiłek od jakiejś pysznej sałatki lub gazpacho. Jedzenie warzyw w ramach pierwszego dania sprawia, że ​​jesteśmy mniej głodni przy drugim daniu, które zwykle jest bardziej kaloryczne.

Warzywa to podstawa diety
Spożywanie świeżych warzyw w lecie pomaga utrzymać uczucie sytości, aby uniknąć późniejszego przejadania się. Dlatego jest kluczowe, aby nie przytyć.

Wynika to z faktu, że błonnik zawarty w warzywach szybciej zapewnia nam uczucie sytości i zmniejsza indeks glikemiczny posiłku, a zatem spowalnia proces trawienia. Dlatego jedzenie warzyw jest ważne, aby nie przytyć w lecie.

Jedz owoce sezonowe, aby nie przytyć w lecie

Letnie owoce mają same zalety. Oprócz tego, że są bardzo apetyczne, ponieważ są orzeźwiające, zachęcająco kolorowe i słodkie w smaku, zawierają niewiele kalorii natomiast są bogate w wodę. Wśród nich znajdziemy takie letnie przysmaki jak:

  • Morele
  • Brzoskwinie
  • Nektaryny
  • Brzoskwinie z gatunku “Saturn”
  • Żółte śliwki
  • Melony

Pomarańczowe i żółte kolory owoców oznaczają, że są one bogate w karoteny i karotenoidy, podstawowe składniki witaminy A. Te związki wzmacniają mechanizmy obronne naszego organizmu i pomagają utrzymać nam dobry wygląd i zdrowie skóry.

Mamy również czerwone owoce, takie jak arbuz, wiśnie i czerwone śliwki, które są bogate w magnez i likopen. Te substancje z kolei przyczyniają się do dobrego funkcjonowania naszego serca.

Jedz je między posiłkami jako przekąskę i zabieraj ze sobą na plażę lub na basen. Jeśli chcesz, możesz je również potraktować jako deser. Pamiętaj, że owoce spożyte po posiłku nie powodują tycia. Natomiast lody i słodkie desery przyczyniają się do dodatkowych kilogramów.

Wybierz dobre opcje podczas jedzenia poza domem

Jeśli wybierasz się na wakacje na plażę, skorzystaj ze świeżych ryb. Oczywiście lepiej, jeśli będą  przygotowane na grillu lub podane z lekkimi sosami. Możesz nawet wybrać owoce morza. Te, podobnie jak ryby, zawierają wysokiej jakości białka, a większość z nich ma również niską zawartość tłuszczu. Ponadto są również bogate w minerały i witaminy.

Zachowaj jednak ostrożność, jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, ponieważ niektóre owoce morza mają wysoki procent tej substancji. Chodzi na przykład o kalmary, krewetki, langusty i homary, a szczególnie ich głowy.

Z drugiej strony, jeśli wybierasz się na wakacje do innego kraju, zbierz uprzednio informacje o dobrych restauracjach, aby nie wybierać fast foodów.

Zabieraj ze sobą własne przekąski, jeśli nie chcesz przytyć w lecie

W okresie wakacji bardzo często spędzamy cały dzień poza domem. Dlatego zaleca się zabranie ze sobą zdrowych przekąsek, aby wilczy apetyt nie dopadł Cię później w momencie głównych posiłków. Możesz zabrać ze sobą orzechy, surowe lub prażone, pocięte kawałki owoców, krakersy z pełnego ziarna lub specjalnie przygotowane zdrowe przekąski.

Jedz suszone owoce, aby nie przytyć w lecie
Orzechy i suszone owoce mogą być idealną przekąską dla zaspokojenia głodu latem bez przybierania na wadze. Należy je jednak jeść w umiarkowanych porcjach.

A co zrobisz, jeśli masz wielką ochotę na lody? Możesz zrobić własne lody domowej roboty, albo wybrać opcje mniej kaloryczne, jak sorbet! Zdrowe przekąski to klucz do tego, aby nie przytyć latem.

Pij wodę

Bardzo ważne jest, abyśmy byli dobrze nawodnieni, jeśli przebywamy w wysokich temperaturach. Zwykle przeciętna osoba potrzebuje około 2 litrów płynów dziennie, a głównym ich źródłem powinna być woda. Latem wymagania te powinny wzrosnąć o 300 mililitrów na każdy stopień temperatury powyżej 37 °.

Zalecamy więc noszenie własnej butelki w torbie lub plecaku, aby zapewnić sobie nawodnienie przez cały dzień. W ten sposób unikniesz również kupowania innych mniej zdrowych napojów.

Odstaw alkohol na bok, aby nie przytyć w lecie

Istnieją inne napoje orzeźwiające, które można spożywać zamiast alkoholu. Nawet jeśli napoje alkoholowe są powszechnie podawane na przyjęciach i uroczystościach letnich, lepiej ich unikać, aby nie przybrać na wadze.

Jakie inne napoje bezalkoholowe możemy pić? Wiemy, że napój numer jeden to bez wątpienia woda. Ale możesz również wybrać wodę gazowaną, napary lub zimne herbaty. Wypróbuj także smoothie, lemoniadę lub sok pomidorowy.

Ostateczne zalecenia …

  • Zwiększ swoje dzienne wydatki energii. Jeśli odwiedzasz inne miasto, zaplanuj trasy do zwiedzania na piechotę lub na rowerze. Lub jeśli wybierasz się na plażę lub w góry, poćwicz przy okazji sport, który lubisz lub chcesz spróbować.
  • Zarezerwuj nocleg z kuchnią, abyś sama mogła kontrolować, co będziesz jeść.

Martwisz się, żeby nie przytyć w lecie? Wprowadź więc w życie wszystkie te zalecenia i zadbaj o swoją sylwetkę, w pełni ciesząc się wakacjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jesús Román Martínez. Carlos Iglesias Rosado. El libro blanco de la hidratación. Sociedad Española de Dietética y Ciencias de la Alimentación. 2006.
  • Martínez Álvarez, J. R., et al. “Recomendaciones de bebida e hidratación para la población española.” Nutr Clin Diet Hosp 28 (2008): 3-19.
  • Ochoa C, Muñoz Muñoz G. Hambre, apetito y saciedad. RCAN Rev Cubana Aliment Nutr 2014;24(2):268-279.
  • CECOPESCA. Gobierno de España. Ministerio de Agricultura, Alimentación y Medio Ambiente.  “Las cualidades nutricionales de los productos procedentes de la pesca extractiva y de la acuicultura: binomio riesgo-beneficio”.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.