Negatywny obraz własnego ciała i jego wpływ na samoocenę

Negatywny obraz własnego ciała może nam wyrządzić krzywdę. W jaki sposób? Jak może się to na nas odbić na dłuższą metę?
Negatywny obraz własnego ciała i jego wpływ na samoocenę

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2021

Czy unikasz patrzenia w lustro, żeby nie patrzeć na swoje odbicie? Czujesz się nieswojo w czynnościach, które wiążą się z pokazywaniem swojego ciała w miejscach publicznych, takich jak pływanie na plaży lub na basenie? A może twoje relacje seksualne są niezadowalające, ponieważ nie jesteś zadowolony ze swojej sylwetki? Negatywny obraz własnego ciała może generować duży dyskomfort emocjonalny.

Jeśli tak się stanie, może to wpłynąć na twoją samoocenę, a tym samym na twoje codzienne życie. Negatywny obraz własnego ciała może wyrządzić wiele szkód, z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, co oznacza obraz ciała i jak możesz go zmodyfikować.

Obraz ciała nie odnosi się do wyglądu fizycznego, ale do sposobu, w jaki każda osoba postrzega swoje ciało. Wiele osób w późnych latach, oglądając zdjęcia z młodości, zastanawia się, jak to możliwe, że w dobrej kondycji fizycznej myśleli negatywnie o swoim ciele: podmiotowość odgrywa naprawdę ważną rolę.

Negatywny obraz własnego ciała

Dziewczyna uśmiecha się, patrząc na siebie w lustrze.
Ocena własnego ciała może być pozytywna lub negatywna.

Obraz ciała jest mentalną reprezentacją własnej sylwetki. Jest to wewnętrzny obraz, jaki ludzie mają o sobie na poziomie fizycznym i jak ich zdaniem inni ich postrzegają. Jest to przede wszystkim subiektywna reprezentacja, która obejmuje myśli, postawy i emocje, jakie dana osoba ma na temat swojego ciała.

Kiedy ten obraz ciała jest realistyczny, zrównoważony i pozwala osobie czuć się komfortowo we własnym ciele, można powiedzieć, że jest on pozytywny. Z drugiej strony negatywny obraz ciała to taki, który jest słabo dostosowany do rzeczywistości i sprawia, że osoba czuje się nieswojo, niespokojnie i wstydzi się swojej sylwetki.

Negatywnego obrazu własnego ciała, a poczucia własnej wartości

Poczucie własnej wartości to subiektywna ocena samego siebie. Jest to wartość, jaką przypisujesz sobie w oparciu o postrzegane cechy, a od tego zależy sposób, w jaki się czujesz, zachowujesz i odnosisz się do innych.

Z tego samego powodu dobra samoocena jest podstawą, jeśli chcesz cieszyć się dobrymi relacjami społecznymi i dobrym samopoczuciem osobistym.

Poczucie własnej wartości jest ściśle związane z obrazem ciała. Tym samym osoba, która postrzega swoje ciało w pozytywny sposób, będzie miała wyższą samoocenę niż osoba, która negatywnie postrzega swój wizerunek.

Trudno zaprzeczyć, że wizerunek fizyczny staje się coraz ważniejszy w społeczeństwie i że ludzie na jego podstawie oceniają zarówno siebie, jak i innych. Osoby o negatywnym wizerunku ciała postrzegają siebie jako niewystarczających lub nieadekwatnych w stosunku do społecznie akceptowanych standardów.

Z tego powodu ich samoocena jest niższa. Może to prowadzić do niepokoju, depresji, zaburzeń odżywiania i szeregu innych komplikacji.

Negatywny obraz własnego ciała — objawy  • Alleva, J. M., Sheeran, P., Webb, T. L., Martijn, C., & Miles, E. (2015). A meta-analytic review of stand-alone interventions to improve body image. PLoS One10(9), e0139177.
  • Slade, P. D. (1994). What is body image? Behaviour Research and Therapy, 32(5), 497–502. https://doi.org/10.1016/0005-7967(94)90136-8
  • Tiggemann, M. (2011). Sociocultural perspectives on human appearance and body image. In T. F. Cash & L. Smolak (Eds.), Body image: A handbook of science, practice, and prevention (p. 12–19). The Guilford Press.