Biofeedback: zwalczaj stres za pomocą technik relaksacyjnych

Czy termin „biofeedback” nie brzmi dobrze? Cóż, w tym artykule dowiesz się, jak interesujący może się okazać dla Ciebie, aby lepiej zarządzać stresem.
Biofeedback: zwalczaj stres za pomocą technik relaksacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy termin biofeedback brzmi dla ciebie znajomo? Prawda jest taka, że ​​niewiele się o nim mówi, a jednak jego zalety są warte uwagi. Jeśli od jakiegoś czasu czujesz, że żyjesz w ciągłym stresie i do tej pory nic Ci nie pomogło, może czas spróbować tej nowatorskiej metody.

Biofeedback to ciekawy proces, który może Ci pomóc w walce ze stresem. Ale dlaczego wybrano tę koncepcję? Do czego się odnosi? Jest to rodzaj terapii wykorzystujący czujniki. Łączą się one z twoim ciałem i mierzą funkcje organizmu, aby określić poziom stresu, jaki przechodzisz.

Jak ci to może pomóc? Biofeedback pozwoli ci lepiej poznać, jak działa organizm, abyś mógł radzić sobie ze stresem. Poznamy teraz znacznie głębiej te metodę.

Jak działa biofeedback?

Biofeedback działa w bardzo prosty sposób. Wykorzystuje on czujniki, które umieszcza się w określonych miejscach na ciele, na przykład na płatkach uszu lub na skórze głowy. Ważne jest, aby miały bezpośredni kontakt ze skórą.

Bardzo interesujące w tej metodzie jest to, że stajesz aktywnym podmiotem. Co to znaczy? Otóż, biofeedback nie jest badaniem, któremu poddajesz się w bierny sposób. Tutaj uczestniczysz. W tym przypadku wyniki są bowiem wyświetlane na ekranie w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możesz mieć świadomość, jak reagujesz.

Jak podkresla St. Jude Children’s Research Hospital, że ​​jest to interaktywny proces, w którym można osiągnąć połączenie z ciałem, jakiego nigdy wcześniej nie miałeś.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Ogólny zespół adaptacyjny, czyli nasza reakcja na stres

Jakie metody wykorzystuje biofeedback?

Metody biofeedbacku dostosowuje się do indywidualnych potrzeb. W zależności od problemów zdrowotnych, z którymi się borykasz, lekarz zaleci odpowiednią metodę, aby osiągnąć jak najlepszy wynik.

Dlatego przed poddaniem się badaniu warto przeprowadzić osobistą rozmowę, aby lekarz dowiedział się, czego dokładnie potrzebujesz. Stres może bowiem wpływać na organizm na różne sposoby.

Zestresowana kobieta
Stres wpływa na wszystkie aspekty życia. Nie jest to drobna kwestia, którą można by lekceważyć.

Fale mózgowe

Jest to jedna z zalecanych metod biofeedbacku, jeśli cierpisz na migreny lub bóle głowy związane ze stresem. Czujniki umieszcza się na skórze głowy lub skroniach, a ty, dzięki EEG, za zobaczysz na ekranie fale mózgowe.

To ciekawy sposób, aby dowiedzieć się, jak stres wpływa na mózg. Może się okazać bardzo zaskakujące!

Biofeedback analizuje oddychanie

Inna metoda koncentruje się na oddychaniu, jeśli stres uniemożliwia odpowiednią dynamikę oddychania lub cierpisz z powodu uczucia duszności. Czujniki zwykle umieszcza się na brzuchu i klatce piersiowej, aby zobaczyć, jaki jest wzorzec i tempo oddychania pacjenta.

Tętno

Jeśli Twoje serce bije zbyt szybko (tachykardia), możesz znaleźć wyjaśnienie poprzez biofeedback. Dzięki czujnikom umieszczonym na klatce piersiowej, w dolnej części tułowia i na nadgarstkach będziesz w stanie sprawdzić, jakie jest Twoje tętno i jakie zachodzą w nim zmiany.

Może się zdarzyć, że zanim uderzy fala stresu, serce już z wyprzedzeniem zacznie bić z większą częstotliwością.

Skurcze mięśni

Nieprzyjemne skurcze mięśni, napięcie w mięśniach, przykurcze. Stres może siać spustoszenie w organizmie, a biofeedback zajmuje się również tymi zmianami.

Czujniki umieszcza się na mięśniach szkieletowych, aby dokładnie obserwować aktywność elektryczną, która powoduje kurczenie się mięśni.

Biofeedback bada aktywność gruczołów potowych

Biofeedback pozwala Ci ponadto obserwować aktywność twoich gruczołów potowych. Jak dobrze wiesz, z powodu stresu możesz pocić się bardziej niż zwykle lub szczególnie dużo się pocić.

Dzięki czujnikom, które zostaną umieszczone wokół palców lub na nadgarstkach, będziesz w stanie analizować, jak Twoje gruczoły potowe reagują na stres.

Temperatura

Wreszcie ostatnią z metod biofeedbacku jest pomiar temperatury, ponieważ pod wpływem stresu ma ona tendencję do obniżania się, a czasami do wzrostu. Jak reaguje Twoje ciało? Możesz to odkryć za pomocą czujników, które zostaną umieszczone na twoich palcach.

 Odkryj ponadto te ciekawe informacje: Bezsenność spowodowana stresem: jak ją wyleczyć?

Jakie korzyści daje biofeedback?

Teraz, gdy wiesz trochę więcej na temat biofeedbacku, z pewnością jesteś w stanie zdać sobie sprawę z jego zalet. Ale nie zaszkodzi, jeśli omówimy je bardziej szczegółowo w tej sekcji. Wyżej opisane metody pomagają lepiej poznać twoje ciało i jego reakcję na stres.

Ale w czym to wszystko może Ci pomóc? Wskazania czujników pomogą ci nauczyć się przewidywać epizod stresu lub niepokoju. Z wyprzedzeniem możesz więc uspokoić oddech albo pójść na spacer, aby wziąć chwilę wytchnienia.

W ten sposób unikniesz skrajnych reakcji ciała, które wykazał biofeedback. Od przyspieszonej akcji serca, przez duszności i nerwowość po bóle głowy.

Biofeedback przynosi również korzyści, ponieważ pozwala rozwiązać problemy ze snem, lepiej radzić sobie z nudnościami i nietrzymaniem moczu (moczu lub kału), które czasami wiążą się ze stresem.

Pewne badania mówią nawet o pozytywnym wpływie na zaparcia. Znajomość swojego ciała pomoże ci być bardziej świadomym działań, które powinieneś podjąć.

Mężczyzna u lekarza
Rozpoznając zmiany zachodzące w organizmie w obliczu stresorów, łatwiej jest zacząć radzić sobie ze stresem.

Przeciwwskazania do biofeedbacku

Pomimo wszystkich zalet, jakie ma ten rodzaj terapii, jasne jest, że istnieją też przeciwwskazania. Klinika Mayo ostrzega przed następującymi kwestiami:

  • W przypadku choroby skóry czujniki stosowane w tego typu terapii mogą generować alergię. Dlatego jeśli cierpisz na egzemę lub zapalenie skóry, lepiej najpierw zapytać lekarza, czy biofeedback będzie dla Ciebie bezpieczny.
  • Jeśli cierpisz na jakiś problem z rytmem serca, biofeedback może nie dać obiecujących wyników w zakresie reakcji na stres. W tej sytuacji radzimy również omówić te sprawę z lekarzem.

Wybierz profesjonalistę w dziedzinie biofeedbacku

Czy zainteresowała Cię ta technika? Cóż, dobrze wybierz profesjonalistę od biofeedbacku. najlepiej takiego, który ma licencje na wykonywanie tej terapii. Upewnij się, że może odpowiedzieć na każde Twoje pytanie dotyczące sposobu wykonania zabiegu.

Prawda jest taka, że ​​biofeedback ma wiele zalet. Jeśli masz już jakieś doświadczenie w tej kwestii, podziel się z nami!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar, G. (1984). Biorretroalimentación térmica para el tratamiento de la migraña clásica: Un estudio de línea base múltiple entre sujetos. Revista de Análisis del Comportamiento.
  • Moscoso, M. S. (1983). Perspectiva histórica de la biorretroalimentación. Revista latinoamericana de psicología15(1-2), 11-33.
  • Naranjo Hernández, D., García Freyre, I., & Companioni Acosta, S. (1999). Biorretroalimentación como método terapéutico: Informe preliminar. Revista Cubana de Medicina38(1), 7-12.
  • Adame, Enrique Coss, and Cynthia Fernanda Guerrero Hernández. “La biorretroalimentación en el estreñimiento.” Estreñimiento crónico, síndrome de intestino irritable y enfermedad inflamatoria intestinal: 61.
  • Thomson, S. A. (1983). Los usos de la biorretroalimentación en psicoterapia. Revista latinoamericana de psicología15(1-2), 47-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.