Najważniejsze powody, by ćwiczyć rano

Czy należysz do osób, które wolą ćwiczyć rano? Jest wiele powodów, aby to robić. Dowiedz się o nich wszystkiego w tym artykule!
Najważniejsze powody, by ćwiczyć rano
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wiele osób woli ćwiczyć rano? I to nie tylko w domu, na macie, ale idą pobiegać lub chodzą na siłownię wcześnie rano. Może nawet nie wiedzą na pewno, dlaczego to robią. Mogą po prostu czuć się z tym dobrze, ponieważ biorą pod uwagę lepsze wykorzystanie czasu i godzin dziennych.

Z drugiej strony, niektórzy wybierają ćwiczenia popołudniowe lub wieczorne, tuż po zakończeniu dnia pracy. Bez wątpienia rezerwacja czasu w naszym planie dnia na ćwiczenia jest bardzo zdrowe, nawet jeśli jest to popołudnie. Jednak prawda jest taka, że o tej porze nie każdy ma energię i siłę, aby osiągnąć swoje cele.

W przeciwieństwie do poranka, popołudnie zachęca do przyjęcia innego rytmu. I nie tylko w sensie fizycznym, ale i psychicznym.

Powody, aby ćwiczyć rano

To prawda, że z samego rana ciało jest zimne i przez to trochę sztywne. Jednak przy dobrej rozgrzewce możliwe jest przygotowanie go do aktywności fizycznej. I chociaż może się wydawać inaczej, ta prosta procedura prowadzi właśnie do tego. Stopniowo nabieramy energii na rozpoczęcie dnia.

Jeśli trenujesz lub przynajmniej idziesz na spacer wcześnie rano, z pewnością doświadczyłeś korzyści, jakie to za sobą pociąga.

Nie tylko czujesz się lepiej przygotowany na resztę dnia, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ale nie czujesz potrzeby wypicia tych 4-6 filiżanek kawy, które budzą Cię na kilka minut. Nie czujesz też tak intensywnie napięcia emocjonalnego w ramionach i szyi. I tak, pod koniec dnia możesz lepiej odpocząć.

Jeśli jednak czas ćwiczeń przypada na późne popołudnie lub wieczór, warto przemyśleć swój harmonogram. Aby Ci pomóc, przedstawiamy kilka powodów, dla których powinieneś spróbować ćwiczyć rano.

El jogging es una buena forma de cuidar tu corazón.

Powody, dla których warto ćwiczyć rano: większa konsekwencja

Ludzie często błędnie wierzą, że po całym dniu ciężkiej pracy i zobowiązań zawsze można trzymać się rutyny.

Prawda jest jednak taka, że wśród osób, które zapisały się na siłownię i zdecydowały się na zajęcia po południu, jest więcej takich, które porzuciły zajęcia, niż wśród tych, które zdecydowały się ćwiczyć na siłowni rano.

Jeśli dasz szansę porannym ćwiczeniom, może ci być łatwiej zachować spójność i osiągnąć swoje cele.

Poranne ćwiczenia pomagają spalić więcej tłuszczu

Według badań przeprowadzonych przez University of Newcastle udowodniono, że zjedzenie dobrego śniadania przed porannym treningiem pomaga poprawić sprawność poznawczą, nastrój i apetyt u kobiet.

Mówi się, że sportowcy spalają do 20% więcej tłuszczu, jeśli trenują przed śniadaniem, nawet jeśli ich spożycie kalorii pozostaje takie samo przez cały dzień.

Często mówi się również, że kluczowe znaczenie mają ćwiczenia na pusty żołądek, aby wyeliminować rezerwy tłuszczu. Jeśli zjesz śniadanie, a potem pójdziesz pobiegać, spalisz jedynie latte, które właśnie wypiłaś!

Jednak ćwiczenia na pusty żołądek mogą być niebezpieczne dla niektórych osób. Zastanów się nad swoim metabolizmem i tym, jak twoje ciało dostosowuje się do ćwiczeń, zanim dokonasz tego wyboru.

Łatwiej jest trzymać się harmonogramu

Łatwiej jest trzymać się harmonogramu i rutyny, jeśli zdecydujesz się trenować lub ćwiczyć rano, a nie po południu. Dzieje się tak dlatego, że kiedy idziemy do pracy, nie zawsze wiemy, kiedy wyjdziemy lub czy wystąpią utrudnienia w ruchu, przez które spóźnimy się na zajęcia.

W ciągu tygodnia często pojawiają się różne zobowiązania, które wybijają Cię z rutyny. Wtedy bardziej prawdopodobne jest, że skusisz się na spotkanie po pracy lub drinka z kolegami, zamiast pocić się na siłowni. Tymczasem mniej prawdopodobne jest, że umówisz się na spotkanie o siódmej rano.

Poranne ćwiczenia pomagają poprawić funkcjonowanie układu hormonalnego i rytmu dobowego

Ćwicząc zawsze w tym samym czasie, organizm reguluje pracę układu hormonalnego i rytmy okołodobowe. Te ostatnie to oscylacje biologiczne lub zmienne wytwarzane w zależności od bodźców zewnętrznych (na przykład światła słonecznego) i nawyków (przed snem lub posiłkiem).

Organizm przygotowuje się na dzień nie tylko wtedy, gdy zadzwoni budzik. Przygotowuje się również w pierwszych chwilach po przebudzeniu. Hormony przygotowują ciało do regulowania ciśnienia krwi i pompowania krwi do serca. W rezultacie poranne ćwiczenia pomagają organizmowi zapobiegać powikłaniom sercowo-naczyniowym.

Powody, dla których warto ćwiczyć rano: Pożegnaj się ze stresem

Las mejores lecciones de vida implican saber ignorar situaciones ajenas
Ważne jest, aby czuć się dobrze ze sobą, nie martwiąc się zbytnio o to, co robią inni. Każdy z nas jest indywidualnością i wszyscy musimy się nauczyć, co jest dla nas najlepsze.

Ćwiczenia rano, przy wystarczającej ilości światła słonecznego, pomagają poczuć się bardziej gotowym na rozpoczęcie dnia i pomagają stopniowo zmniejszać stres i napięcie.

Więcej energii

Ta zaleta jest związana z poprzednim punktem. Osoby, które są bardziej aktywne po południu lub wieczorem, potrzebują więcej czasu na „rozpoczęcie” dnia. Zwykle piją więcej kawy lub biorą zimny prysznic, aby wyjść i nie reagują na żadne bodźce aż do 11 rano

Jeśli jednak masz nawyk ćwiczyć rano, twoje ciało natychmiast się aktywuje. Na początku zajmie to trochę czasu, ale po kilku dniach poczujesz wyraźne doznanie energetyzujące.

Powody, dla których warto ćwiczyć rano: Lepszy sen

Rzeczywiście, pójście na siłownię późnym popołudniem lub wieczorem sprawi, że będziesz tak zmęczony, że padniesz do łóżka i będziesz dobrze spać aż do następnego ranka, ale może to być szkodliwe pod względem jakości snu.

Zamiast tego poranne ćwiczenia pomogą, aby stopniowo nie odczuwać potrzeby snu dłużej niż 8 godzin .

Lepsza kontrola apetytu

Najważniejszy jest pierwszy posiłek dnia. To ten, który dostarcza ci wszystkich składników odżywczych, których potrzebujesz, aby stawić czoła wyzwaniom całego dnia. Jednak dobry rutynowy trening rano pomoże ci nie jeść wszystkiego, co postawisz przed sobą.

Badania z Brigham Young University twierdzą, że poranne ćwiczenia znacznie zmniejszają głód w kolejnych godzinach.

Wniosek

Poranne ćwiczenia mogą znacznie przyczynić się do twojego dobrego samopoczucia. Dlatego warto to wykorzystać. Ponadto może to być ważny zastrzyk energii, który pomoże Ci rozpocząć dzień w najlepszy możliwy sposób!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Atkinson, G., Jones, H., & Ainslie, P. N. (2010). Circadian variation in the circulatory responses to exercise: relevance to the morning peaks in strokes and cardiac events. European journal of applied physiology, 108(1), 15-29.
  • Galassetti, P., Mann, S., Tate, D., Neill, R. A., Wasserman, D. H., & Davis, S. N. (2001). Effect of morning exercise on counterregulatory responses to subsequent, afternoon exercise. Journal of applied physiology, 91(1), 91-99.
  • Veasey, R., Haskell-Ramsay, C., Kennedy, D., Tiplady, B., & Stevenson, E. (2015). The effect of breakfast prior to morning exercise on cognitive performance, mood and appetite later in the day in habitually active women. Nutrients, 7(7), 5712-5732.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.