Najlepsza dieta, jeśli cierpisz na kamienie żółciowe
Jeśli cierpisz na kamienie żółciowe, powinieneś przestrzegać diety składającej się głównie z pokarmów o niskiej zawartości tłuszczu. Dlatego też będziesz musiał unikać jedzenia smażonych potraw i tłustych produktów, jak na przykład kiełbasy. Zamiast tego musisz zwiększyć spożycie wody, owoców i warzyw.
Wszystko to pomoże zmniejszyć objawy, takie jak ból brzucha lub dyskomfort podczas ataków choroby, których podstawową przyczyną są produkty spożywcze.
Opisane przez nas poniżej wskazówki nie powinny jednak zastępować leczenia klinicznego przepisanego przez lekarza, które może obejmować stosowanie niektórych leków w celu złagodzenia objawów kamicy żółciowej.
Czym w ogóle są kamienie żółciowe?
Kamienie żółciowe to twarde złogi, które mogą blokować drogi żółciowe. Szybka interwencja chirurgiczna po ich zdiagnozowaniu może pomóc uniknąć komplikacji zdrowotnych.
Objawy ich obecności są często spotykanymi dolegliwościami zdrowotnymi. Kamienie żółciowe to stałe cząsteczki, które tworzą się w woreczku żółciowym. Spowodowane są one ogólnie rzecz biorąc krystalizacją żółci.
Woreczek żółciowy to niewielki organ, który wraz z trzustką i wątrobą jest odpowiedzialny za produkcję enzymów trawiennych i żółci niezbędnej do trawienia tłuszczów. Kamienie żółciowe nie pozwalają woreczkowi żółciowemu wykonywać jego funkcji, uniemożliwiając w ten sposób łatwe trawienie wszystkich pokarmów.
Niektórzy specjaliści uważają, że kamienie żółciowe mogą być spowodowane złymi nawykami żywieniowymi. Nadmierne spożycie produktów bogatych w tłuszcze zmusza wątrobę do wydzielania większej ilości żółci.
Dlatego też ważne jest to, by kontrolować to, co jesz, zarówno po to, aby zapobiec pojawianiu się kamieni żółciowych, jak i złagodzić potencjalne objawy.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Co powoduje ból brzucha po lewej stronie?
Dieta zalecana dla pacjentów cierpiących na kamienie żółciowe
Niezwykle ważną kwestią jest to, by pić 2,5 do 3 litrów wody dziennie i ściśle przestrzegać swojej diety, jeśli cierpisz na kamienie żółciowe. Wynika to z tego, że jeśli zażywasz leki, lecz nie poprawisz swej diety, nie rozwiążesz tego problemu.
Ustal sobie stały harmonogram pięciu do sześciu posiłków. Musisz jednak jeszcze wziąć uwagę następujące czynniki:
- Nie więcej niż cztery owoce dziennie.
- Trzy główne posiłki i dwie do trzech przekąsek pomiędzy nimi.
- Zjedz śniadanie nie później niż godzinę po przebudzeniu.
- Nie pozwól, aby między posiłkami upłynęło więcej niż cztery do pięciu godzin.
- Jeśli od kolacji do momentu udania się na spoczynek minęło więcej niż trzy godziny, powinieneś zjeść jakąś przekąskę (taką samą jak w południe lub po południu).
Dozwolone produkty spożywcze
Różne owoce i warzywa.
Utrzymanie zbilansowanej i zdrowej diety może wspomóc leczenie kamieni żółciowych. Ważne jest jednak, aby ograniczyć w takim przypadku spożycie pokarmów bogatych w tłuszcz.
Powinieneś jeść produkty spożywcze o wysokiej zawartości wody i z niewielką lub wręcz zerową zawartością tłuszczu. Takie jak na przykład:
- Owoce, z wyjątkiem kokosa, awokado i jagód acai.
- Ogólnie pojęte warzywa, zwłaszcza gotowane, ponieważ ułatwiają one trawienie.
- Produkty pełnoziarniste, takie jak ryż, makaron i chleb pełnoziarnisty.
- Mięso o niskiej zawartości tłuszczu, gotowane lub grillowane, takie jak kurczak bez skóry, ryby i indyk.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Owoce i warzywa zapobiegające nowotworom
Woda i soki owocowe
Oprócz spożywania opisanych powyżej potraw ważne jest też to, aby je grillować lub gotować na parze. Zalecenie to wyka z tego, że są to metody gotowania, które nie dodają tłuszczów do potraw.
Produkty spożywcze zabronione całkowicie
Jeśli masz kamienie żółciowe, to powinieneś całkowicie zrezygnować ze spożywania pokarmów bogatych w tłuszcz, takich jak na przykład:
- Nabiał z mleka pełnotłustego, twarożki i jogurty.
- Żółte sery, takie jak parmezan.
- Masło i inne tłuszcze zwierzęce.
- Tłuste mięsa, takie jak żeberka, kiełbaski lub mięso z kaczki i gęsi.
- Podroby, takie jak wątroba, serce, nerki lub wnętrzności.
- Nasiona oleiste, takie jak orzechy włoskie, kasztany, migdały i orzeszki ziemne.
- Czekolada, ciastka, ciasto francuskie, bulion mięsny, sosy gotowe do podania, majonez.
Oprócz wymienionych powyżej produktów całkowicie wyklucz ze swej diety napoje alkoholowe, wszystkie potrawy i desery słodkie oraz napoje gazowane.
Dlaczego tak ważne jest ograniczenie spożycia tłuszczu, jeśli chorujesz na kamienie żółciowe?
Problem w postaci spożywania dużych ilości tłuszczu przez osobę chorującą na kamienie żółciowe jest dość rozbudowany. Wszystko rozpoczyna się od tego, że żółć jest substancją wytwarzaną przez woreczek żółciowy.
Jego funkcją jest mieszanie się z tłuszczami w jelitach, aby ułatwić ich wchłanianie. Tak więc, jeśli osoba chora na kamienie żółciowe spożyje tłuszcze, jej woreczek żółciowy zostanie pobudzony do uwolnienia żółci. A to spowoduje jeszcze większy ból i dyskomfort.
W związku z tym ważne jest, aby pamiętać, że osoby z kamieniami żółciowymi powinny zawsze skonsultować się z dietetykiem, aby uzyskać spersonalizowany plan żywieniowy, dostosowany do ich potrzeb. Ważne jest również, aby udać się do chirurga układu pokarmowego, aby mógł on zaordynować odpowiednie metody leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alberta Health Services. Low-fat diet for gallbladder disease: care instructions. Febrero 2022.
- Covarrubias C, Valdivieso V, Nervi F. Epidemiology of gallstone disease in Chile. En: Copocaccia L, Ricci G, Angelico F, Editores, Epidemiology and prevention of gallstone disease. Lancaster, England: MTP; 1984. p. 26-30.
- Di Ciaula A, Garrutti G, et al. The role of diet in the pathogenesis of cholesterol gallstones. Current Medicine Chemistry. 2019. 26 (19): 3620-3638.
- Gómez-Ayala A. E. Litiasis biliar. Actualización. Farmacia. Noviembre 2007. 21 (10): 48-54.
- Jessri M, Rashidkhani B. Dietary patterns and risk of gallbladder disease: a hospital-based case-control study in adult women. J Health Popul Nutr. 2015;33(1):39–49.
- Jüngst D, Gussmann E, Zündt B, Meyer G, Jüngst C, del Pozo R, et al. Solubility of cholesterol in the crystal-free gallbladder bile of gallstone patients. J Lab Clin Med 2004; 144: 134-40.
- Kotrotsios A, Tasis N, et al. Dietary intake and cholelithiasis: a review. Journal of Long-terme Effects of Medical Implants. 2019. 29 (4): 317-326.
- Mayo Clinic. Cálculos biliares. Agosto 2021.
- Medline Plus. Cálculos biliares. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. Abril 2021.
- Moreira V., Ramos Zabala F.. Litiasis biliar. Rev. esp. enferm. dig. [Internet]. 2005 Oct; 97 ( 10 ): 752-752.
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Síntomas y causes de los cálculos biliares. Noviembre 2017.
- Rivera Irirgoin R. Recomendaciones nutricionales para pacientes de colelitiasis. Fundación Española del Aparato Digestivo.
- Tseng, M., Everhart, J. E., & Sandler, R. S. (1999). Dietary intake and gallbladder disease: a review. Public Health Nutrition.
- Wirth J, Song M, et al. Diet quality scores and the risk of symptomatic gallstones disease: a protective cohort study of male US health professionals. International Journal of Epidemiology. Diciembre 2018. 47 (6): 1938-1946.