Co powoduje ból brzucha po lewej stronie?

W przeważającej większości przypadków ból brzucha jest spowodowany nagromadzeniem gazów. Jeśli jednak ten ból jest silny, może to wskazywać na poważniejszy problem ze zdrowiem.
Co powoduje ból brzucha po lewej stronie?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2022

Ból brzucha, czy też dowolny inny, niezależnie od jego lokalizacji lub intensywności, jest zawsze istotnym objawem – nawet jeśli nie wydaje Ci się to jakoś szczególnie ważne. Nie powinieneś oczywiście mieć obsesji na tym punkcie, ani też próbować samodzielnie diagnozować tego zjawiska.

Jednak nie powinieneś też tego zupełnie ignorować. Zawsze, gdy masz jakieś obawy lub czujesz, że coś jest nie tak, najlepszym wyjściem będzie zawsze skonsultowanie się z lekarzem. Ale co w sytuacji, jeśli masz ból brzucha po lewej stronie?

Dzisiaj skupimy się na możliwych przyczynach tego powszechnie występującego zjawiska w postaci bólu. Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na swoje zdrowie. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, tylko Twój lekarz może postawić Ci właściwą diagnozę.

W przeważającej większości przypadków ból brzucha jest spowodowany nagromadzeniem gazów. Jeśli jednak ten ból jest silny, może to wskazywać na poważniejszy problem ze zdrowiem.

Ból brzucha po lewej stronie – co go powoduje?

Nie bez powodu przygotowaliśmy dzisiaj dla Ciebie ten artykuł. Ból po lewej stronie brzucha nie powinien być w żaden sposób ignorowany ani też lekceważony. Jeśli którykolwiek z poniższych objawów wystąpi u Ciebie razem z nim, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem:

Ból brzucha może mieć wiele powodów
  • Stały, „tępy” ból brzucha. To nie jest objaw, który jest ograniczony do jednego konkretnego dnia lub pojawia się na kilka godzin, a następnie znika do następnego miesiąca. Ból po lewej stronie jamy brzusznej, który utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawia się zawsze zaraz po jedzeniu, jest czymś, co należy koniecznie wziąć pod lupę.
  • Nie potrafisz uzyskać ulgi. Jeśli zażyjesz środki przeciwbólowe, aby spróbować złagodzić ból, znika on na pewien czas, ale wraca z pełną mocą w ciągu kilku godzin lub następnego dnia.

Ból brzucha po lewej stronie jest jednym z najczęstszych rodzajów bólu, o którym lekarze słyszą od swoich pacjentów. W większości przypadków jest to spowodowane nadmiarem gazów jelitowych w tym obszarze ciała.

Jednakże z racji tego, że ta część jamy brzusznej jest również miejscem, w którym znajduje się trzustka, żołądek, lewa nerka i wątroba, to od razu widać, że ból brzucha to coś, czego po prostu nie możesz tak po prostu zignorować.

Rozważmy niektóre z możliwych przyczyn występowania dolegliwości bólowych w tym obszarze ciała:

1. Zapalenie trzustki

Jest to obok gazów i wzdęć najczęstsza przyczyna bólu po lewej stronie jamy brzusznej, stąd też jej istotne znaczenie. Zapalenie trzustki zwykle objawia się tak intensywnie, że konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja osoby chorej.

Układ pokarmowy - wątroba i trzustka

Zwykle będziesz odczuwać w takim przypadku bardzo silny ból brzucha, któremu towarzyszą gorączka, wymioty i kołatanie serca. Zwróć uwagę na wszelkie drobne objawy w ciągu dnia, które mogą dostarczyć Ci istotnych wskazówek.

Pomyśl o swoim trawieniu. Czy po jedzeniu czujesz się bardzo syty, ociężały i odczuwasz też ból brzucha po lewej stronie? Jeśli tak i ból ten jest naprawdę ostry oraz towarzyszą mu inne objawy, prawdopodobnie musisz natychmiast udać się do lekarza.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Trzustka – oczyszczanie za pomocą ziół

2. Niedrożność jelit

Uważaj na wszelkie objawy wskazujące na potencjalną niedrożność jelit. Jeśli masz blokadę okrężnicy lub jelita cienkiego, może to skończyć się poważnym, nagłym przypadkiem wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej.

Jelita

Dlaczego występują przypadki niedrożności jelit i co to w ogóle jest? Ogólnie rzecz biorąc jest to blokada, która nie pozwala na przedostanie się pokarmów ani płynów wzdłuż jelit. Objawy tego zjawiska są bardzo oczywiste.

Oprócz silnego bólu brzucha po lewej stronie będziesz mieć też gorączkę. Ponadto nie będziesz w stanie wydalić gazów ani też wypróżnić się.

3. Uchyłkowatość (uchyłki jelita)

Uchyłkowatość jelit jest inną możliwą przyczyną powodującą silne bóle brzucha po lewej stronie. Ale co to takiego? W tym konkretnym przypadku w przewodzie pokarmowym pojawia się stan zapalny, tworząc ropne rany, które powodują naprawdę spory ból.

Zapalenie jelit

Typowe objawy tego problemu ze zdrowiem obejmują między innymi napady biegunki, zaparcia, nudności, wymioty, ból brzucha, skrajnie silne stany zapalne jelit, a nawet krwawienie z odbytu.

4. Kamienie w nerkach mogą powodować ból brzucha

Czasami kamienie nerkowe nie dają żadnych objawów, szczególnie gdy wciąż się tworzą. Jednak w końcu osiągną rozmiar, który jest wystarczająco duży, aby wywołać ból.

Kamienie nerkowe też mogą powodować ból brzucha

Ten ból może być zlokalizowany po lewej stronie, ale pamiętaj, że nerki znajdują się bliżej pleców. Ból ten może równie łatwo pojawić się w tym samym miejscu, ale po prawej stronie jamy brzusznej.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Kamica nerkowa – herbatki profilaktyczne

5. Torbiele jajników a ból brzucha

Kobiety cierpią na nie od czasu do czasu. Torbiele mogą samoistnie pojawić się na lewym lub prawym jajniku. Ale jakie uczucie towarzyszy temu zjawisku?

Torbiel na jajniku

Mogłaś zjeść bardzo mało pożywienia, ale już czujesz się syta. Po lewej stronie, gdzieś w boku pojawia się ostry ból, któremu czasami towarzyszą nieregularne cykle miesiączkowe, bóle miednicy, nudności, wymioty i ogólny dyskomfort w jamie brzusznej.

Inne możliwe przyczyny: zatrucie pokarmowe, gazy, wzdęcia i stres

To najczęstsze przyczyny bólu brzucha, które nie są aż tak poważne jak te, które opisaliśmy powyżej. Jednak nawet jeśli nie są tak istotne jak zapalenie trzustki, nie oznacza to, że możesz je całkowicie zlekceważyć.

Niektóre potrawy po prostu „nie dogadują się” z Twoim organizmem. O takiej sytuacji będziesz tak naprawdę od razu wiedział. Twoje ciało samo się obroni. W przypadku zatrucia pokarmowego odczujesz silny ból brzucha po lewej stronie, któremu zwykle towarzyszą wymioty.

Nadmiar gazów jest również dość powszechnie spotykanym zjawiskiem. I chociaż może się to wydawać dosyć dziwne, gazy mają tendencję do gromadzenia się po jednej lub drugiej stronie brzucha.

A co ze stresem? Jak można zlokalizować efekty stresu w jednej części ciała? Pamiętaj, że stres może objawiać się w sposób fizyczny, powodując między innymi niestrawność i podrażnienie żołądka… A to oznacza, że nie powinieneś wykluczać tej możliwości jako potencjalnego czynnika.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, pamiętaj tylko, że jeśli dostrzeżesz u siebie którykolwiek z powyższych objawów i poczujesz się tym faktem zaniepokojony, wybierz się do lekarza. To jedyna osoba, która może postawić właściwą diagnozę. Nigdy nie próbuj leczyć się na własną rękę i zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.