Multani mitti: jak działa na skórę?

Multani mitti to rodzaj glinki bogatej w minerały, które mogą korzystnie wpływać na stan skóry. Odkryj jej właściwości i sposoby aplikacji.
Multani mitti: jak działa na skórę?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2023

Glinka Multani mitti jest również znana jako „ziemia Fullera” lub „błoto Multan”. Jest to glinka, która była tradycyjnie stosowana w krajach takich jak Indie, Pakistan i Nepal. W szczególności często wykorzystuje się ją jako uzupełnienie oczyszczania skóry i włosów.

Według badań opublikowanych w Journal of Pakistan Association of Dermatologists, jest to produkt w dużej mierze składający się z minerałów, w tym krzemianów glinu i chlorku magnezu. W rzeczywistości ma skład podobny do glinki bentonitowej. Chcesz poznać jego główne zastosowania?

Jakie korzyści przynosi multani mitti dla zdrowia skóry

Multani mitti to produkt o delikatniejszej konsystencji niż glinka i o wyższej zawartości wody. Pochodzi z Pakistanu, ale jako kosmetyk stosowany jest również w innych krajach Azji Południowej. Mówiąc dokładniej, powszechnie wykorzystuje się go do przygotowywania maseczek i zabiegów na twarz ze względu na dobroczynne właściwości.

Chociaż istnieją ograniczone dowody naukowe na jego wpływ na skórę, niepotwierdzone dane sugerują, że jest przydatny w procedurach upiększających skórę i włosy. Nie tylko zmniejsza widoczność niedoskonałości, ale także przyczynia się do zapobiegania przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Przyjrzyjmy się bliżej jego możliwym zastosowaniom.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Jak zrobić dobrą domową maseczkę do twarzy, która oczyszcza pory

Kontrola produkcji sebum

Nadczynność gruczołów łojowych prowadzi do nadmiernej produkcji sebum w skórze. W efekcie cera wygląda na brudną, błyszczącą i ma zatkane pory. Multani mitti ma właściwości ściągające, które pomagają kontrolować ten problem.

Badanie udostępnione w The Open Dermatology Journal stwierdza, że ten składnik „wchłania” pozostałości sebum, oczyszcza pory i nadaje skórze świeższy, zdrowszy wygląd.

Dermatitis seborreica tratada con Multani mutti.
Nadmiar łoju znajdujący się na obrzeżach skóry głowy i w fałdach ciała często prowadzi do zapalenia skóry.

Redukcja trądziku

Kuracje z tym składnikiem nie są ostatecznym rozwiązaniem na trądzik. W rzeczywistości wskazane jest, aby najpierw skonsultować się z dermatologiem, zanim włączysz go do leczenia tej choroby. Uważa się, że ściągające działanie multani mitti może pomóc, ale nie ma na to rozstrzygających dowodów.

Z tym efektem wiąże się zarówno chlorek magnezu, jak i krzemiany glinu. Ich aplikacja nie tylko ułatwia wchłanianie innych produktów do skóry, ale także usuwa martwe komórki, eliminuje zanieczyszczenia zalegające w porach i reguluje wydzielanie sebum.

Glinka multani mitti pomaga w złuszczaniu i tonizowaniu skóry

Maska wykonana z multani mitti ma podwójną funkcję. Z jednej strony złuszcza martwy naskórek, co ułatwia proces odnowy.

Jednocześnie – jak opisano w badaniu opublikowanym w World Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences – jest przydatna do tonizowania. Zawdzięcza to swojej zdolności do zatrzymywania wilgoci i promowania optymalnego wchłaniania składników odżywczych. Jej regularne stosowanie wiąże się nawet z poprawą krążenia i działaniem napinającym.

Redukcja niedoskonałości skóry

Regularne stosowanie tej glinki idealnie wyrównuje koloryt skóry, szczególnie w przypadku wyprysków. Popularna literatura łączy ją z redukcją cieni pod oczami, ochroną przed słońcem i redukcją przebarwień. Nie ma jednak żadnych badań, które by to potwierdzały.

Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem multani mitti na skórze?

Glinka multani mitti jest ogólnie uważana za bezpieczną dla większości ludzi. Nadaje się praktycznie do wszystkich rodzajów skóry.

Nie ma doniesień o skutkach ubocznych przy stosowaniu tego składnika jako kosmetyku. Należy jednak unikać wdychania, gdyż może to spowodować podrażnienie gardła i dróg oddechowych.

Produkt nie powinien również mieć kontaktu z oczami lub otwartymi ranami. U osób z wrażliwą skórą może być przyczyną podrażnień. Wskazane jest wypróbowanie niewielkiej ilości (test płatkowy) przed nałożeniem całości.

Jak mogę użyć multani mitti?

W krajach takich jak Indie składnik ten jest zawarty w różnych kosmetykach, takich jak maseczki, peelingi i zabiegi dermatologiczne. Jednak zgodnie z tradycją równie często służy do przygotowywania domowych receptur.

1. Ujędrniająca maska z multani mitti

Mówi się, że regularne stosowanie tej maski może zmniejszyć widoczność zmarszczek i drobnych linii. Działa również tonizująco i ujędrniająco na skórę. Chcesz spróbować? Oto przepis.

Składniki

 • 20 gramów bezsmakowej żelatyny
 • 20 mililitrów gorącej wody
 • 5 gramów multani mitti

Instrukcje

 1. Wymieszaj żelatynę z gorącą wodą i multani mitti.
 2. Gdy uzyskasz lepką pastę, wetrzyj ją w skórę i pozostaw na 20 minut.
 3. Po tym czasie spłucz obficie zimną wodą.
 4. Powtarzaj zabieg 2 lub 3 razy w tygodniu.
Mascarilla de multani mitti.
Aplikacja tego produktu w formie maseczki jest jedną z najbardziej tradycyjnych. Można go również łączyć z innymi substancjami.

2. Maska oczyszczająca

Jeśli celem jest głębokie oczyszczenie skóry tym składnikiem, to formuła się zmienia. W tym przypadku działanie glinki dopełniają właściwości wody różanej.

Składniki

 • 20 gramów multani mitti
 • 15 mililitrów wody różanej

Instrukcje

 1. Zwilż glinkę wodą różaną, aby uzyskać gęstą pastę.
 2. Wmasuj preparat w skórę delikatnymi kolistymi ruchami.
 3. Pozostaw na 5 do 8 minut, a następnie spłucz.
 4. Stosuj raz w tygodniu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak zrobić czosnkową maseczkę na twarz, aby oczyścić i odmłodzić skórę

3. Multani mitti w masce na trądzik

Aby zredukować obecność wyprysków trądzikowych możesz wypróbować ten ciekawy zabieg. Multani mitti pochłania nadmiar sebum i zmniejsza obecność pozostałości w porach. Ponadto inne składniki nawilżają i pomagają zapobiegać powstawaniu blizn.

Składniki

Instrukcje

 1. Wlej wszystkie składniki do głębokiej miski i mieszaj aż powstanie pasta.
 2. Następnie nałóż maskę na wybrane miejsca i pozostaw na 15 minut.
 3. Spłucz i zakończ nawilżaniem skóry.
 4. Powtarzaj 3 razy w tygodniu dla uzyskania optymalnych rezultatów.

Co należy pamiętać o multani mitti

Multani mitti to składnik o właściwościach podobnych do glinki. Jego działanie ściągające pozwala oczyścić skórę, zapobiegając między innymi obecności sebum, zatkanych porów, zaskórników i trądziku.

Na razie nie ma badań naukowych potwierdzających jego skuteczność.

Remedium oparte na tym składniku pochodzi z popularnej literatury. I choć substancja jest zwykle dobrze tolerowana, najlepiej nałożyć ją najpierw na niewielką powierzchnię skóry, aby wykluczyć ewentualne reakcje nadwrażliwości.

Czy wypróbujesz ten składnik w swoich zabiegach pielęgnacyjnych?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kumar, Pramod. (2019). Short Communication Multani Mitti -Is it more than a placebo?. Journal of Pakistan Association of Dermatologists. 29. 345-348.
 • Roul A, Le CA, Gustin MP, Clavaud E, Verrier B, Pirot F, Falson F. Comparison of four different fuller’s earth formulations in skin decontamination. J Appl Toxicol. 2017 Dec;37(12):1527-1536. doi: 10.1002/jat.3506. Epub 2017 Jul 26. PMID: 28745436.
 • Saxena Pal, Rashmi & Pal, Yogendra & Wal, Pranay. (2017). In-House Preparation and Standardization of Herbal Face Pack. The Open Dermatology Journal. 11. 72-80. 10.2174/1874372201711010072.
 • Somwanshi, Sachin & Kudale, Kiran & Dolas, Ramdas & Kotade, Kiran. (2017). FORMULATION AND EVALUATION OF COSMETIC HERBAL FACE PACK FOR GLOWING SKIN. International Journal of Research in Ayurveda & Pharmacy. 8. 199-203. 10.7897/2277-4343.083199.
 • Kondej D, Sosnowski TR. Effect of clay nanoparticles on model lung surfactant: a potential marker of hazard from nanoaerosol inhalation. Environ Sci Pollut Res Int. 2016 Mar;23(5):4660-9. doi: 10.1007/s11356-015-5610-4. Epub 2015 Nov 3. PMID: 26527341; PMCID: PMC4766208.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.