Poznaj sposoby złuszczania martwego naskórka

Nagromadzenie martwego naskórka sprawia, że skóra wygląda matowo i ułatwia tworzenie się modzeli na dłoniach, stopach czy łokciach. Mało tego, może też prowadzić do problemów z włosami
Poznaj sposoby złuszczania martwego naskórka

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2021

Martwy naskórek nie schodzi samoistnie i należy go złuszczać, aby nie gromadził się stopniowo coraz bardziej. Prawdopodobnie już wiesz, jak bardzo niezdrowa skóra potrafi wpłynąć na wygląd osoby. Dlatego ważne jest, aby okresowo usuwać te niechciane warstwy naskórka.

Ponadto nagromadzony martwy naskórek powoduje pogrubienie cery oraz pozbawia ją blasku i witalności. Sprawia również, że niedoskonałości i zmarszczki są bardziej widoczne. W rzeczywistości problemy takie jak trądzik lub wrastające włosy stają się trudne do leczenia w tych warunkach.

Najlepszym sposobem na usunięcie tej warstwy jest regularne głębokie oczyszczanie. Istnieją wszelkiego rodzaju produkty komercyjne i specjalistyczne zabiegi estetyczne, a także domowe środki zaradcze. Każdy z nich może pomóc w pozbyciu się zanieczyszczeń i w efekcie nadać skórze zdrowszy wygląd.

Komórki martwego naskórka

Komórki skóry nieustannie się odnawiają, szczególnie te znajdujące się tuż pod naskórkiem, który jest najbardziej powierzchowną warstwą tego narządu. Ten proces odnowy trwa około 30 dni.

Jednak nie wszystkie komórki martwej skóry poddaje się codziennemu oczyszczaniu. Musisz przeprowadzić głębokie oczyszczanie. W przeciwnym wypadku martwe komórki naskórka gromadzą się i zatykają pory lub tworzą modzele. Możesz nie być tego świadomy, ale ten proces przyspiesza też wypadanie włosów.

Głębokie oczyszczanie lub złuszczanie rozluźnia resztki martwego naskórka i dzięki temu odradzają się żywe komórki. Odnawia wygląd skóry i zapobiega dalszym problemom dermatologicznym.

Kobieta chroniąca policzki przed upadkiem.
Właściwa pielęgnacja skóry polega na usuwaniu martwych komórek naskórka, aby się nie gromadziły.

Złuszczanie skóry na twarzy

Istnieje kilka sposobów na złuszczanie skóry na twarzy. Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj skóry. Skonsultuj się z dermatologiem, jeśli nie wiesz, jak to prawidłowo zrobić, zwłaszcza jeśli masz obecnie problem ze skórą.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz wybrać jedną z następujących metod usuwania martwego naskórka z twarzy:

  • Szczoteczka do oczyszczania twarzy jest urządzeniem do użytku domowego i można ją znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach. Doskonale nadaje się do głębokiego oczyszczania, a także nadaje się do wszystkich rodzajów skóry.
  • Niektóre chemiczne peelingi są dość skuteczne w głębokim oczyszczaniu skóry. Podobnie jak niektóre toniki spełniają tę samą funkcję. Te produkty komercyjne są zazwyczaj bezpieczne dla większości typów skóry.
  • Istnieje również duży repertuar naturalnych maseczek do złuszczania skóry twarzy. Niektóre z nich zawierają takie składniki jak marchew, kokos, płatki owsiane, jogurt, migdały, kawa, brązowy cukier, zielona herbata, miód manuka, a nawet węgiel aktywowany.

Usuń martwy naskórek z ciała i skóry głowy

Niektórzy ludzie popełniają błąd, myśląc, że powinni złuszczać tylko skórę twarzy. W rzeczywistości cała skóra przechodzi ten sam proces odnowy co miesiąc, dlatego całe ciało wymaga regularnego głębokiego oczyszczania.

Zapewne już zauważyłeś, że skóra na Twoim ciele jest zwykle bardziej odporna niż na twarzy. Dlatego najlepiej złuszczać martwy naskórek za pomocą maski o piaskowej konsystencji, takiej jak cukier, sól, soda oczyszczona lub kawa. Możesz również dodać cytrynę, oliwę z oliwek, wodę i olej migdałowy. Najlepiej działa, jeśli nałożysz ją na wilgotną skórę rękawicą złuszczającą.

Ponadto zrób maskę z kawałkami aloesu wymieszanymi z cukrem. Po prostu wymieszaj składniki na miękką pastę i wmasuj okrężnymi ruchami na całej głowie zanim umyjesz włosy szamponem.

Osoba poddawana zabiegowi na twarz.
Stosowanie masek rzadko prowadzi do skutków ubocznych, o ile zachowasz pewne podstawowe środki ostrożności.

Złuszczanie stóp

Stopy są jednym z obszarów ciała, gdzie najbardziej gromadzą martwy naskórek i dlatego wymagają specjalnego traktowania. Modzele są oznaką nagromadzenia jej dużej ilości.

Pumeks pozostaje najskuteczniejszym środkiem w tych przypadkach. Wystarczy namoczyć stopy w ciepłej wodzie przez 10 minut i wyszorować je nim. Aby uzyskać lepsze rezultaty, możesz dodać sól Epsom do wody i moczyć stopy przez około 20 minut.

Możesz również użyć soli Epsom z oliwą z oliwek, aby odżywić skórę. Wystarczy nałożyć pastę zrobioną z płatków owsianych i wody różanej i pozostawić na 20 do 30 minut.

Możesz złuszczać martwy naskórek, nawet jeśli nie masz dużo czasu

Zawsze możesz znaleźć trochę czasu na wykonanie peelingu, jeśli wcześniej zaplanujesz swoje zabiegi pielęgnacyjne. Wspomoże to w sposób naturalny proces odnowy komórek skóry i nie tylko rozjaśni cerę, ale także ożywi mikrobiom skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baumann, L., Amini, S., & Weiss, E. (2005). Nueva clasificación de los tipos de piel y sus implicaciones en Dermatología Cosmética. Dermatología Venezolana, 43(4).
  • Miniño, M., & Hernández-Lara, P. (2003). Exfoliación química (peelings): su utilidad en la dermatología actual. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica, 1(4), 236-246.
  • Schvartzman, S. R., & Cestilli, M. I. (2013). Dermatocosmética: criterios de formulación. Enfoque estético y terapéutico.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.