Maseczka z jajek - czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Maseczka z jajek to popularny zabieg, który ma działanie odmładzające. Czy istnieją jednak jakieś zagrożenia jeśli chodzi o jej stosowanie?
Maseczka z jajek - czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2022

W świecie metod pielęgnacji twarzy istnieją setki możliwości poprawy wyglądu twarzy. Może to obejmować spłycenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień, dostarczenie kolagenu, albo po prostu odświeżenie wyglądu. Podczas gdy kosmetyki komercyjne poszerzają swój katalog, domowe zabiegi, takie jak maseczka z jajek, z każdym dniem zyskują coraz więcej zwolenników.

Stosowanie białek jaj jako składnika przeciwstarzeniowego budzi pewne kontrowersje. Wiele osób od dawna mówi o korzyściach dla skóry, jakie płyną ze stosowania jaj. Jednak niewielka liczba możliwych skutków ubocznych, w konkretnych scenariuszach, zasługuje na zwrócenie większej uwagi na ten środek niż na inne naturalne serum.

Maseczki przygotowane z jajek nie są złe. Jednak dobrym pomysłem jest poznanie zarówno korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń, jakie stanowią one dla niektórych rodzajów skóry.

Maseczka z jajek – zastosowanie w urodzie

Jak podkreśla Instytut Badań nad Jajkami, jajka są jednym z najbardziej kompletnych produktów spożywczych, jakie istnieją. Zawierają witaminy, lipidy, nasycone kwasy tłuszczowe i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Poza tym, według Organizacji Konsumentów i Użytkowników Hiszpanii, obfitują w białko o wysokiej wartości biologicznej ze zbilansowaną ilością aminokwasów

Spożywanie jajek jest bardzo powszechne w wielu tradycjach kulinarnych, chociaż jajka wyróżniają się również jako główny składnik wielu domowych środków upiększających. Stosowanie białek, a nie żółtek jaj, wynika z faktu, że właściwości produktu rzekomo przeciwdziałają oznakom przedwczesnego starzenia.

Miłośnicy maseczek jajecznych twierdzą, że działają oczyszczająco, tonizująco, obkurczająco, ściągająco i odświeżająco. Są też tacy, którzy moc tych preparatów kojarzą z przyspieszeniem gojenia. Istnieje jednak kilka możliwych zagrożeń związanych z tym powszechnym środkiem zaradczym, o których należy pamiętać.

Maseczka z jajek na twarz – zagrożenia

Nakładanie na twarz białek jaj samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami stanowi potencjalne zagrożenie dla skóry w określonych warunkach. Na przykład może stwarzać zagrożenie dla skóry skłonnej do trądziku lub z otwartymi ranami lub oparzeniami.

Chociaż niektórzy opowiadają się za skutecznością maseczek z jajek w pielęgnacji skóry, wciąż nie ma wystarczających dowodów na poparcie tych twierdzeń. Mimo to wiele osób nadal wybiera ten naturalny środek. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność i zapobiec następującym ewentualnym konsekwencjom.

Oddzielanie żółtek
Jajka od lat są używane w domowych kosmetykach. Przypisuje się im ciekawe właściwości dla skóry i włosów.

Infekcje

Jeśli właśnie doznałeś skaleczenia, zadrapania lub skaleczenia, unikaj kontaktu białek ze skórą. Możliwe, że może to doprowadzić do wtórnej infekcji. W przypadku twarzy dotkliwość może być jeszcze większa.

Reakcje alergiczne

Jeśli masz znaną alergię na jajka, nie jedz ich ani nie używaj ich miejscowo. Założenie maseczki, w obliczu alergii, spowoduje wysypkę skórną, swędzenie i trudności w oddychaniu. Reakcja zależy oczywiście od stopnia nasilenia alergii.

Jeśli nie wiesz o alergii, możesz najpierw wykonać mały test skórny, taki jak ten stosowany u dzieci i omówiony przez Nemours Children’s Health:

  1. Najpierw upuść kroplę ekstraktu z jajka na skórę.
  2. Następnie nakłuj lub podrap obszar.
  3. Odczekaj 15 minut, aby zobaczyć, czy pojawi się czerwony pręg lub zgrubienie. Jeśli tak, prawdopodobnie masz alergię.

Salmonella

Niektóre jaja mogą zawierać bakterie o nazwie Salmonella. Są to patogeny zdolne do zarażania wielu żywicieli, takich jak zwierzęta, rośliny i pierwotniaki, i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Stwierdzono to w rozdziale książki In Food Microbiology: Fundamentals and Frontiers.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wdraża przepisy mające na celu zmniejszenie skażenia jaj w gospodarstwie w celu zwalczania Salmonelli. Podkreśla jednak również, że dla konsumentów ważna jest pomoc w bezpiecznym obchodzeniu się z produktem.
Maseczki z białka jaja wykonane są z surowego składnika. Jeśli zostaną nałożone na skaleczenie lub oparzenie, istnieje ryzyko zlokalizowanej i potencjalnie ogólnoustrojowej infekcji, z sepsą włącznie w najgorszym scenariuszu.

Zanieczyszczenie powierzchni

Jeśli chodzisz po domu, czekając, aż maseczka zacznie działać, krople prawdopodobnie spadną na powierzchnie takie jak zlew lub blaty. To spowoduje zanieczyszczenie.

Postaraj się rozprowadzić substancję na twarzy za pomocą rękawiczek i pozostań w jednym miejscu, ponieważ zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się cząsteczek białka w pomieszczeniach, zapobiegnie wywołaniu reakcji alergicznej u innych domowników.

Jaja
Surowe jaja mogą przenosić Salmonellę. Ta bakteria jest niebezpieczna dla ludzi. Dlatego tak ważne jest, aby nigdy nie nakładać maski z jajek na uszkodzoną skórę.

Nietolerancja jaj

Nietolerancja jaj różni się od reakcji alergicznej. Ta pierwsza powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowe i stany zapalne po spożyciu.

Jak mogłoby do tego dojść w przypadku maseczki na twarz?

Część preparatu może dostać się do organizmu przez usta, wywołując w ten sposób objawy nietolerancji.

Maseczka z jajek – jak zapobiegać niepożądanym reakcjom?

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby zachować ostrożność przed nałożeniem maseczki z jajek na twarz. Nigdy nie rozmazuj substancji na zmianach skórnych i staraj się robić to w łazience lub przy umywalce. Ponadto zawsze zdezynfekuj obszar i ręce przed i po usunięciu środka.

Inne wskazówki dotyczą jajek ekologicznych, kartonowych lub pasteryzowanych. Na koniec skonsultuj się z lekarzem w sprawie stosowania alternatywnych białek jaja kurzego, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.