Morele - odkryj ich niesamowite zalety

Podczas spożywania moreli dostarczamy organizmowi wiele składników odżywczych i korzyści, ale ważne jest, aby owoce były pochodzenia ekologicznego, żeby uniknąć chemikaliów. Morele powinny być też spożywane, kiedy są dobrze dojrzałe, ponieważ zielony owoc może być niestrawny.
Morele - odkryj ich niesamowite zalety

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2020

Morele to owoce, które wyróżniają się przede wszystkim wysoką zawartością przeciwutleniaczy. Z tego powodu uważane są niezbędne do zachowania piękna i młodości. Jaklo przekąska może tez w kilka chwil przywrócić nam witalność.

W tym artykule odkryjesz wszystkie właściwości tych owoców, a także niektóre zastosowania i ciekawostki. Podzielimy się z Tobą także różnymi sposobami, w jakie możemy konsumować morele: naturalnie, w kompotach, w dżemie lub suszone.

Morela

Morela (Prunus armeniaca) to owoc pochodzący z Chin, który obecnie jest produkowany głównie w Turcji. Wśród jego doskonałych wartości odżywczych znajdują się beta-karoteny, witamina A (pomarańczowe pigmenty) oraz minerały, takie jak żelazo lub potas. Jest również bardzo bogata w cukry i błonnik.

Zalecamy, aby zawsze spożywać organiczne morele, ponieważ te z innych upraw zwykle zawierają wiele pestycydów i innych substancji chemicznych w swojej skórce. Natomiast, jeśli jest to owoc organiczny, możemy go jeść bez problemów, ponieważ jest bogaty w składniki odżywcze.

Lud Hunza

Hunza to lud zamieszkujący Himalaje, który stał się bardzo znany. Ci rdzenni mieszkańcy słyną z długowieczności i wysokiej jakości życia. Ich sposób odżywiania, który opiera się głównie na warzywach i owocach, uwzględnia w swoim jadłospisie morele, zarówno świeże, jak i suszone.

Należy jednak zauważyć, że czynniki takie jak brak stresu i zanieczyszczenia są również decydujące dla dobrego zdrowia ludzi Hunza.

Owoce te są konsumowane przez cały rok. Często rodziny mają własne drzewa morelowe, które są oznaką wielkiego bogactwa. Oprócz jedzenia owoców, z jego nasion wyciąga się cenny olej, który jest używany do gotowania, do lamp i do pielęgnacji skóry.

Morele na misce.

Korzyści dla zdrowia

Morele mają następujące korzyści zdrowotne:

 • Dzięki swojemu bogactwu w beta-karoteny, ten owoc ma wysoką zdolność antyoksydacyjną. W ten sposób, jedząc morele, możemy zapobiec starzeniu się komórek, które jest powodowane przez wolne rodniki.
 • Przeciwutleniacze są również najlepszym sposobem zapobiegania chorobom zwyrodnieniowym.
 • Mają działanie przeciwzapalne, które może zmniejszyć wiele dolegliwości i bólów.
 • Zapobiegają wielu chorobom oka, takim jak zwyrodnienie siatkówki, ślepota w nocy lub utrata wzroku.
 • Wysoka zawartość żelaza, jaka posiadają szczególnie suszone morele, czyni je doskonałym lekarstwem na niedokrwistość spowodowaną przez niedobór żelaza.
 • Zawierają potas, więc zwalczają retencję płynów, która powoduje obrzęk i opuchlizny w ciele. Jednocześnie redukują nadciśnienie tętnicze.
 • Ułatwiają dobry przepływ trawionych pokarmów w jelitach i zapobiegają zaparciom.
 • Dzięki zawartości cukrów i błonnika są zdrowym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć ochoty na słodycze. Jedząc zaledwie 3 morele będziemy mogli uspokoić głód.
 • Zmniejszają skłonność do występowania skurczów w nogach.
 • Równoważą system nerwowy i łagodzą stany stresu i niepokoju.
 • Regulują wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Inne zastosowania

Oprócz właściwości zdrowotnych owoc ten posiada inne zastosowania i sposoby użycia:

 • Olej z pestek moreli jest bardzo korzystny dla skóry, podobnie jak olej migdałowy.
 • Nasiona tego owocu są bardzo bogate w witaminę A. Dzięki temu przeciwutleniaczowi, morele stosuje się w leczeniu niektórych chorób oczu lub jelit, a także jako składnik wielu naturalnych kosmetyków.
 • Na bazie pestek moreli powstaje słynny włoski likier znany jako amaretto.
Suszone morele.

Musimy jednak podkreślić, że pestka moreli zawiera toksyczne składniki, więc nie można jej spożywać. Z drugiej strony powinniśmy zawsze jeść dojrzałe morele, aby uniknąć niestrawności.

Jak jeść morele?

 • W postaci naturalnej: morela jest apetyczna i łatwa do jedzenia w dowolnym miejscu i czasie. Możemy jednak dodać ją do naszych ulubionych koktajli, aby nadać im charakterystyczny i pyszny słodki smak i odrobinę kwaskowatości.
 • W kompotach lub marmoladzie: możemy ugotować morele z odrobiną wody i cukru, aby uzyskać pyszny kompot lub zrobić dżem, który pysznie będzie smakował z grzanką, jogurtem i ciastkiem.
 • Suszone morele: w postaci suszonej, morele to pożywienie bogate w składniki odżywcze, cukry i błonnik. Dostarczają dużo energii, dzięki czemu są idealne dla dzieci, sportowców itp. Osoby z nadwagą powinny je spożywać w sposób umiarkowany.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Pohl F., Thoo Lin PK., The potential use of plant natural products and plant extracts with antioxidant properties for the prevnetion/treatment of neurodegenerative diseases: in vitro, in vivo and clinical trials. Molecules, 2018.
 • Minaiyan M., Ghannadi A., Asadi M., Etemad M., et al., Anti inflammatory effect of prunus armeniaca L. (Apricot extracts ameliorates TNBS induced ulcerative colitis in rats. Res Pharm Sci, 2014. 9 (4): 225-231.
 • Saari JC., Vitamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.