Morele - odkryj ich niesamowite zalety

05 czerwca, 2020
Podczas spożywania moreli dostarczamy organizmowi wiele składników odżywczych i korzyści, ale ważne jest, aby owoce były pochodzenia ekologicznego, żeby uniknąć chemikaliów. Morele powinny być też spożywane, kiedy są dobrze dojrzałe, ponieważ zielony owoc może być niestrawny.

Morele to owoce, które wyróżniają się przede wszystkim wysoką zawartością przeciwutleniaczy. Z tego powodu uważane są niezbędne do zachowania piękna i młodości. Jaklo przekąska może tez w kilka chwil przywrócić nam witalność.

W tym artykule odkryjesz wszystkie właściwości tych owoców, a także niektóre zastosowania i ciekawostki. Podzielimy się z Tobą także różnymi sposobami, w jakie możemy konsumować morele: naturalnie, w kompotach, w dżemie lub suszone.

Morela

Morela (Prunus armeniaca) to owoc pochodzący z Chin, który obecnie jest produkowany głównie w Turcji. Wśród jego doskonałych wartości odżywczych znajdują się beta-karoteny, witamina A (pomarańczowe pigmenty) oraz minerały, takie jak żelazo lub potas. Jest również bardzo bogata w cukry i błonnik.

Zalecamy, aby zawsze spożywać organiczne morele, ponieważ te z innych upraw zwykle zawierają wiele pestycydów i innych substancji chemicznych w swojej skórce. Natomiast, jeśli jest to owoc organiczny, możemy go jeść bez problemów, ponieważ jest bogaty w składniki odżywcze.

Lud Hunza

Hunza to lud zamieszkujący Himalaje, który stał się bardzo znany. Ci rdzenni mieszkańcy słyną z długowieczności i wysokiej jakości życia. Ich sposób odżywiania, który opiera się głównie na warzywach i owocach, uwzględnia w swoim jadłospisie morele, zarówno świeże, jak i suszone.

Należy jednak zauważyć, że czynniki takie jak brak stresu i zanieczyszczenia są również decydujące dla dobrego zdrowia ludzi Hunza.

Owoce te są konsumowane przez cały rok. Często rodziny mają własne drzewa morelowe, które są oznaką wielkiego bogactwa. Oprócz jedzenia owoców, z jego nasion wyciąga się cenny olej, który jest używany do gotowania, do lamp i do pielęgnacji skóry.

Morele na misce.

Korzyści dla zdrowia

Morele mają następujące korzyści zdrowotne:

 • Dzięki swojemu bogactwu w beta-karoteny, ten owoc ma wysoką zdolność antyoksydacyjną. W ten sposób, jedząc morele, możemy zapobiec starzeniu się komórek, które jest powodowane przez wolne rodniki.
 • Przeciwutleniacze są również najlepszym sposobem zapobiegania chorobom zwyrodnieniowym.
 • Mają działanie przeciwzapalne, które może zmniejszyć wiele dolegliwości i bólów.
 • Zapobiegają wielu chorobom oka, takim jak zwyrodnienie siatkówki, ślepota w nocy lub utrata wzroku.
 • Wysoka zawartość żelaza, jaka posiadają szczególnie suszone morele, czyni je doskonałym lekarstwem na niedokrwistość spowodowaną przez niedobór żelaza.
 • Zawierają potas, więc zwalczają retencję płynów, która powoduje obrzęk i opuchlizny w ciele. Jednocześnie redukują nadciśnienie tętnicze.
 • Ułatwiają dobry przepływ trawionych pokarmów w jelitach i zapobiegają zaparciom.
 • Dzięki zawartości cukrów i błonnika są zdrowym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć ochoty na słodycze. Jedząc zaledwie 3 morele będziemy mogli uspokoić głód.
 • Zmniejszają skłonność do występowania skurczów w nogach.
 • Równoważą system nerwowy i łagodzą stany stresu i niepokoju.
 • Regulują wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Inne zastosowania

Oprócz właściwości zdrowotnych owoc ten posiada inne zastosowania i sposoby użycia:

 • Olej z pestek moreli jest bardzo korzystny dla skóry, podobnie jak olej migdałowy.
 • Nasiona tego owocu są bardzo bogate w witaminę A. Dzięki temu przeciwutleniaczowi, morele stosuje się w leczeniu niektórych chorób oczu lub jelit, a także jako składnik wielu naturalnych kosmetyków.
 • Na bazie pestek moreli powstaje słynny włoski likier znany jako amaretto.
Suszone morele.

Musimy jednak podkreślić, że pestka moreli zawiera toksyczne składniki, więc nie można jej spożywać. Z drugiej strony powinniśmy zawsze jeść dojrzałe morele, aby uniknąć niestrawności.

Jak jeść morele?

 • W postaci naturalnej: morela jest apetyczna i łatwa do jedzenia w dowolnym miejscu i czasie. Możemy jednak dodać ją do naszych ulubionych koktajli, aby nadać im charakterystyczny i pyszny słodki smak i odrobinę kwaskowatości.
 • W kompotach lub marmoladzie: możemy ugotować morele z odrobiną wody i cukru, aby uzyskać pyszny kompot lub zrobić dżem, który pysznie będzie smakował z grzanką, jogurtem i ciastkiem.
 • Suszone morele: w postaci suszonej, morele to pożywienie bogate w składniki odżywcze, cukry i błonnik. Dostarczają dużo energii, dzięki czemu są idealne dla dzieci, sportowców itp. Osoby z nadwagą powinny je spożywać w sposób umiarkowany.
 • Pohl F., Thoo Lin PK., The potential use of plant natural products and plant extracts with antioxidant properties for the prevnetion/treatment of neurodegenerative diseases: in vitro, in vivo and clinical trials. Molecules, 2018.
 • Minaiyan M., Ghannadi A., Asadi M., Etemad M., et al., Anti inflammatory effect of prunus armeniaca L. (Apricot extracts ameliorates TNBS induced ulcerative colitis in rats. Res Pharm Sci, 2014. 9 (4): 225-231.
 • Saari JC., Vitamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.