Moczenie stóp w occie – 6 korzyści

Czy masz problem ze stopami? Jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało, ocet może pomóc! Dowiedz się, w czym może pomóc to wspaniałe naturalne remedium i jak z niego korzystać!
Moczenie stóp w occie – 6 korzyści
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Pomimo tego, że stopy są odpowiedzialne za dźwiganie ciężaru ciała w czasie każdej czynności wykonywanej w ciągu dnia, ich zdrowie jest często zaniedbywane. Przypominamy sobie o zdrowiu stóp dopiero wtedy, gdy w końcu rozwinie się jakaś choroba. Dlatego właśnie mamy dla Ciebie kilka porad co do tego jak dbać o stopy. Czy wiesz, że ocet może pomóc?

Stopy są stale narażone na suchość, bakterie i inne czynniki, które mogą mieć na nie negatywny wpływ. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do szeregu problemów, na przykład rozwoju grzybicy, stwardnienia i innych problemów. Sprawiają one, że wygląd stóp jest nieatrakcyjny i niezdrowy.

Na szczęście istnieją w 100% naturalne produkty, które zapewnią stopom dodatkową dawkę substancji odżywczych oraz ochronę. Opowiemy Ci o nich.

Jednym z takich składników jest wspaniały ocet, który jest bogaty w kwasy i związki przeciwgrzybicze pomagające regulować pH skóry. Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Tobą fantastycznymi korzyściami, jakie ocet zapewnia stopom.

1. Moczenie stóp w occie zwalcza infekcje grzybicze

Znajdujący się w occie kwas octowy pomaga wyeliminować infekcje, które mogą powodować takie problemy jak grzybica stóp lub pożółkłe paznokcie. Dlatego właśnie poleca się go do pielęgnacji stóp.

Grzybica stóp

Działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne pomaga przy infekcjach i tworzy barierę ochronną przed przyszłymi atakami tych mikroorganizmów.

Sposób stosowania

 • Dodaj szklankę octu do miski z ciepłą wodą i mocz stopy przez 15-20 minut.
 • Powtarzaj tę kurację od dwóch do trzech razy w tygodniu.

2. Wygładza skórę

Działanie złuszczające tego naturalnego produktu pomaga usunąć martwe komórki, przez które skóra jest sucha i szorstka. Nic dziwnego, że tak dobrze się sprawdza podczas zabiegów.

Sposób stosowania

 • Mocz stopy w misce z wodą i octem przez 15-20 minut.

3. Eliminuje brodawki

Zawarte w occie kwasy – w tym przypadku mowa o occie jabłkowym – są skuteczne przeciwko wirusom, które powodują powstawanie brodawek na skórze stóp.

Jego skład neutralizuje wszelkie infekcje i zmiękcza brodawki do momentu, aż zostaną całkowicie usunięte.

Odciski

Sposób stosowania

 • Dodaj pół szklanki octu jabłkowego do miski z ciepłą wodą i mocz stopy przez 30 minut.
 • Możesz także zaaplikować ocet jabłkowy bezpośrednio na brodawkę używając w tym celu wacika.

4. Zmniejsza swędzenie

Świąd w okolicach stóp może być spowodowany przez zaburzenie równowagi pH, czego przyczyną może być bardzo wysoka suchość skóry lub nadmierne namnażanie się grzybów. Czasami ma to związek z reakcją alergiczną na materiał użyty do produkcji obuwia.

Na szczęście ocet jabłkowy może złagodzić ten niekomfortowy objaw i walczyć ze źródłem problemu.

Sposób stosowania

 • Najpierw wymieszaj w proporcji 1:1 ocet jabłkowy z ciepłą wodą i mocz stopy przez 20 minut.
 • Następnie powtarzaj tę kurację codziennie jeśli uważasz, że jest to konieczne.

5. Neutralizuje brzydki zapach

Nadmierna potliwość i namnażanie się pewnych bakterii może powodować nieprzyjemny zapach stop, który jest trudny do wyeliminowania. Znajdujące się w occie kwasy zmniejszają nadprodukcję płynów, a także hamują namnażanie się zarazków.

Stopy

To oznacza, że stosowanie octu może się stać naturalnym rozwiązaniem kładącym kres temu nieprzyjemnemu zapachowi stóp.

Sposób stosowania

 • Wymieszaj w misce wodę z octem w proporcji 2:1 i mocz stopy przez 15 minut.
 • Jeśli zapach wciąż jest mocny, dodaj kilka kropel olejku eterycznego.
 • Oczywiście wyczyść dokładnie buty przez ponownym ich założeniem.

6. Zmiękcza odciski i nagniotki

Nagniotki na stopach mogą mieć źródło w nadmiernym gromadzeniu się martwych komórek i tarciu spowodowanym przez niektóre rodzaje obuwia.

Kwas octowy znajdujący się w occie działa jak środek złuszczający i zmiękczający skórę, co sprawia, ze jest idealny do usuwania martwego naskórka i zmiękczania twardych miejsc.

Po wchłonięciu, ocet zwiększa poziom wilgoci w skórze. Poprawia to z czasem wygląd stóp.

Sposób stosowania

 • Najpierw wymieszaj w proporcji 1:1 biały ocet z wodą i mocz stopy przez 15-20 minut.
 • Następnie powtarzaj tę kurację każdego wieczoru i dopełnij dzieła pumeksem.

Niewątpliwie ocet może stać się naszym wielkim sprzymierzeńcem. Jak się okazuje, jest to bardzo proste. Jesteś gotowa zadbać o swoje stopy przy użyciu tego wspaniałego produktu? Niech stanie się on częścią Twoich regularnych rytuałów pielęgnacyjnych!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Darshna Yagnik et al. “Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coliStaphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression”, Sci Rep. 2018; 8: 1732.
 • Gopal J et al. “Authenticating apple cider vinegar‘s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect”, Nat Prod Res. 2017 Dec 11:1-5. doi: 10.1080/14786419.2017.1413567.
 • Mota AC et al. “Antifungal Activity of Apple Cider Vinegar on Candida Species Involved in Denture Stomatitis”, J Prosthodont. 2015 Jun;24(4):296-302. doi: 10.1111/jopr.12207. Epub 2014 Sep 14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.