Mity żywieniowe, których dietetycy nie znoszą

Aby cieszyć się zdrowiem i wymarzoną sylwetką powinnaś przestrzegać zdrowej, zbilansowanej diety która zawiera składniki ze wszystkich najważniejszych grup. Unikaj niedoborów pokarmowych!
Mity żywieniowe, których dietetycy nie znoszą
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Istnieje mnóstwo teorii na temat tego, jak prowadzić zdrowy tryb życia. Niestety bardzo często teorie te oparte są o mity żywieniowe. Większość z nich czy innych planów i zaleceń nie jest poparta żadnymi badaniami naukowymi ani raportami. Nie wiemy, jak miałyby działać – ani czy w ogóle działają!

W dzisiejszym artykule pokażemy Ci najczęściej pojawiające się w dyskusjach o dietach i odżywianiu mity żywieniowe. Są one tak rozpowszechnione, że dietetycy często z trudem starają się przekazać społeczeństwu prawdę i przekonać wielu z nas, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Poznaj rzetelne informacje i dowiedz się, jak naprawdę żyć i jeść zdrowo!

Najpowszechniejsze mity żywieniowe

1. Jajka zawierają dużo cholesterolu

Owszem, w jajkach znajduje się cholesterol. W związku z tym, liczne mity żywieniowe głoszą, że powinniśmy unikać spożywania jajek, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca.

W rzeczywistości natomiast w jajkach znajdziesz imponujące ilości witamin i minerałów. Jedzenie jajek niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne. Warto wymienić choćby zdrową utratę wagi, dbanie o jakość widzenia i zdrowie oczy czy silne mięśnie.

Mity żywieniowe często dotyczą jajek i zawartości cholesterolu.

Jeśli zaś chodzi o sam cholesterol, nie udowodniono jednoznacznie, że jedzenie jajek faktycznie zwiększa jego stężenie w organizmie.

Co zalecają dietetycy?

  • Śmiało możesz – a nawet powinnaś – włączyć jajka do zdrowej, zrównoważonej diety. Sekret tkwi w zachowaniu umiaru. Większość zdrowych osób je jedno jajko dziennie i nie doświadcza z tego powodu żadnych negatywnych konsekwencji.

2. Dieta bezglutenowa jest zdrowsza niż ta zawierająca produkty z glutenem

Gluten to rodzaj białka znajdującego się w pszenicy, jęczmieniu i życie. Diety bezglutenowe są zazwyczaj dedykowane osobom, które cierpią na celiakię lub nadwrażliwość na gluten, i których organizm po prostu go nie toleruje.

Jeśli nie dotyczą Cię żadne tego typu dolegliwości a mimo to bez wyraźnego powodu unikasz produktów zawierających gluten, możesz w konsekwencji spożywać zbyt mało witamin, błonnika i minerałów. Składniki te są niezbędne do zachowania zrównoważonej diety.

Nie musisz unikać glutenu jeśli nie cierpisz na celiakię.

  • Mity żywieniowe często głoszą, że diety bezglutenowe są zawsze dietami odchudzającymi. To nieprawda.

Co zalecają dietetycy?

  • W przypadku osób, które nie cierpią na celiakię, odpowiednio zrównoważona dieta może i powinna zawierać pełnoziarniste produkty z glutenem.
  • Natomiast, to czego należy unikać to przetworzone mąki i chleby z marketów. Zawierają one mnóstwo cukru.

3. Produkty dietetyczne są odpowiednie dla osób odchudzających się

Produkty oznaczone, jako “dietetyczne”, “odtłuszczone” czy “light” często zawierają niewiele tłuszczu oraz węglowodanów. Są też dodatkowo dosładzane. Producenci próbują przekonać nas, że to zdrowe i odchudzające opcje.

Prawda natomiast wygląda inaczej. To, co ma niewiele tłuszczu i węglowodanów niekoniecznie ma niewiele kalorii. A więc, jeśli starasz się schudnąć, jedzenie produktów oznaczonych etykietką “light” może Ci tylko szkodzić.

Co zalecają dietetycy?

  • Zawsze uważnie sprawdzaj etykiety produktów oznaczonych jako “dietetyczne” czy też “light“. Zwracaj szczególna uwagę na liczbę kalorii. Przydatną sztuczką jest porównanie ilości kalorii produktu w wersji dietetycznej ze standardową wersją.

4. Czerwone mięso szkodzi zdrowiu

To prawda, że czerwone mięso wiąże się z wyższym ryzykiem zapadania na choroby serca. Ale mity dietetyczne często uogólniają tę kwestię i głoszą, że wszystkie rodzaje mięsa są niebezpieczne i szkodliwe.

Nie ma potrzeby całkowitej rezygnacji z czerwonego mięsa.

  • Jak wygląda prawda? Zaszkodzisz swojemu sercu tylko, jeśli będziesz jadła duże ilości smalcu oraz mięsa, które zawiera bardzo dużo tłuszczu. Niezdrowe są też potrawy z mięsa smażonego.
  • Koniecznie zapamiętaj, że czerwone mięso to ważne źródło białka, witaminy B12, kolagenu, żelaza i cynku.

Co zalecają dietetycy?

  • Nie eliminuj całkowicie czerwonego mięsa z jadłospisu. To niekonieczne i niekorzystne. Zamiast tego, wybieraj po prostu chude kawałki, które zawierają tak mało tłuszczu, jak to tylko możliwe.
  • Zaspokajaj potrzeby organizmu związane z jedzeniem mięsa – innymi rodzajami mięsa niż czerwone. Sięgaj często po drób!
  • Świetnym źródłem białka są także wspomniane wcześniej –cenne jajka oraz rośliny strączkowe, ryby i owoce morza.

5. Granola to zdrowa opcja na śniadanie

Granola jest często sugerowana, jako dobry pomysł na zdrowe śniadanie. W rzeczywistości jednak powinniśmy myśleć o niej bardziej, jak o deserze niż właściwym posiłku. Choć oczywiście granola zawiera mieszankę pełnych ziaren, zwykle znajdziesz w niej także słodzone owoce oraz miód lub inne źródła dodanego cukru.

  • Dieta zawierająca dużo cukrów wiąże się z podwyższonym ryzykiem chorób układu wieńcowego, takich jak cukrzyca czy choroby serca a nawet nowotwory.

Co zalecają dietetycy?

  • Zastąp granolę gotowaną owsianką lub jaglanką. Spróbuj dodać do swoich płatków orzechy albo świeże owoce. To znacznie lepsze i w pełni zdrowe źródła smaku.
  • Możesz też śmiało przygotować własną granolę. Użyj niewielkiej ilości cukru i dodawaj świeże owoce. W ten sposób będziesz miała pełną kontrolę nad liczbą kalorii.

6. Kiedy chcesz schudnąć, wystarczy że będziesz uważać na wielkość porcji

Zdrowe jedzenie i skuteczne odchudzanie naprawdę nie oznaczają, że musisz odmawiać sobie jedzenia pełnowartościowych i smacznych posiłków.

Za to mity żywieniowe często podają, że zdrowe jedzenie sprowadza się do wielkości porcji. Na pewno słyszałaś nie raz, że jedyne na co musisz zwrócić uwagę gotując i serwując posiłki to rozmiar porcji.

To nieprawda, że na diecie należy wyłącznie zwracać uwagę na wielkość porcji.

  • Zamiast skupiać się na wielkości porcji i zawartości kalorii, powinnaś starannie wybierać produkty i posiłki, które zawierają optymalny i bogaty zestaw składników odżywczych.
  • Zdrowa dieta to taka, która nie sprawia, że jesteś głodna, czujesz się winna po zjedzeniu czegoś albo wręcz brakuje Ci pewnych składników odżywczych. Tylko odpowiednio dobrany i przemyślany jadłospis sprawi, że faktycznie schudniesz i bez problemu utrzymasz szczupłą sylwetkę.

Co zalecają dietetycy?

  • Nic chodź głodna! Jeśli chcesz schudnąć i utrzymać wymarzoną wagę, zwracaj uwagę na ilość spożywanych węglowodanów.

7. Jedzenie produktów o wysokiej zawartości tłuszczu sprawia, że tyjemy

Owszem, to prawda, że produkty bogate w zdrowe tłuszcze zawierają jednocześnie więcej kalorii. Ale z drugiej strony potrzebujemy ich, aby na dłużej czuć sytość. Dzięki poczuciu najedzenia łatwiej nam panować nad ochotą na przekąski i niezdrowe posiłki.

  • Tłuszcz zawiera więcej kalorii na 1 gram niż taka sama ilość węglowodanów czy białka. Ale mimo tego, że są bardziej kaloryczne – potrzebujemy w diecie tłuszczy – szczególnie tych nazywanych niezbędnymi.
  • Zdrowe tłuszcze zapewnią Ci poczucie nasycenia, nawet jeśli nie zjesz ich wiele. Przyczyniają się też one do ograniczania zachcianek, a nawet wspomagają metabolizm.

Co zalecają dietetycy?

  • Wybieraj zdrowe tłuszcze roślinne wysokiej jakości. Ich dobrymi źródłami są nasiona i orzechy.
  • Unikaj za wszelką cenę smażonych potraw zawierających tłuszcze trans.

Zapomnij o tych mitach żywieniowych

Jak widzisz, mity żywieniowe dotyczące samej diety i stylu życia są bardzo rozpowszechnione. Pamiętaj o tym, że sekret zdrowia polega na trzymaniu się z dala od radykalnych diet-cud. Pod żadnym pozorem nie przestawaj też jeść produktów z grup, które są niezbędne dla organizmu.

Jeśli masz pytania dotyczące dostosowania diety i posiłków do własnych, indywidualnych potrzeb i celów, umów się na spotkanie z dietetykiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.