Miłość ma sens, gdy umiesz ją okazać

Podobnie jak umiemy przyjmować od innych, powinniśmy również nauczyć się dawać ludziom wokół nas to, na co sami zasługujemy. W ten sposób okażemy naszą miłość nie tylko słowami, ale też widocznymi czynami.
Miłość ma sens, gdy umiesz ją okazać

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2019

Miłość ma sens, gdy umiesz ją okazać. Nie ulega to najmniejszej wątpliwości. W naszym codziennym życiu wiele razy poruszamy temat miłości, jednak coraz mniej jest osób, które są w stanie okazać ją w sposób zdrowy i wzbogacający.

Wielu ludzi nie pojmuje bowiem faktu, że miłość ma sens jedynie wtedy, gdy obdarzamy nią i okazujemy w sposób niewyrządzający nikomu krzywdy i bez sprawiania bólu.

Należy zaznaczyć, że nie mamy tu na myśli jedynie związku romantycznego. Wystarczy pomyśleć o tych wszystkich rodzicach, którzy – choć twierdzą, że kochają swoje dzieci – sprawiają im ból i naznaczają cierpieniem na całe życie.

Chodzi bowiem o to, by umiejętnie odpowiedzieć na potrzeby drugiego człowieka, ułatwiając mu rozwój i zapuszczenie korzeni. Jeżeli miłość nie ofiaruje nam doceniania, poczucia bezpieczeństwa i uznania, sprawia, że zamiast szczęścia czujemy zagubienie, przypominając emocjonalnie nagich ludzi.

Miłość ma sens tylko wtedy, gdy jest okazywana w sposób zdrowy i z wzajemnością. W przeciwnym razie skazuje nas na samotność i cierpienie…

Zapraszamy Cię do refleksji na ten temat.

Miłość ma sens, bo zmienia Twój umysł

Eksperci w dziedzinie psychologii, psychiatrii, socjologii i antropologii zgodnie twierdzą, że człowiek, przychodząc na świat, jest szlachetny z natury.

Dziewczynka przytula się do misia

Wyraźnie widać w tym stwierdzeniu wpływ psychologii pozytywnej, jeśli jednak wziąć pod uwagę ogromny wpływ jaki wywierają na mózg dziecka wszelkie bodźce, okazywanie uczuć, wychowywanie, nabywane doświadczenia a nawet samo społeczeństwo, z czasem zaczynamy rozumieć, dlaczego zachowujemy się tak a nie inaczej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Jak głos matki wpływa na mózg dziecka?

  • Miłość w znaczny sposób zmienia rozmaite elementy złożonej struktury naszego mózgu. Jeżeli podczas dorastania napotykaliśmy objawy odrzucenia i nie okazywano nam miłości, mogło to uszkodzić ponad dziesięć obszarów mózgu.
  • Jeśli nie dostarcza się nam pozytywnych objawów miłości i czułości w wieku dziecięcym, mózg nie rozwija się we właściwy sposób. Utrudnia się rozwój części mózgu odpowiedzialnej za emocje i życie społeczne.
  • Mózg, który nieustannie otrzymuje bodźce negatywne, jest narażony na ciągły wpływ stresu i niepokoju. To bardzo ogranicza rozwój i dojrzewanie mózgu dziecka. Nie będzie ono w stanie uczyć się szybko i efektywnie. Informacje będzie przyjmować znacznie trudniej, niż osoba, która była wychowywana w środowisku pełnym miłości i harmonii.

Miłość ma sens nawet jeśli w to nie wierzysz

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jako istoty ludzkie potrzebujemy miłości już od samego początku naszego życia. Przerażająca jest skala, na jaką wpływa maltretowanie i niewłaściwe traktowanie dziecka na cały jego przyszły rozwój i na jego życie.

  • Istnieją również pewne rodzaje związków romantycznych, podczas których partner wyrządza drugiej osobie krzywdę, kontrolując, wywołując lęki i cierpienie.
  • Fakt ten być może Cię zaskoczy, ale mózg dorosłego człowieka, przez dłuższy czas poddany tego rodzaju bodźcom, spowoduje całą serię wyraźnych zmian biochemicznych bardzo przypominających zespół stresu pourazowego.
  • Człowiek, który żyje jako ofiara przemocy emocjonalnej i któremu okazuje się nieszczerą bądź niewłaściwie okazaną miłość, z czasem zacznie odczuwać bezsenność, pojawią się u niego zaburzenia pamięci, stany lękowe, obniżenie poczucia własnej wartości a nawet zmniejszenie struktury mózgowej znanej jako podwzgórze.

Miłość ma sens, gdy umiesz ją okazać – wtedy bowiem powiększa Twój świat

Miłość, którą potrafimy zdrowo obdarzyć drugiego człowieka sprawia, że rośniemy od wewnątrz i na zewnątrz. Staje się bodźcem do rozwoju i poszerzania naszych horyzontów. Tak okazana miłość ma sens, ponieważ wzmacnia łączące nas z drugimi więzi.

Kochać to rozumieć innych i dbać o nich jak o siebie

Każdy z nas, bez wyjątku, zasługuje w życiu na trzy rzeczy: być kochanym, być szanowanym i uznanym.

Jeżeli jest wokół Ciebie człowiek lub ludzie, którzy zapewniają Ci te trzy elementy, nie pozwól im odejść, zadbaj o więzi z nimi. Każda istota ludzka żyjąca na tym świecie potrzebuje bowiem tych aspektów. To niezbywalne prawo człowieka.

Kochać a kochać umiejętnie to nie to samo

Prawdopodobnie w trakcie swojego życia spotkałeś na swojej drodze osoby, które twierdziły, że Cię kochają, ale nie były w stanie Ci tego okazać w zdrowy sposób.

  • Niektórzy uważają, że miłość to pewien odseparowany od reszty życia wymiar i że nie trzeba mieszać jej z tym, co robimy na co dzień.
  • Okazuje się jednak, że samo bycie mamą, ojcem, bratem, siostrą czy partnerem jeszcze nie wystarczy do zbudowania silnej, zdrowej więzi. Miłość ma sens, gdy objawia się w zwykłych, codziennych gestach – w tym, co wydaje się całkiem niezauważalne i nieistotne.
  • Miłość ma sens, gdy się ją widzi i można wyraźnie zauważyć. Słowa same w sobie nic nie znaczą, muszą im towarzyszyć gesty i czyny.
Miłość ma sens - zakochana para i wróżka

Jesteśmy pewni, że masz dookoła siebie mnóstwo osób, które Cię kochają i pragną być kochane przez Ciebie. Nie zapominaj, że musisz o nie dbać jak o największy skarb. Nie zapominaj jednak również, że Ty też zasługujesz na miłość, zrozumienie i uznanie

Jeżeli osoby w Twoim otoczeniu o tym zapomniały, przypomnij im o tym, ponieważ miłość ma sens jedynie wtedy, gdy jesteśmy  w stanie ją okazać w sposób umiejętny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.