Udane małżeństwo - 6 wskazówek, jak je zbudować 

Jeśli chcemy, aby nasze małżeństwo było udane, bardzo ważne jest, aby nauczyć się szanować partnera. I nawet jeśli mamy dużo wspólnych zajęć, trzeba się również nauczyć zostawić drugiej osobie przestrzeń.
Udane małżeństwo - 6 wskazówek, jak je zbudować 
Bernardo Peña

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Kiedy się pobieramy, marzymy o założeniu wspaniałego domu, ale niestety wiadomo, że nie jest to cel, który wszyscy osiągają. Istnieje wiele okoliczności, które mogą ugasić płomienie miłości i namiętności.Ale nie musi tak być. Dzisiaj przedstawiamy 6 wskazówek, które pomogą zbudować udane małżeństwo.

Zachowaj iskrę miłości i ciesz się życiem.

Życie z osobą, z którą nie dorastaliśmy ani nie otrzymaliśmy wspólnego wykształcenia, bez względu na to, jak bardzo ją kochamy, będzie wiązało się z wyzwaniami. Wynika to z zobowiązań, które mogą wywołać negatywne sytuacje, jeśli para nie jest psychicznie przygotowana do stawienia im czoła.

Bycie szczęśliwym przez całe życie w małżeństwie jest osiągalnym marzeniem, jeśli znamy pewne wzorce zachowań i zobowiązujemy się je stosować. Czytaj zatem dalej i zrób wszystko, aby Twoje udane małżeństwo dało Ci długie i satysfakcjonujące życie w związku.

Proste rady, jak zbudować udane małżeństwo

Jak już mówiliśmy, życie w związku może być wyzwaniem. Jeśli jednak zastosujesz się do poniższych rad, zaangażowanie, które podjąłeś wobec swojej rodziny i przyjaciół, gdy padło sakramentalne „Tak”, stanie się najlepszą decyzją w Twoim życiu. Zobacz, na co zwrócić uwagę:

Udany związek

1. Udane małżeństwo to przede wszystkim dobra komunikacja

Komunikacja jest podstawą każdego związku. Postaraj się, aby Twój partner był jednocześnie Twoim najlepszym przyjacielem. Opowiadaj mu o codziennych sprawach, opowiadaj mu o swoich celach i projektach.

Stale wyrażaj mu również swoje uznanie, ale także mów, kiedy się z nim nie zgadzasz, aby znaleźć rozwiązania i nie generować konfliktów.

2. Umiejętność słuchania

Musisz zamknąć drzwi do egoizmu, jeśli chcesz zagwarantować sobie udane małżeństwo. Nie zadowalaj się zawsze mówieniem tylko o sobie, ale słuchaj z uwagą i powagą, kiedy partner mówi do Ciebie.

Z empatią ukierunkuj go na to, czego potrzebuje, ciesz się jego osiągnięciami i skoryguj każdą sprawę, w której się ze sobą nie zgadzacie.

3. Dobry seks

Stosunki seksualne są fundamentalne w związku. Nie zadowalaj się rutyną. Zachowaj iskrę romansu i od czasu do czasu zaskocz swojego partnera. Znajdź nowe pozycje, eksperymentuj z innymi miejscami i rozmawiaj o tym, co lubicie, czego nie robicie i co chcielibyście spróbować.

4. Udane małżeństwo nie istnieje bez przebaczenia

Nikt nie jest doskonały i jako ludzie mamy możliwość popełniania błędów. Jednak przyznanie się do winy i okazanie skruchy uaktywniają prawdziwe przebaczenie. Upewnijcie się, że to, co wpłynęło na związek, nie powtórzy się, podejmijcie odpowiednie środki i dalej podążajcie wspólną ścieżką.

5. Nie rozrywaj starych ran

Jeśli wydarzyło się coś nieprzyjemnego, ale potem nastąpiło przebaczenie, nie wyciągaj tej sprawy przy każdym kolejnym sporze. To, co zostało już omówione i przebaczone, należy zamknąć w przeszłości, aby móc rozwijać związek w nowych doświadczeniach.

6. Udane małżeństwo pozostawia miejsce na przestrzeń osobistą

Chociaż wiemy, że udane małżeństwo to związek dwóch osób, musimy również wziąć pod uwagę, że każda z nich ma własną, odrębną indywidualność. Szanuj więc przestrzeń drugiej strony, aby mogła ją dzielić ze swoimi najbliższymi i praktykować swoje hobby.

Naruszenie prywatności partnera lub próba pozostawania przez cały czas razem może doprowadzić do popadnięcia w rutynę i wyczerpania emocjonalnego.

Częste błędy

Oto kilka typowych błędów, które zagrażają zdrowym relacjom, a także utrudniają udane małżeństwo. Jeśli będziesz o nich pamiętać i przygotujesz się do zastosowania niezbędnych poprawek, bez wątpienia unikniesz wielu bólów głowy i traumatycznych konsekwencji w życiu sentymentalnym:

Szczęśliwa rodzina
  • Ukrywanie problemów przed małżonkiem. Nie jest dobrze ukrywać trudności, z którymi się zmagasz, a nawet mieszane uczucia lub niechęć do partnera.
  • Jeśli nie macie wspólnych zajęć z czasem może to otworzyć drzwi do dystansu.
  • Złe nastawienie wobec małżonka. Taka postawa jest wysoce szkodliwa, ponieważ przypisuje partnerowi umyślne wyrządzanie szkody innym.
  • Zaprzestanie okazywania sobie oznak miłości, uczucia i czułości.
  • Częste uciekanie się do ironii i aluzji. Działanie w ten sposób jedynie ożywia różnice.

Korzyści

Małżeństwo jest podstawą społeczeństwa, co oznacza, że ​​jeśli jest ono udane, pracujemy również na rzecz lepszego świata. Zdrowy i trwały związek daje także nam samym następujące korzyści:

  • Zwiększa poczucie własnej wartości
  • Poszerza nasze kręgi społeczne
  • Pomaga nam osiągnąć większą dojrzałość umysłową.
  • Zwiększa naszą zdolność do znajdowania rozwiązań codziennych problemów.
  • Utrzymuje nasze zdrowie seksualne w optymalnych warunkach.

Aby osiągnąć zadowalający związek małżeński, podstawową sprawą jest utrzymanie silnej więzi małżeńskiej w obliczu przeciwności losu. Udane małżeństwo musi być bezpieczną przystanią, w której para jest w stanie w bezpieczny sposób wyrazić swoje różnice, gniew i odmienne poglądy. Tylko wtedy może wzrastać i przynosić owoce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wood, R. G., McConnell, S., Moore, Q., Clarkwest, A., & Hsueh, J. (2012). The effects of building strong families: A healthy marriage and relationship skills education program for unmarried parents. Journal of Policy Analysis and Management, 31(2), 228-252.
  • McVeigh, M. (2016). Pope’s tips for building a marriage. Eureka Street, 26(7), 61.
  • Kudrna, J. (2013, February). Arbitration and Right of Access to Justice: Tips for a Successful Marriage. In New York University Journal of International Law and Politics (JILP) Online Forum.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.