Zdrowe pary - poznaj ich 10 nawyków

Choć niezbyt często się o tym mówi, jednym z pozytywnych skutków bliskości fizycznej są przyjemne doznania pomagające w utrzymaniu odczucia zadowolenia i szczęścia w związku. 
Zdrowe pary - poznaj ich 10 nawyków

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2021

Mówi się, że szczęście związku dwojga ludzi tkwi w podtrzymywaniu wzajemnej miłości oraz szacunku mimo upływu lat. Utrzymanie związku, który będzie trwał całe życie nigdy nie jest łatwe i wymaga znacznie więcej, niż tylko miłości.  Choć nie ma magicznego przepisu na to, by pary mogły cieszyć się szczęściem, Mark Goulston, psychiatra, konsultant, międzynarodowy prelegent, na łamach czasopisma Psychology Today zdradził 10 dobrych nawyków, które pielęgnują zdrowe pary.

Opisał on ponadto jak każdy z nawyków wzmacnia więź emocjonalną między obojgiem partnerów w związku.

Zdrowe pary chodzą do łóżka o tej samej porze

Gdy Twój związek znajduje się w fazie początkowej, normalne jest, że chce się iść do łóżka razem i wspólnie dzielić ten szczególny czas u schyłku dnia. Utrzymywanie tego zwyczaju pomimo upływu lat jest jednym z sekretów, by związek był silny i pozostał szczęśliwy.

Goulston twierdzi, że dialog oraz bezpośredni kontakt fizyczny, jaki pojawia się, kiedy oboje partnerów kładzie się do łóżka razem, polepsza komunikację między nimi i pomaga podtrzymywać pociąg fizyczny.

Szczęśliwe pary

Pielęgnują wspólne zainteresowania

Gdy dwoje ludzi spotyka się po raz pierwszy, często odkrywają, że łączy ich tak naprawdę niewiele wspólnych zainteresowań. Nie oznacza to wcale, że stanowią niedobraną parę. Wręcz przeciwnie – dla obojga partnerów może to stanowić możliwość podjęcia się nowych zajęć i wyjścia poza ramy codziennych przyzwyczajeń.

Aby jednak związek nie był zbyt hermetyczny, należy szanować przestrzeń każdego z partnerów i pozostawić miejsce na indywidualne zajęcia oraz zainteresowania. 

Zdrowe pary trzymają się za ręce

Choć jest to element często pomijany, trzymanie się za ręce może pomóc utrzymać wyjątkową więź między Tobą a Twoim partnerem. Jednym ze skutków tego typu bliskości fizycznej są przyjemne doznania pomagające w utrzymaniu odczucia zadowolenia i szczęścia w związku.

Glouston zaleca chodzenie blisko siebie i trzymanie się za ręce zamiast dopuszczania do sytuacji, w której jedna osoba idzie z przodu, podczas gdy drugi partner pozostaje z tyłu, bo idzie wolniej lub zatrzymuje się, by na coś popatrzeć.

Zdrowe pary chodzą za rękę

Uczą się ufać i przebaczać

Jedność związku może zostać wystawiona na próbę na skutek różnicy zdań, kłótni, ostrych sprzeczek, nieporozumień, złości oraz innych czynników, które – zwłaszcza w emocjach – zdają się nie mieć rozwiązania.

Aby tego typu zdarzenia nie zaburzały Waszego szczęścia, musicie się nauczyć rozmawiać ze sobą i kontrolować swoje negatywne emocje jeszcze zanim wybuchniecie raniącymi słowami lub czynami, których będzie się później żałować.

Najlepszym sposobem jest unikanie wybuchów złości oraz rozwijanie wzajemnego zaufania. Te dwa elementy stanowią fundament trwałego związku.

Zdrowe pary skupiają się na zaletach partnera

Wypominanie wad drugiej osoby nie jest w żaden sposób zdrowe dla związku i jedyne, do czego prowadzi to osłabienie bądź zniszczenie więzi z partnerem.

Ważne jest, aby skupiać się na zaletach każdego z Was jako jednostki i podkreślać je tak często, jak to tylko możliwe. Jeżeli tylko skupiasz się na dobrych aspektach swojego związku, dostrzeżesz, że jest on pełen pozytywnej energii i będziesz unikać bezsensownych kłótni.

Przytulają się gdy się widzą

Przytulanie ma w sobie wielką moc. Tym większą, jeśli przytulasz swojego partnera. Zdaniem ekspertów, “skóra pamięta dobry dotyk” (miłość), “zły dotyk” (nadużycie) i “brak dotyku” (zaniedbanie).

Oczywiście, szczęśliwe pary nie szczędzą sobie “dobrego dotyku”, przytulając się na przykład po ciężkim dniu w pracy, po dłuższym nie widzeniu się lub po prostu bez powodu.

Przytulanie

Zdrowe pary mówią “Kocham Cię” i “Dzień dobry” co rano

Wypowiedzenie tych dwóch zdań każdego poranka to najlepszy z możliwych sposobów na zaczęcie dnia i pielęgnowanie wartości takich, jak cierpliwość, szacunek i przywiązanie. Choć wszystko powinno być podparte czynami, siła tych słów wzmacnia i zachęca, odświeża złożone dawno obietnice.

Mówią sobie nawzajem: “Dobranoc”

Wspomniane wcześniej zwroty pomagają dobrze zacząć dzień. Mówienie: “dobranoc” pomaga z kolei zakończyć go w najlepszy możliwy sposób, pokazując partnerowi, że pragniesz dla niego tego, co najlepsze pomimo trudności dnia, zmęczenia i spraw, które być może zaprzątają Twój umysł.

Zdrowe pary dzwonią do siebie w ciągu dnia

Zdaniem Goulstona, o ile regularne rozmowy telefoniczne lub wiadomości tekstowe nie przybierają formy “kontroli” nad Twoim partnerem, codzienne dzwonienie do siebie może być nawykiem, który pomaga utrzymać poczucie bliskości członków rodziny, nawet jeśli fizycznie znajdują się daleko od siebie.

Zdrowe pary dzwonią do siebie

Są dumne z tego, że są parą

Szczęśliwe pary nie kryją się ze swoją miłością przy innych ludziach i w miejscach publicznych. Nie urażając uczuć drugich, szczęśliwe pary trzymają się za ręce, przytulają się, całują i okazują czułość tak, by świat wiedział, że istnieje między nimi wyjątkowa więź.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.