Mikrofibra: czym jest ta tkanina i dlaczego jest dobra do czyszczenia?

Szukasz materiału, które skutecznie posprząta Twój dom? Mikrofibra to niesamowita tkanina, z której nigdy nie zrezygnujesz.
Mikrofibra: czym jest ta tkanina i dlaczego jest dobra do czyszczenia?

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2023

Mikrofibra to rodzaj tkaniny syntetycznej, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna dzięki swoim właściwościom. Służy do produkcji różnego rodzaju produktów, takich jak ręczniki, bielizna pościelowa, tekstylia do czyszczenia. W tym artykule opowiemy więcej o tym materiale, jego właściwościach, pielęgnacji oraz o tym, jak najlepiej wykorzystać go w swoim domu.

Mikrofibrę zwykle produkuje się z poliestru, poliamidu lub nylonu, łącząc te surowce. Obecnie jest to jeden z najlepszych materiałów do sprzątania w domu.

Właściwości mikrofibry

Mikrofibra to rodzaj materiału tekstylnego, który składa się z bardzo cienkich włókien o masie 1 dtex w Europie i mniej niż 1 denier w Stanach Zjednoczonych. Na przykład jego przędza jest znacznie cieńsza niż ludzki włos. Z tego powodu ma inne właściwości w porównaniu do pozostałych tkanin.

Tkaniny z mikrofibry mają wiele zastosowań. Biuletyn Intexter Instytutu Badań Włókienniczych i Współpracy Przemysłowej podaje, że służy do wytwarzania wyrobów gotowych bardziej zgodnych z panującą modą, jeśli chodzi o elastyczność i miękkość.

Korzyści z czyszczenia ręcznikami z mikrofibry

Jak już wspomniano, mikrofibra ma bardzo cienkie włókna, co czyni ją bardzo miękkim materiałem. Z tego powodu nie ma tendencji do rysowania powierzchni. W związku z tym można jej używać zarówno na mokro, jak i na sucho. W rzeczywistości, gdy nie ma potrzeby używania żadnych środków chemicznych. Mikrofibra bardzo dobrze wychwytuje również kurz i brud, które łatwo przylegają do jej włókien.

Z drugiej strony, ponieważ składa się z tak cienkich włókien, bardzo skutecznie sprawdza się w procesach dezynfekcji, łatwo wychwytując bakterie i zarazki. Zgodnie z charakterystyką sprzedawcy może wyeliminować do 99% bakterii, jak magnes. W takim przypadku można ją również łączyć z wybielaczem lub alkoholem.

Kolejną zaletą jest to, że nie ulega tak szybkiemu uszkodzeniu podczas użytkowania. Jej właściwości antypillingowe zapobiegają deformacji i tworzeniu się kłaczków.

Ponadto mikrofibra bardzo łatwo się je pierze i szybko schnie. Czynniki te oszczędzają czas i pieniądze.

Paño de microfibra para limpiar gafas.
Okulary najlepiej czyścić ściereczką z mikrofibry, która nie rysuje soczewek.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Porządek w domu – 7 porad jak być lepiej zorganizowanym

Zastosowania ręczników z mikrofibry

Ręczniki lub ściereczki z mikrofibry mają wiele zastosowań w sprzątaniu domu. Oto niektóre z najbardziej przydatnych zastosowań.

Czyszczenie ekranów

Mikrofibra to najlepszy materiał do czyszczenia urządzeń elektronicznych. Dotyczy to zwłaszcza płaskich ekranów telewizorów, telefonów komórkowych i komputerów. Pozwala na dokładne czyszczenie, usuwa ślady po palcach i brud nie zostawiając zarysowań.

Czyszczenie samochodu

Jeśli masz samochód, z pewnością chcesz chronić lakier przed zadrapaniami. Nie zawsze jest to łatwe.

Ręczniki z mikrofibry są w tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie powodują zarysowań i nie pozostawiają śladów. Kluczem jest użycie specjalistycznego produktu samochodowego i wytarcie lakieru ręcznikiem do sucha, aby pozostał lśniący.

Mycie szyb

Ci, którzy mają w domu duże okna lub szklane drzwi, wiedzą, jak trudne może być utrzymanie ich w czystości. Jednym z największych wyzwań jest suszenie ich po umyciu płynem do mycia szyb lub wodą z mydłem.

Tradycyjne ręczniki i ściereczki często pozostawiają kłaczki i ślady. Jednak mikrofibra sprawia, że szyby łatwo wysychają i nie pozostawia smug.

Pielęgnacja podłóg drewnianych

Jeśli masz drewniane podłogi laminowane, musisz je specjalnie pielęgnować, aby były lśniące i wolne od zarysowań. Nakładanie środków do pielęgnacji drewna za pomocą ręcznika z mikrofibry to świetny pomysł, ponieważ pozwala łatwo nadać połysk. Ponadto, ze względu na swoją zdolność wchłaniania, nie pozostawia wilgoci.

Wiele innych celów

Mikrofibra to naprawdę dobrej jakości materiał do sprzątania w domu. Dlatego można go stosować w różnych obszarach, takich jak kuchnia, łazienka, salony i sypialnie.

Doskonale usuwa kurz. Jednak zwykle ma silne właściwości łatwopalne, więc może nie najlepiej nadawać się do stosowania na kuchence.

Jak prać ręczniki z mikrofibry

Mówiliśmy już o zaletach ręczników z mikrofibry w sprzątaniu w domu. Ale im samym również należy zapewnić odpowiednią pielęgnację.

Przede wszystkim po każdym użyciu należy je potrząsnąć, aby usunąć ślady brudu, drobinek i kurzu. Ponadto można je wypłukać pod ciepłą wodą, aby usunąć brud.

Jednak w celu dokładniejszego wyprania szmatkę należy dobrze wyszorować z detergentem. Jeśli używasz jej do czyszczenia kuchni, bardzo prawdopodobne jest, że nagromadził się na niej tłuszcz.

Wskazane jest również użycie gorącej wody i pozostawienie szmatki do namoczenia, aby rozpuścić brud. Można ją prać w pralce. Jednak dobrze jest unikać używania płynu do płukania tkanin, ponieważ ma on tendencję do niszczenia włókien.

Suavizante no es indicado en microfibra.
Zmiękczacze do tkanin mogą uszkodzić strukturę tekstyliów z mikrofibry, dlatego nie są zalecane.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Sprzątanie domu – w jaki sposób pomaga zmniejszyć stres?

Wskazówki dotyczące zakupu ręczników z mikrofibry

Można znaleźć wiele rodzajów ręczników i ściereczek z mikrofibry. Ich odmiany rozróżnia się przez procent materiałów, z których się składają, na przykład 80% poliester i 20% poliamid.

Chociaż może się wydawać, że wszystkie są takie same, w rzeczywistości mają różne właściwości. Na przykład te sprzedawane do czyszczenia urządzeń elektronicznych są bardziej miękkie. Są też małe. Z drugiej strony można również kupić specjalne ściereczki do czyszczenia samochodu.

Jeśli chodzi o sprzątanie domu, które nie wymaga tak wielkiej delikatności, możesz wybrać według ceny, projektu i rozmiaru. Jeśli zamierzasz używać mikrofibry do wycierania podłogi, najlepiej, jeśli ma kształt, który można nałożyć na miotłę jak mop.

Najlepsze w mikrofibrze jest to, że jest bardzo wszechstronna. Dziś można znaleźć różnorodne akcesoria, poza ręcznikami i ściereczkami. Z tego materiału wykonane są szczotki, a nawet mopy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.