Mięśniaki macicy: 5 ważnych informacji

· Październik 15, 2016
Sposób leczenia mięśniaków zależy od stopnia ich rozwoju i ich rozmiaru. Konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Mięśniaki macicy to problem dotykający wielu kobiet; badania przeprowadzone przez Hiszpańskie Towarzystwo Położniczo-Ginekologiczne (SEGO) wskazują, że niemal 70% z nas może doświadczyć tej dolegliwości na jakimś etapie swojego życia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że tylko w 0,5% przypadków, mięśniaki mają podłoże nowotworowe.

Schorzenie to wiąże się z wieloma dolegliwościami towarzyszącymi i może znacznie pogarszać jakość naszego życia. W przypadku kobiet mięśniak to najpowszechniej występujący rodzaj guza, dlatego też warto mieć to na uwadze i poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym.

Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i poznaj 5 niezwykle ważnych informacji na temat mięśniaków macicy.

1. Mięśniaki macicy – Czym są i co je wywołuje?

Mięśniaki macicy to dolegliwość dopadająca wiele kobiet, niezależnie od tego, czy prowadzą one zdrowy styl życia, dbają o profilaktykę chorób kobiecych i regularnie odwiedzają swojego ginekologa. W związku z tym wiele z nas jest bardzo zaskoczona, gdy słyszymy diagnozę: to mięśniak.

Niestety dokładne przyczyny tego problemu wciąż nie są znane. Przypuszcza się, że przede wszystkim winne są czynniki dziedziczne, każdy przypadek jest jednak zupełnie inny; mięśniaki różnią się sposobem i tempem rozwoju, mogą się także pojawić na różnych etapach życia kobiety.

Mięśniaki

Jak zapewne wiesz, ścianki macicy składają się z kilku warstw; jedną z nich jest właśnie mięśniówka macicy. Hormony żeńskie, takie jak estrogen i progesteron, przyczyniają się do rozwoju niewielkich pęcherzyków i guzków w mięśniówce. To właśnie one mogą stopniowo przekształcać się w mięśniaki.

Te z kolei możemy podzielić na podsurowicówkowe oraz podśluzówkowe, a także mięśniaki śródścienne.

Podział ten zależy oczywiście od miejsca, w których rozwija się dany mięśniak. Te pierwsze rzadko kiedy dają wyraźne objawy, z kolei kolejne dwa typy wpływają na kondycję endometrium, często wywołując ból, krwawienie, a nawet prowadząc do bezpłodności.

Nieprawidłowe krążenie krwi może prowadzić do powstawania mięśniaków, co w konsekwencji może przyczynić się także do problemów z donoszeniem ciąży.

2. Komu zagrażają mięśniaki macicy?

Lekarze podkreślają, że grupa ryzyka to przede wszystkim kobiety pomiędzy 35 a 55 rokiem życia, przy czym największe szanse na rozwój tego schorzenia mają kobiety powyżej 45 roku życia. Mięśniaki, czyli łagodne guzy, pojawiają się jeszcze w okresie płodności.

Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli w Twojej najbliższej rodzinie, były już przypadki mięśniaków macicy. Znacznie częściej dopadają one także kobiety, które nigdy nie rodziły oraz te, które zmagają się z nadwagą.

3. Jakie są objawy?

Ból brzucha

Warto zapamiętać, że w niemal 30% przypadków, kobiety nie odczuwają żadnych objawów związanych z rozwojem mięśniaków. Jedynie regularne wizyty u ginekologa i badania profilaktyczne mogą wówczas odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy zagrożone tym schorzeniem.

W pozostałych przypadkach do najczęściej powtarzających się objawów należą:

 • Bardzo obfite miesiączki.
 • Krwawienie pomiędzy miesiączkami.
 • Przedłużające się cykle menstruacyjne.
 • Niedobór żelaza i anemia.
 • Przewlekłe zmęczenie.
 • Uczucie ciężkości.
 • Przybieranie na wadze.
 • Ból pojawiający się podczas stosunku płciowego.
 • Częste oddawanie moczu.

4. Jakie są możliwe sposoby leczenia mięśniaków?

Jednym ze sposobów pozbycia się mięśniaków jest oczywiście interwencja chirurgiczna, warto jednak podkreślić, że nie jest ona konieczna w stu procentach przypadków. Niewielkie mięśniaki można bowiem leczyć farmakologicznie i pamiętając o regularnych wizytach u swojego ginekologa.

Jeśli jednak mięśniak jest duży albo nie reaguje na leki, prawdopodobnie operacja będzie jedynym wyjściem.

W niektórych przypadkach wystarczy samo chirurgiczne usunięcie mięśniaka, w innych konieczna może być histerektomia, czyli usunięcia macicy.

Zanim jednak będzie to ostateczne rozwiązanie, lekarze zalecają terapię z wykorzystaniem octanu uliprystalu, związku działającego jako receptor i modulator progesteronu.

5. Mięśniaki macicy a płodność

Zaawansowana ciąża

Wiele kobiet słysząc diagnozę, obawia się, że mięśniaki są równoznaczne z utraceniem płodności. Na szczęście wszystko zależy od wieku i wielu innych czynników i indywidualnych cech każdej pacjentki. Wizja utraty szansy na macierzyństwo jest szczególnie przerażająca dla kobiet w wieku rozrodczym.

Warto jednak zapoznać się z rokowaniami przedstawianymi przez ekspertów:

 • W przypadku dużych guzów i mięśniaków, rzeczywiście mogą pojawić się późniejsze problemy z zajściem w ciążę lub komplikacje w jej trakcie.
 • Jeśli chodzi o kobiety, które poddały się zabiegowi usunięcia mięśniaków, a nie histerektomii – mają one szanse na zajście w ciążę.
 • Mięśniaki mogą być przyczyną poronienia, dlatego też jeśli w przeszłości zmagało się z tym problemem, warto skonsultować się ze swoim ginekologiem, czy nie widzi on przeciwwskazań, co do starania się o dzieci.
 • Mięśniaki większe niż 4 cm to duże ryzyko jeśli chodzi o donoszenie ciąży: mogą być przyczyną przedwczesnego porodu, bólu miednicznego czy odklejania się łożyska.

Dbaj o swoje zdrowie i nigdy nie zaniedbuj regularnych badań profilaktycznych. W przypadku takich schorzeń jak guzy czy mięśniaki macicy, jest to szczególnie ważne i może pozwolić uniknąć wielu dalszych problemów i komplikacji. Miej to na uwadze, zwłaszcza jeśli planujesz ciążę.