Metoda declutter: co to jest i jak pomaga w domu

Stwórz nowe możliwości w swoim domu, pozbywając się zbędnych przedmiotów i zyskując przestrzeń metodą declutter. Dowiedz się, jak to zrobić!
Metoda declutter: co to jest i jak pomaga w domu

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2023

Niewiele sytuacji może wzbudzać tyle niepokoju, co powrót do domu i zastanie wizualnego chaosu. Oczywiste jest, że jeśli nie poświęcisz kilku godzin tygodniowo na sprzątanie i organizację, w ciągu paru dni w zakamarkach domu zapanuje bałagan. Uporządkowanie przestrzeni poprzez pozbycie się zbędnych przedmiotów jest możliwe dzięki metodzie declutter.

Główną ideą tej metody jest pozbycie się tego, czego nie używamy i nie użyjemy. Na przykład ze względu na zepsucie, albo na smak, albo dlatego, że jest już przestarzałe. W społeczeństwie o silnych tendencjach konsumpcyjnych gromadzenie przedmiotów staje się problemem w wielu domach. Taka sytuacja może prowadzić do dezorganizacji środowisk, które przenoszą ten ogólny chaos do własnej głowy, przyczyniając się do zniechęcenia i stresu.

Na czym polega metoda „declutter”?

metoda dekodera
Metoda declutter pomoże Ci odzyskać harmonię w Twoim domu.

Problem nieporządku polega nie tylko na gubieniu rzeczy. Dom w stanie chaosu, w którym wszędzie porozrzucane są przedmioty lub tworzą się góry ubrań, może potęgować uczucie zmęczenia i frustracji. Nie trzeba cierpieć na syndrom zbieractwa lub kompulsywne gromadzenie, aby zagracić swoje mieszkanie.

Żyjąc w społeczeństwie, w którym konsumpcja dóbr ma związek ze szczęściem, powszechnie nabywa się przedmioty, które potem okazują się bezużyteczne. Lub, w najlepszym razie, używane przez krótki okres czasu. Aby zacząć to odwracać, istnieje praktyka zwana „metodą declutter”.

To technika, w której priorytetem jest sprzątanie, porządek, a przede wszystkim oderwanie się od tego, czego juz nie potrzebujemy. Termin declutter oznacza w języku angielskim „oczyścić”.W ramach takiego działania przeznacza się kilka minut dziennie na przywrócenie wizualnego i fizycznego spokoju we wszystkich obszarach domu.

Korzyści z metody „declutter”

Istnieje wiele powodów, dla których przedmioty zaczynają gromadzić się w zakątkach domu. Nie trzeba popadać w dezorganizację. Przechowujemy bezużyteczne rzeczy, czasami na wypadek, że kiedyś się przydadzą, czasami z emocjonalnego przywiązania lub po prostu dlatego, że nam żal je wyrzucić.

W efekcie jednak często się o nich zapomina i znajduje dopiero podczas reorganizacji lub przeprowadzki. Metoda declutter opiera się na przesłance, która sugeruje eliminację wszystkiego, co przeszkadza. Oczyszczanie przestrzeni w domu, aby uczynić je bardziej użytecznymi, ma szereg praktycznych i emocjonalnych korzyści.

  • Skuteczniejsze czyszczenie. W uporządkowanym domu, w którym znajdują się tylko właściwe rzeczy, czas sprzątania staje się krótszy, a praca łatwiejsza.
  • Mniej kurzu. Podobnie, zmniejsza się gromadzenie się kurzu i brudu w zakamarkach.
  • Redukcja stresu. Zaśmiecony krajobraz ze stosami przedmiotów w każdym rogu może wzmagać uczucie zmęczenia, frustracji i przyczyniać się do stresu.
  • Koncentracja. Wręcz przeciwnie, zorganizowany i uporządkowany pokój sprzyja koncentracji i kreatywności.
  • Oszczędności. Prawdopodobne jest, że podczas praktykowania metody declutteringu znajdą się zapomniane przedmioty, które zapobiegną nowym podobnym zakupom.

Wskazówki dotyczące wdrażania metody declutter

Wiele kultur na całym świecie praktykuje rytuały w określonych terminach, aby oczyścić przestrzenie z tego, co już przestarzałe. Na przykład często robi się to w sylwestra. Aby rozpocząć rok z nową energią, w kilku krajach Ameryki Łacińskiej zwykle rozpala się ogniska, w których pali się bezużyteczne przedmioty.

Metoda declutter nie wykorzystuje tych rytuałów, ale proponuje szereg nawyków, które przyczyniają się do oczyszczenia i odgracenia przestrzeni. Sortowanie przedmiotów, wyrzucanie starych i oddawanie tego, czego się nie używa, nawet jeśli jest w dobrym stanie, to działania, które przyczyniają się do harmonizacji domu.

Segregacja

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby rozpocząć metodę declutter, jest analiza ogólnego środowiska, schemat, od którego należy zacząć a następnie ustalenie priorytetów. Na tym etapie zaleca się użycie co najmniej trzech dużych pudeł. Możesz do nich posegregować przedmioty do wyrzucenia, te, które można podarować lub sprzedać, oraz te, które przearanżujesz w domu.

Zaangażowanie w metodę declutter

Dla wielu specjalistów najtrudniejszą częścią praktyki jest pierwszy krok. Po osiągnięciu tego celu wygodnie jest ustalić dzienny lub tygodniowy harmonogram przeznaczony na zamówienie. Możesz także pomyśleć o limicie czasu, który przeznaczysz na poważne zaangażowanie się w tę pracę. Niektórzy zalecają rozpoczęcie od najbardziej chaotycznego obszaru i sporządzenie listy pierwszych kroków, które należy wykonać.

Minimalizm

Minimalizm w wystroju wnętrz odnosi się do czystych przestrzeni, w których obecne są tylko niezbędne elementy. Chociaż nie jest konieczne stosowanie tego trendu do metody declutter, warto o tym pamiętać. Podczas reorganizacji staraj się być tak minimalistyczny, jak to możliwe, pozostawiając jedynie kilka obiektów w zasięgu wzroku. W ten sposób unikniesz szybkiego powrotu do zagraconego pokoju.

Zdigitalizuj

Podobnie jak w firmach i przedsiębiorstwach posiadających własne archiwa, digitalizacja jest bardzo skutecznym sposobem na zaoszczędzenie miejsca. Można ją zastosować do albumów fotograficznych, książek, zeszytów, pamiętników lub filmów. Niektóre fizyczne kopie mogą generować emocjonalne przywiązanie, ale reszta powinna być przechowywana na dysku twardym lub w chmurze.

Odzież

metoda dekodera
Przejrzyj swoją szafę i wybierz, które ubrania zachować, a które przekazać.

Szafa jest par excellence przestrzenią do zastosowania metody declutter. Przestajemy używać ubrań, albo dlatego, że rozmiar już nie pasuje, albo mają na sobie ślad czasu. Może się też zdarzyć, że wyszły z mody lub po prostu zmienił się gust.

Ww wszystkich tych przypadkach wskazane jest ich przeorganizowanie, uczciwie oceniając, co jest potrzebne, a czego już naprawdę nie używamy. W drugim przypadku, jeśli ubranie jest w dobrym stanie, wrzuć je do pojemników na recykling. Aby uniknąć nowego nagromadzenia, warto zadbać o porządek w szafie, a ubrania posegregować według koloru, rozmiaru lub rodzaju.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak zorganizować swoją kuchnię według Marie Kondo

Unikaj skrajności

Aby uniknąć ponownego popadnięcia w ogólny nieład, musisz kontrolować impuls konsumpcyjny. Nie kupuj zbędnych przedmiotów i skup się na tym, co na pewno się przyda. Z drugiej strony, nie trzeba jednak pozbywać się wszystkiego i nie przywiązywać do żadnego elementu.

Często zdarza się, że niektóre prezenty, przedmioty mają już lata i budzą sympatię, ze względu na wspomnienia, z którymi się wiążą. Chodzi o wypracowanie równowagi między rzeczami osobistymi i jednorazowymi, tak aby nie zakłócało to spokoju i nie burzyło porządku przestrzeni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.