Na czym polega styl „Glam” i jak wprowadzić go do swojego domu?

Styl „glam” należy do faworytów obecnych trendów dekoracyjnych. Zobaczmy szczegółowo, o co w nim chodzi.
Na czym polega styl „Glam” i jak wprowadzić go do swojego domu?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2022

Styl glam wywodzi się z przepychu, więc możemy sobie wyobrazić, że luksus, ekstrawagancja oraz wyrafinowana i delikatna estetyka to jego niepodważalne elementy. Jest to typ dekoracji, który zyskuje coraz więcej zwolenników, ponieważ oferuje bardzo atrakcyjne połączenie faktur, kolorów i materiałów.

Innowacje w świecie projektowania wnętrz nie mają granic. Dlatego zawsze będzie o czym rozmawiać. Tym razem przyjrzymy się, jak wygląda styl glam, jakie są jego kluczowe elementy i jak można go zastosować w swoim domu.

Na czym opiera się styl „glam”?

Mieszanie, łączenie i miksowanie to podstawa stylu glam. Oznacza to, że istotą tego trendu jest współistnienie kilku rodzajów dekoracji w jednej.

Czy styl glam dopuszcza bezkrytyczne mieszanie? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ uwzględnia tylko modernizm z połowy wieku, klasykę francuską i odrobinę industrialu.

Pożądanym efektem jest elegancka, wyrafinowana i luksusowa atmosfera. Aby to osiągnąć, nawet najmniejsza ozdoba nie jest umieszczana przypadkowo. Wręcz przeciwnie, każdy mebel, obraz, przedmiot zajmuje przestudiowaną wcześniej przestrzeń.

Nawet jeśli miesza się kilka stylów, aby osiągnąć glam, minimalistyczne i proste tło stanowi podstawę ego esencji. To dlatego, że najważniejsza jest estetyka i nie podlega negocjacjom.

Ogólnie rzecz biorąc, styl glam najlepiej sprawdza się w dużych wnętrzach, które zapewniają dobry kontrast. Choć wszystkie elementy przenikają się i uzupełniają, każdy z nich musi mieć własną przestrzeń, by móc się w pełni wyeksponować.

Kolejną cechą jest porządek, więc nie dopuszcza się tutaj ekscesów. Zbyt duża ornamentyka zaburza efekt wizualny i zakłóca tę minimalistyczną esencję.

Minimalistyczny porządek to podstawa stylu glam. Następnie dodaje się przedmioty wskazujące na luksus.

Możesz również przeczytać ten artykuł:  Oryginalne pomysły na dekoracje z butelek

Jak zastosować styl „glam” w domu?

Istnieje szereg czynników, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zastosować ten styl w domu. Są one związane z kolorami, elementami architektonicznymi, meblami, tkaninami i materiałami.

Kolory

Ściany w stylu glam powinny mieć jasne odcienie, takie jak biel, beż i szarości. Chociaż możesz wybrać tony, które najbardziej Ci się podobają, chodzi o zastosowanie zasady, że jasne tony powiększają przestrzeń.

Kontrast, tak poszukiwany w stylu glam, będzie pochodził z mebli i tekstyliów. W takim przypadku powinny być ciemne, aby się wyróżniały.

Z drugiej strony, jeśli upierasz się przy ciemnych ścianach, ten styl dekoracyjny preferuje benzynowe błękity, suchą zieleń, fiolet, malwę, a nawet zdecydowany róż . Możliwe jest również zmieszanie więcej niż jednego odcienia na tej samej ścianie, aby podzielić otoczenie.

Jeśli chodzi o czerń, może być użyta tylko do odróżnienia. Na przykład w ramkach do obrazów, detalach dywanów, poduszkach i ozdobach (nielicznych).

Czerń bardzo dobrze komponuje się ze złotem i srebrem.

Detale architektoniczne

Styl glam korzysta z różnych detali architektonicznych pomieszczenia. Mowa o gzymsach, belkach, kolumnach, filarach i łukach.

W tym przypadku stara się je podkreślić i wyeksponować. Na przykład odsłonięte drewniane belki, metalowe kolumny i gipsowe listwy to 3 mile widziane elementy.

Meble w stylu glam

Nadmiar nie pasuje do tego stylu, dlatego zalecamy, aby dobrze przeanalizować, jakich mebli potrzebujesz i nie umieszczać niczego, czego nie będziesz używać. Meble pełnią główną rolę w salonie glam i zbierają wszystkie komplementy.

Jeśli mówimy o salonie, nie może zabraknąć fotela typu tapczan w mocnym tonie, takim jak te opisane powyżej, z zakrzywionymi i rzeźbionymi nogami. W sypialni centralnym punktem będzie wezgłowie. W jadalni natomiast idealnie sprawdzą się szklane stoliki boczne.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Dekoracja w stylu etniczym: orginalne sposoby na udekorowanie domu

Materiały w stylu glam

Szkło, marmur i metal zajmują pierwsze miejsce wśród materiałów, które muszą się znaleźć w udanym stylu glam.

Jeśli chodzi o szkło, klasyczny żyrandol zwisający z sufitu i promieniujący wszędzie światłem i jasnością zapewni dobrą porcję glamour. Podobnie lustro ze złotą lub srebrną ramą sprawi, że przestrzeń będzie bardziej przestronna. Styl industrialny można natomiast wkomponować w eleganckie półki.

Żyrandole kryształowe są synonimem przepychu. Ich obecność wyróżnia się w pomieszczeniu.

Tekstylia

Aksamit to faworyt stylu glam, bo inaczej być nie mogło. Jego miękkość przekłada się na luksus i nadaje wyrafinowany akcent każdemu pomieszczeniu. Wreszcie teksturowana tapicerka i surowe dywany również przyczyniają się do luksowegpo charakteru wnętrza.

Styl „glam” to luksus, ale ostrożnie

Do tej pory szczegółowo opisaliśmy, jakie są kluczowe elementy stylu glam i jak można go zastosować w domu. Jednak ważne jest, aby zachować ostrożność w połączeniu, aby uniknąć błędów.

Choć jest to styl odważny, w którym dominuje ekstrawagancja, nie możemy przesadzić i przyćmić jego minimalistycznej i wysmakowanej esencji. Wystarczy element vintage, szklane ornamenty połączone z ciepłem drewna czy orientalne poduszki z aksamitu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De Haro Lebrija, Fernando; Fuentes, Omar: Espacios con estilo, AM Editores, 2012.
  • CÁRDENAS, Á. N. C., & DARGIE, L. V. (2020). Universo Glam, transformado en un estilo musical y estético. Likan2(2).
  • Echavarren, R., & Welker, R. E. (1998). Arte andrógino: estilo versus moda en un siglo corto. Ediciones Colihue SRL.
  • MARTÍNEZ, A. P. G. (1998). DE UN ESTILO. México Ed. Trillas.
  • Barraza Amaya, L. A. (2019). Características y cualidades de los estilos de las décadas del siglo XX del Interiorismo. Licenciatura en Diseño de Interiores.
  • Alvarez, T. M. (2014). El mobiliario y la decoración entre 1860 y 1920.  Revista Digital de Artes y Humanidades4, 182-191.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.